ref: refs/heads/v3.0

Yazıklar Olsun Size ki: Kalbiniz Halka, Diliniz Hakk’a Doğru

Yazıklar Olsun Size ki: Kalbiniz Halka, Diliniz Hakk’a Doğru
1 Şubat 2021 12:30
5.576

Ey arkalarını dönenler !

Şeytana uşaklık etmeyi bırakın, onun yolundan ayrılın da kalp ayaklarınızla Hakk’ın kapısından içeri girin. Allah’tan sizi, sizden razı olacağı işlere yönlendirmesini isteyin. Sizi kullanmasını, hizmet ettirmesini isteyin. Tükenmek bilmeyen bir hazine buldurmasını isteyin. Hiç kurumaz bir pınar göstermesini dileyin. Dünyadan nefret etmenizi, ahireti sevmenizi sağlamasını dileyin. Bunu size nasip ettiği zaman ahiretten de soğutmasını, sizi sırf kendi için çalıştırmasını, sırf kendini sevmenizi ve Onun dışındaki her şeyi terk etmenizi sağlamasını isteyin.

A münafıklar !

Kalpleriniz insanları Allah’a şirk koşup dururken siz dillerinizle tevekkülün adını ağzınıza almayı yeterli gördünüz. Allah adına kıskançlığından dolayı kalbim size öfke dolu. Ya sükut eder ve kalabalık etmeyi bırakırsınız ya da evlerinizi başınıza yıkarım.

A hainler !

Günahkar kula tövbe etmek nasıl ki farzdır, arif kula da edepli olmak öylece farzdır. Yaratılanlar içinde Yaratana en yakın olan iken nasıl edepli olmasın? Hükümdarlara karşı cahilce davranan kimseyi bu cahilliği ölüme götürür. Edepsizlik eden kimseyi ne Yaratıcı, ne de insanlar sever. Edebin bulunmadığı her yerde nefret ve öfke vardır. Allah’a karşı edepli olmak gerekir. Edepli olun, ahirete yönelin, dünyadan yüz çevirin, kafirlerin dünyaya yöneldiği gibi siz de yönelmeyin. Kafirlerin dünyaya yönelmelerinin ve ona karşı tutkulu olmalarının sebebi dünya hakkındaki bilgisizlikleridir.

Yazık sana !

Sen tembelin tekisin. Hiç kuşkusuz eline bir şey geçmeyecek. Komşuların, arkadaşların ve yakınların çoktan yola çıktılar, arayıp kazı çalışmaları yaptılar ve hazineyi buldular. Bir dirhemleri ona, yirmiye katladı ve buldukları ganimetlerle geri döndüler. Sense hala yerinde sayıyorsun. Pek yakında elinde olan şu üç beş kuruşu da kaybedecek ve sonra insanlardan dilenmeye başlayacaksın.

Yazıklar olsun sana!

Hakk’ın yolunda gayret et ve kaderine güvenme. İşitmedin mi ki Allah ‘Bizim yolumuzda gayret edenleri biz elbette yollarımıza iletiriz (Ankebut’96)’ buyuruyor. Başkası gelip işini elinden almadan önce sen işe giriş ve onu bitir. Her şey Allah’ın elindedir. Bu sebeple başkasından hiçbir şey isteme. Duymadın mı ki Allah ‘Hiçbir şey yoktur ki hazineleri bizim katımızda olmasın. Biz her şeyi belli bir ölçü ile indiririz (Hicr’21)’ buyuruyor. Artık bu ayetten sonra söylenecek hiçbir söz kalmamıştır.

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Sohbetlerinden Kesitler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.