Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,4734
EURO
10,0794
ALTIN
498,49
BIST
1.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
37°C

Yapılan İyilik ve Kötülük Karşılıksız Kalmaz

23 Şubat 2021 14:01
0

İşte o gün kişinin kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçacağı günde, kulakları sağır edercesine şiddetli ses geldiği vakit, işte o gün, onlardan herkesin kendisini meşgul edecek bir işi vardır. O gün bir takım yüzler vardır ki pırıl pırıl parlarlar, gülerler, sevinirler. O gün nice yüzler de vardır ki toz toprak içindedirler. Onları bir siyahlık bürür (Abese Süresi 33-41)

Muhterem Müslümanlar!

Şüphesiz yapılan iyilikler ve kötülükler karşılıksız kalmaz. Bizler bu dünyanın bir imtihan yeri olduğuna inanırız. Kısa bir misafirliğin ardından, her gün binlere insanı yolcu ettiğimiz ebediyet yurduna bizlerde gideceğiz. Ahiret yurduna inanmak imanımızın temel esaslarındandır. Orada herkesin dünyada yaptıklarından yada yapmadıklarından dolayı hesaba çekileceğinden de hiç şüphemiz yoktur. Zira insanların bu dünyada yaptıkları yanına kalacak olsaydı, bu bir haksızlık ve adaletsizlik olurdu.

Cenabı-ı Hak, Necm Süresinin 31. ayetinde şöyle buyurmaktadır:

▬ Göklerde her şey yerdeki her şey Allah’ındır. Bu, kötülük edenleri yaptıklarıyla cezalandırılması, iyilik edenleri de daha güzeli ile mükafatlandırılması için böyledir

Yüce Allah, kıyamet gününü mükafatlandırma ve cezalandırma günü olarak tayin etmiş, Enbiya Süresinin 47. ayetinde şöyle buyurmuştur:

▬ Kıyamet günü için adalet terazileri kuracağız. Öyle ki hiçbir kimseye zerre kadar zulmedilmeyecek, (yapılan iş) bir hardal tanesi ağırlığında olsa onu getirip ortaya koyacağız. Hesap görücü olarak Biz yeteriz

İnsanın dünyada yapmış olduğu şeylere kendi bedeni şahitlik edecektir.

Bu husus Nur Süresinin 24. ayetinde şöyle açıklanır:

▬ İşlemiş oldukları günahtan dolayı, dillerinin, ellerinin, ayaklarının kendi aleyhlerine şahitlik edecekleri günde, onlara çok büyük bir azap vardır

Değerli Müslümanlar!

Yüce Allah, ilahi mahkemenin kurulacağı günü, Kuran-ı Kerim de muhtelif ayetlerde şöyle haber vermektedir:

▬ O gün insanlar amellerinin kendilerine gösterilmesi için bölük bölük kabirlerinden çıkacaklardır. Artık kim zerre ağırlığınca bir iyilik yaparsa onun mükafatını görecek; kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse onun cezasını görecektir (1)

▬ İşte o gün kişinin kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçacağı günde, kulakları sağır edercesine şiddetli ses geldiği vakit, işte o gün, onlardan herkesin kendisini meşgul edecek bir işi vardır. O gün bir takım yüzler vardır ki pırıl pırıl parlarlar, gülerler, sevinirler. O gün nice yüzler de vardır ki toz toprak içindedirler. Onları bir siyahlık bürür (2)

▬ Her insanın sorumluluğunu omuzuna yükledik. Kıyamet gününde insana, açılmış vaziyette önüne konulacak olan bir kitap çıkaracağız. Oku şimdi kitabını! Bugün kendini yargılamak üzere kendi nefsin yeter (3)

Sevgili Peygamberimizin bir hadis-i şerifi ile hutbemi tamamlıyorum:

Ahirette insan şu beş şeyden hesaba çekilmedikçe Allah’ın huzurundan ayrılamaz

• Ömrünü nerede tükettiğinden

• Gençliğini ne şekilde yıprattığından

• Malını (servetini) nereden kazandığından ve

• Malını nerelerde harcadığından

• Bildikleriyle amel edip etmediğinden

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 146-147

(1- Zilzal Süresi 6-8) (2- Abese Süresi 33-41) (3- İsra Süresi 13-14)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.