Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi

Yaptığını Allah’ın Rızasını Gözeterek Yap

11 Eylül 2021 18:30
0

Kızgınlık (gazap), Allah rızası içinse övgüye değerdir. Allah rızası dışında bir konuda ise kınanır. İnançlı kimse kendi için değil, dinin yararı için sinirlenir. Allah’ın sınırlarından biri delinip ötesine geçildiği zaman kızar.

Nitekim kaplan da avını kaptıkları zaman sinirlenir. Şunda şüphe yok ki Allah da kulu kızdığı için gazaplanır, razı olduğu için razı olur. Kendi yararı için kızdığı bir konuda Allah rızası için kızmış gibi bir tavır takınma ki ikiyüzlülük yapmış olmayasın. Bu hal iki yüzlü münafıkların durumuna ne kadar da çok benziyor.

Çünkü Allah rızası için olan davranış hedefine ulaşır, kalıcı olur ve artar. Başka bir amaçla gösterilen davranış ise değişime uğrar ve ortadan kalkar.

Bir davranış sergilediğin zaman nefsini, arzularını ve şeytanı yok et ve davranışı yalnız Allah rızası için ve onun emirlerini yerine getirmek için sergile. Hiçbir işi Allah tarafından din yoluyla veya dine uygunluk şartıyla Allah’ın kalbine düşürdüğü ilham olmaksızın yapmaya kalkışma.

Kendinden, insanlardan ve dünyadan kop ki Allah seni insanlardan kurtarsın. Allah’a yakın olmanın ve Onun yakınlığı ile huzur bulmanın yolunu ara. Onun yakınlığından başka bir yakınlık ve Onsuz bir huzur yoktur. Ancak bunun için öncelikle nefsinin, arzularının ve varlığının verdiği bulanıklığı atman gerekir.

Allah dostlarıyla birlikte ol. Onların desteğini al ,onların gözüyle gör. Böyle yaparsan Allah, onlarla övündüğü gibi seninle de övünecektir. Hükümdar emrindeki diğer insanların içinde seninle övünecektir.

Kalbinde günahlar, insanlardan korku, beklenti, dünya ve dünyalık şeylerin sevgisi var. Tüm bunlar kalp kirliliklerindendir. Nefsini öldürüp doğruluk naaşının kapısına taşınıncaya dek konuşma

Kendini bilmezlerin uygunsuz tutumlarına, tabiat ve nefislerinin taşkınlıklarına güler yüzle karşılık ver. Ama Allah’a karşı bir günah işleyecek olurlarsa susulmaz. Çünkü bu durumda susmak haramdır. Böyle durumlarda konuşmak ibadet, susmak ise günahtır. İyiliği emredip kötülüğü yasaklayabilecek durumda isen bundan geri durma. Çünkü bu, sana açılmış bir iyilik kapısıdır. O kapıdan bir an önce girmeye bak

Kurtuluş istiyorsan insanları kalbinden çıkar .Onlardan korkma ve bir şey bekleme. Onlara yakın ve sıcak durma. Hepsinden kaç ve leş görmüş gibi onlara karşı yüzünü ekşit. Bunu başarabilirsen Allah’ı andığında huzur, başkalarını andığında darlık bulursun.

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

[Valid RSS]