ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0920
EURO
33,7031
ALTIN
2.026,08
BIST
9.352,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Zekatın Sırları, Fazileti ve Önemi

Zekatın Sırları, Fazileti ve Önemi
24 Aralık 2021 02:30
529

Zenginlerin mallarından fakirlerin ihtiyaç duydukları miktarda malın onlara verilmesini farz kılan, içlerinden anlayış sahibi olanlara fazla mal edinmek yerine sabretmeyi emreden, dünyanın bir geçiş yeri olduğunu ve herkesin buradan gideceğini öğreten, içlerinden söz dinleyen zenginlere, verilmesini farz kıldığı malı vermede cimrilik etmelerini yasaklayan ve üzerlerine vacip olanı vermedikleri takdirde onları;

Zekatın Önemini Anlatan Kur’an Ayetleri

‘(Bu paralar) cehennem ateşinde kızdırılıp, bunlarla alınları, yanları ve sırtları dağlanacağı gün onlara denilir ki: İşte bu kendiniz için biriktirdiğiniz servettir. Artık yığmakta olduğunuz şeylerin azabını tadın (1)’

Kuşkusuz yüce Allah zekatı İslam’ın temellerinden biri kılmış ve onu ibadetlerin en yücesi olan namazla birlikte zikrederek şöyle buyurmuştur:

Namaz dosdoğru kılın ve zekatı verin (2)’

Hz Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: ‘İslam beş şey üzerine kurulmuştur. Allah’tan başka ilah olmadığına ve Hz Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğuna şahitlik etmek, namaz kılmak, zekat vermek, haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak’

Yüce Allah zekatını vermeyenleri şiddetli bir azapla uyararak şöyle buyurmaktadır: ‘Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar yok mu, işte onlara elem verici bir azabı müjdele! (Bu paralar) cehennem ateşinde kızdırılıp bunlarla alınları, yanları ve sırtları dağlanacağı gün onlara şöyle denilir: İşte bu kendiniz için biriktirdiğiniz servettir. Artık yığmakta olduğunuz şeylerin azabını tadın (3)’

Ebu Zer (r.a) şöyle anlatıyor: Kabe’nin gölgesinde oturduğu sırada Resulüllah’ın yanına gelince şöyle buyurdu: Kabe’nin Rabbine yemin olsun ki onlar kaybedenlerdir. Bunları duyunca büyük bir üzüntüye kapıldım ve derin bir nefes almaya başladım. Kendi kendime, bu benim hakkımda söylendi, dedim. Sonra dedim ki anam babam sana feda olsun, onlar kimlerdir?

Şöyle buyurdu: Onlar malları çok olanlardır. Ancak Allah’ın kullarına şöyle şöyle dağıtan kimseler bunun dışındadır. Onlar da pek azdır.

Bir adam ölür de geride zekatını vermediği koyun, deve ve sığır bırakırsa bu hayvanlar dünyada olduklarından daha büyük ve semiz olarak kıyamet günü gelip insanlar arasında hüküm verilinceye kadar ayaklarıyla onu çiğner ve boynuzlarıyla sürerler. Sonra bu hayvanların başta olanı arkaya geçer ve onu çiğneyip sürmeye öylece devam ederler.

Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

Allah bir kişiye mal verir de onun zekatını ödemezse o mal kıyamet günü kendisi için iki gözü üstünde iki kara nokta bulunan zehirli bir yılan suretine girer ve onun boynuna gerdanlık yapılır. Bu yılan ağzıyla onun çenesini iki yanından yakalayıp der ki:

Ben senin malınım, ben senin hazinenim! Sonra Hz Peygamber (s.a.v) şu ayeti okudu: ‘Allah’ın kereminden kendilerine verdiklerinde (infakta) cimrilik gösterenler, sanmasınlar ki bu kendileri için hayırdır; tersine bu onlar için pek fenadır. Cimrilik ettikleri şey kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır’

Resulüllah (s.a.v) zekatını vermeyenler hakkında şöyle beyanda bulunmuştur:

Altın ve gümüş sahibi olup da bunların zekatını vermeyenler için; Kıyamet gününde ateşten levhalar hazırlanır ve zekatını vermedikleri o altınla gümüş cehennem ateşinde onların üzerinde kızdırılıp yanları, alınları ve sırtları onlarla dağlanır.

Bu levhalar soğudukça uzunluğu elli bin yıl olan bir günde kullar arasında hüküm verilip cennete veya cehenneme gideceği belli oluncaya kadar tekrar kızdırılır. Denildi ki: Ey Allah’ın elçisi deve sahibide mi ?

Şöyle buyurdu:

Evet deve sahibi de. Kıyamet günü o develer için büyük ve açık bir alan açılır ve develerden tek bir yavru bile eksik kalmamak üzere hepsi gelip ayaklarıyla onu çiğner ve ağızlarıyla dişlerler. Uzunluğu elli bin yıl olan bir günde kullar arasında hüküm verilip cennete veya cehenneme gideceği belli oluncaya kadar sürünün başındaki develer onu çiğneyip dişledikçe arkadakiler gelerek aynı şeyi yapmaya devam ederler.

(Not : Deveden kasıt sadece devenin kendisi olarak ya da benim devem yok ki bu beni ilgilndirsin demeyin. Nisab miktarına ulaşmış zekatını vermen gereken her şey buna dahildir.

Zekatla İlgili Önemli Bir Not : Zekatın vacip olmasında ergenliğe ve akıllı olma şartı aranmaz. Çünkü zekat çocuğun ve delinin sahip olduğu mal hakkında da vaciptir.

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s Sadıkin / C: 1 / bkz: 159-160

(1-Tevbe Süresi / 35. Ayet) – (2-Bakara Süresi / 43. Ayet) – (3-Tevbe Süresi / 35. Ayet)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.