DOLAR
18,8303
EURO
20,3245
ALTIN
1.135,52
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kar Yağışlı
2°C
İstanbul
2°C
Kar Yağışlı
Salı Kar Yağışlı
3°C
Çarşamba Çok Bulutlu
4°C
Perşembe Çok Bulutlu
5°C
Cuma Çok Bulutlu
5°C

Zina Nedir ve Ne Demektir?

9 Ağustos 2021 20:00
0

Zina; Kişinin nikahlı olmayan bir kadınla erkeğin tenasül yolundan birleşmesidir.

  • Zina; nikahlı olmayan bir kadınla erkeğin tenasül yolundan birleşmesidir.
  • Zina; maddi-manevi zararları olan kötü bir iştir.
  • Zina; kişiyi dünyada da ahirette de zelil ve peri-büyük günahlardandır.
  • Zina; kişinin dünyada da ahirette de zelil ve perişan eden rezil bir iştir.

İslamiyet insanoğlunu günaha düşmekten, suç işlemekten şiddetle sakındırır, muhafaza eder. Yüce Allah buyuruyor ki: “Zina’ya yaklaşmayın. Çünkü o hayasız bir günah ve kötü bir yoldur.(1)”

Bu ayet, İslamiyetin bütün varlığı ile fuhşun karşısında olduğunu ortaya koymaktadır. Gerçekten Kur’an-ı Kerim’in bir çok ayetlerinde fuhuş lanetlenmekte ve fuhşun Allah’a. Peygamber’e, nihayet insanoğlunun bizzat kendisine karşı çirkin bir saygısızlık olduğu belirtilmektedir.

Bu konuda Peygamberimiz (s.a.v) de Veda Haccında yüz yirmi bini aşkın müminlere verdiği hutbede, ırzın korunması gereken mukaddes bir varlık olduğunu dile getirmişlerdir.

“Ey insanlar!.. Bugünleriniz nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehirse, canlarınız, mallarınız, ırzlarınız da öyle mukaddestir; her türlü taarruzdan korunmuştur”

Hadisin manası açıktır. İnsanoğlunun ırzı, en mukaddes emanetidir, bu Allah’ın emanetine ihanet etmenin cezası çok büyüktür. Dinimiz, kötülüklere göz yummamamız, mücadele etmemiz gerektiğini bildirmektedir.

Nitekim Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır:

«İçinizden biriniz Allah’ın rızasına aykırı bir davranış gördüğü zaman onu eliyle değiştirsin (bu yanlış harekete bilfiil engel olsun). Buna gücü yetmezse dili ile değiştirsin (hareketin dine aykırı olduğunu Müslümanlara açıklayarak kötülüğün karşısına dikilsin.) Eğer buna da gücü yetmezse kalbiyle onu değiştirmeye çalışsın (harekete içinden rıza göstermeyerek din adına nefret belirtsin). Bu (kötülüğe kalben karşı durma hali) imanın en zayıf derecesidir.»

Sahabilerden Abdullah (r.a.) söylüyor:

Bir gün Peygamber’e: “En büyük günah hangisidir?” diye sordum.

Peygamber (s.a.v) şu cevabı verdi: “Seni ve bütün kainatı yoktan var eden Allah’a eş ve ortak koşmaktır”

“Bundan sonraki en büyük günah hangisidir?” diye sordum.

Peygamber (s.a.v): “Geçimini sağlayamamak endişesi ile öz evladını öldürmendir” diye cevap verdi.

“Bundan sonra en büyük günah hangisidir?” diye sordum. Peygamber (s.a.v): 

Komşunun karısı ile zina etmek

Peygamber’in bu sözünü doğrulamak üzere çok geçmeden bir ayet indi: «Gerçek müminler, Allah’a eş koşmazlar, Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar, zina da etmezler (2)»

Peygamberimîz (S.A.V.) buyuruyor ki:

«Cebrail ve Mikail (a.s) ile beraber yolumuza devam ettik. İçi geniş takat ağzı çok dar içinden sesler ve gürültüler duyulan tandır gibi bir şey gördük. İçerisine baktık, çıplak kadın ve erkekler bir arada bulunuyor ve aşağıdan alevler geldikçe feryat ediyorlardı. Bunların kim olduğunu Cebrail’e sordum. Onlar dünyada zina eden kadın ve erkeklerdir, kıyamete kadar azapları böyle devam edecek, dedi.»

Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;

«İman bir (nevi) libas (örtü) dır. Yüce Allah, onu dilediği kimselere giydirir. Kul zina yaptığı zaman yüce Allah iman libasını ondan alır, ancak tövbe ederse geri verir.(1)»

Zinanın Zararları

Yine Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki:

“Ey Müslümanlar, zinadan sakının. Çünkü üçü dünyada üçü de ahirette olmak üzere zinanın altı çeşit zararı vardır. Dünyadaki zararları şunlardır: Simayı değiştirir (yüzün güzelliğini bozar), ömrü kısaltır ve daimi fakirlik Getirir. Ahirette ise, Allah’ın gazabı, çetin hesap ve cehennem azabı getirir.(4)”

Yine Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor:

“Bir insanın helali olmayan bir kadının rahmine bıraktığı meni damlası küfürden sonra en büyük günahtır. Cehennemde bir dere var ki, içinde deve boynu kadar yılanlar bulunur. Bu yılanlar namazını terk eden kimseleri ısırdığı zaman zehirleri tam yetmiş sene adamın vücudunda kaynar sonra etleri dökülür.

Yine ateşte hüzün kuyusu diye bilinen bir yer vardır ki, içinde yılanlar ve katır büyüklüğünde akrepler var. Her akrebin yetmiş adet zehirli iğnesi var. Bu akrepler zani kimseleri sokup zehirini onların vücuduna akıttıkları zaman acısını bin sene kadar duyar. Sonra eti parça parça dökülür ve uzvundan kan, irin akar.(5)”

Evlenmiş oldukları halde birbirleriyle zina yapan erkek ve kadınlara bu ümmetin azabının yarısı yüklendiği gibi kocasına ihanet eden kadının hasenatım da Cenab-ı Allah onun kocasına verir. Tabii ki haberi yoksa. Kocasının bundan haberi olup sesini çıkarmaması halinde ise Allah ona cenneti haram kılar. Çünkü cennetin kapısında şunlar yazılı: «Deyyuslara yasaktır

Deyyus ise aile fertlerinden bir kadının fuhuş yaptığını bildiği halde sesini çıkarmayan, gayrete gelmeyendir.

Elini, helalı olmayan bir kadının vücuduna şehvetle dokunduran kimse, eli boynuna bağlanmış olarak mahşere gelir. Onu öperse cehennemde dudakları kesilir. Zina yaptığı takdirde de uzvu bu haram fiili yaptığını itiraf edecek, adamın aleyhinde şahitlik yapacaktır. Allah da ona öfke ile bakacak, utancından yüzünün eti dökülecektir.

Adam inkara sapıp bu suçu yapmadığını söylediği tekdirde de dili aleyhte şahitlik yapıp; su sözleri söyledin, eli, harama uzandığını, gözleri harama baktığını, ayakları haram yerlere yürüdüğünü, uzvu da harama bulaştığını söyleyecektir.

Yazıcı meleklerden biri «ben de duydum» derken, öbürü «ben de yazdım» diyecek ve Yüce Allah: «Ben de muttali oldum, fakat teşhir etmedim, örttüm; meleklerim onu alın ve azabına tattırın, benden utanmayan bu adama gazab ettim» buyuracaktır. (6)

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(1-İsra sûresi, âyet: 33) (2-Furkan sûresi, âyet: 68 (3)) Kurtûbî, c: 12. s: 167. (4) Büyük günâhlar.  (5) Büyük Günâhlar. . (6) Hafız Zehebi, Büyük Günâhlar, s: 57-58.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.