ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8798
EURO
31,1778
ALTIN
1.875,35
BIST
8.057,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
13°C
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
14°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
10°C
Cuma Hafif Yağmurlu
7°C
Cumartesi Çok Bulutlu
8°C

Zilzal Süresi Kur’an Yolu Tefsiri-Diyanet

Zilzal Süresi Kur’an Yolu Tefsiri-Diyanet
25 Ekim 2023 01:11
14

Zilzal Süresi; sıralamaya göre 99, süre, iniş sırasına göre doksan üçüncü süredir.

Zilzal Süresinde; kıyamet sırasındaki büyük yer sarsıntısından bahsedildiii için deprem anlamına gelen zilzal ismini almıştır. “Zelzele” adıyla da anılmaktadır.

Sürede kıyamet kopması sırasındaki şiddetli yer sarsıntısının ardından kıyamet gününde yaşanacak olan sıkıntı ve dehşet verici haller anlatılmaktadır; ayrıca dünyada işlenen hayır veya şerrin karşılığının ahirette ödül veya ceza olarak alınacağı bildirilmektedir.

Zilzal Süresi Meali

 • Zilzal Süresi 1. Ayet: Yer kendine has bir sarsıntı ile sarsıldığında
 • Zilzal Süresi 2. Ayet: Yer içindeki ağırlıklarını dışarıya çıkar(dığında)
 • Zilzal Süresi 3. Ayet: Ve insan ‘Buna ne oluyor dediği(nde)
 • Zilzal Süresi 4. Ayet: İşte o gün bütün haberlerini anlatacaktır
 • Zilzal Süresi 5. Ayet: Çünkü Rabbin ona vahyetmiştir.
 • Zilzal Süresi 6. Ayet: O günde insanlar amelleri kendilerine gösterilmek için bölük bölük döneceklerdir
 • Zilzal Süresi 7. Ayet: Kim zerre ağırlığınca bir hayır yapıyorsa onu görecektir

Zilzal Süresi Diyanet Tefsiri

Zilzal Süresi 1-5 Arası Ayetlerin Tefsiri: Kıyamet gününün ne kadar dehşet verici bir gün olduğu ve o sırada nelerin meydana geleceği anlatılarak insanların o gün için hazırlık yapmaları gerektiğine dikkat çekilmektedir.

Diğer ayetlerden de anlaşıldığı üzere kıyamet kopacağı gün sürün birinci defa üflenmesiyle yer küresinde şiddetli sarsıntılar meydana gelir ve dağlar yerlerinden kopup savrulur. yeryüzünde yıkılmayan hiçbir şey kalmaz. Çünkü “kıyamet sarsıntısı gerçekten çok büyük bir olaydır (1)“.

2. ayetteki “yerin ağırlıklarını dışarı atması” ifadesi birkaç türlü yorumlanmıştır:

 • a ▬ İçindeki hazineleri dışarı çıkarması;
 • b ▬ Kabirlerdeki ölülerin dirilip dışarı çıkması:
 • c ▬ Yer altındaki madenler, gazlar. ve lavların dışarı çıkması.

Müfessirler yerin ağırlıklarını dışarı çıkarması olayının surun ikinci defa üflenmesiyle gerçekleşeceğini söylemişlerdir. Yerkürede meydana gelen bu dehşet verici olayları gören insan; “Ne oluyor buna” diyerek korku ve şaşkınlığını ifade eder. Çünkü daha önce bu derecede şiddetli bir sarsıntı görülmemiştir

O gün yer, rabbinin ona vahyettiği şekilde bütün haberlerini anlatır” mealindeki 4-5. ayetler başlıca üç şekilde yorumlanmıştır:

 • a ▬ Allah yere bir çeşit konuşma ve anlatma yeteneği verir, o da üzerinde olup bitenleri ve kimin ne yaptığını açık açık anlatır. Nitekim bir hadiste kıyamet gününde arzın dile gelerek konuşacağı bildirilmiştir.
 • b ▬ O gün Allah’ın hükmü uyarınca arz, üstünde olup bitenleri tek tek sayıp dökercesine insanların orada yaptıkları her şeyi açığa çıkarır.
 • c ▬ Yer, o büyük sarsıntıyla adeta dünyanın son bulduğunu ve ahiretin geldiğini haber verir

Sonuçta önemli olan arzın gerçek anlamda konuşup konuşmaması değil, dünya hayatının bittiğini ve herkesin neler yaptığını açık açık ortaya koyması ve artık orada hiçbir şeyin saklı gizli kalmayacak olmasıdır.

Ayetin bunu anlatmaktan maksadı ise insanların bu gerçeği göz önüne alarak o gün arzın kendisi hakkın da iyi şeyler söylemesini sağlayacak bir hayat yaşamalarıdır.

6. ayette anlatılan; İnsanlar daha kabirlerinden çıktıkları andan itibaren her bir insanın ahiretteki durumunu, akıbetini, iyiler arasında mı yoksa kötülerle mi birlikte olacağını belirleyen şeyin, bizzat kendisinin bu dünyada- ki tercihi, inancı ve yaşayışı olduğudur. Şu halde bu tasvir, her insanın devredilemez bireysel sorumluluğunun varlığını da göstermektedir.

Ameller görmek tefsirlerde iki şekilde yorumlanmıştır:

 • Amel defterlerindeki kayıtları görmek.
 • Yapılanların ödül veya ceza olarak karşılığını görmek

7-8. ayette ise; Herkesin eninde sonunda yaptıklarının karşılığını bulacağını belirten bu ayetler, bütün insanlığın paylaştığı bir gerçeği dile getirmesi bakımından hikmet dolu ifadelerden sayılmıştır. Ayetler, dünyada yapılan en küçük hayır veya şerrin bile kaybolmayacağını, ahiret gününde bunun hesabının verileceğini ve karşılığının ödül veya ceza şeklinde alınacağına ifade eder.

Hz. Peygamber de. “Bir yarım hurma veya bir güzel sözle olsun ateşten korunun” buyruğuyla kişinin, karşılığını Allah’tan bekleyerek iyi niyetle ve insan sevgisiyle yaptığı en küçük bir hayrın dahi onu ahirette ateşten koruyabileceğini ortaya koymuştur.

İnanmayanların dünyada yaptıkları iyiliklerin hükümsüz, ahiret hayatı bakımından faydasız olduğunu bildiren ayetler (2)“zerre miktarı da olsa iyiliğin karşılığının görüleceğini bildiren bu ayetle çelişir gibi görülmüş ve şu yorumlar yapılmıştır:

 • İnançsızlar yaptıkları iyiliklerin karşılığını dünyada görürler, ahirete bir şey kalmaz.
 • Mümine de inkarcıya da yaptıkları gösterilir: müminin küçük günahları bağışlanır, iyilikleri ödüllendirilir. Kafirin iyi amelleri reddedilir, çünkü bunları Allah rızası için yapmamıştır, günahları ise ceza ile karşılanır.
 • İnanmayanın ameli de hesaba girer, inkarına ait büyük günahından düşülür ama iyilikleri bu günahı karşılayamaz ve bu bakımdan boşa gider.
 • Mümin bütün iyiliklerinin, ikarcı da bütün kötülüklerinin karşılığını görür

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri / C: V / bkz: 667-670

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.