Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,4180
EURO
10,0262
ALTIN
494,94
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
37°C

Vahiy Hakkında Bazı Genel ve Kapsayıcı Bilgiler

21 Temmuz 2021 19:00
0

Vahiy Ne Demektir? Tevrat ve İncil hangi Dilde İndirildi?

Vahiy Ne Demektir: Yüce yaratıcının insanlara ulaştırmak istediği ilahi emir, yasak ve haberlerin tümünü vasıtalı veya vasıtasız bir tarzda gizli ve süratli bir yola peygamberlerine iletmesidir (a)

Vahiy Tarihine Baktığımız Zaman her Peygambere kendi lisanıyla vahyedildiğini yani vahiy elçisinin Tevrat’ı İbranice, İncil’i Aramice ve Kur’an’ı da Arapça lisanla indirdiğini görmekteyiz. Gerçi bütün vahiylerin Arapça olarak indirildiğini, sonra her peygamberin onu kendi kavmi için tercüme ettiğini söyleyenler olmuşsa da bunun tutarlı olduğunu ileri sürmek pek mümkün görünmemektedir (b)

Peygamberlere Vahiy Nasıl Geliyordu?

Vahiy esnasında konuşan ve dinleyen zatın aynı kategoriye mensup aynı düzeyde varlıklar olmasıdır. O halde bu tür bir vahyin gerçekleşmesi için iki varlık arasında nasıl olağanüstü bir durum meydana gelmektedir?

Hemen belirtelim ki bu hususun bazı İslam alimleri tarafından çok iyi kavrandığı anlaşılmaktadır. Mesela Buhari şarihlerinden el-Kirmani (ö:786/1384)’nin konuyla ilgili enteresan bir tespiti vardır.

Şöyle ki;

Vahiy, melekle insan arasında meydana gelen bir konuşmadır. İki taraf arasında bir çeşit eşitlik gerçekleşmedikçe yani konuşan ile dinleyen arasında bir ilişki olmadıkça, karşılıklı bir kelime alış-verişi, öğretim ve öğrenim mümkün değildir. Bunun iki yolu vardır;

▬ Ya dinleyen konuşanın galip etkisiyle derin bir kişisel değişikliğe uğrar

▬ Ya da konuşan dinleyenin sıfatlarına bürünerek bir beşer suretine girer. Resulüllah (s.a.s)’in vahiy alması her iki şekilde de vuku bulmuştur.

Bu konuda görüş beyan eden alimlerin biri de Zerkeşi (ö:794/1391)’dir. Ona göre de Hz Peygamber (s.a.v) hem kendisinin meleklenmesiyle, hem de aracı meleğin insan suretine girmesiyle vahiy almıştır.

İbn Haldun (ö:808/1405) da;

Peygamberlerin meleklerle münasebet kurmaları ancak onların melekleşmeleriyle mümkün görmektedir.

Söz konusu müellife göre bunun yolu da peygamberlere manevi bir kuvvetin gelip kendilerini etkilemesi ve tabiatlarını değiştirmesiyle gerçekleşmektedir. Konuyla ilgili görüşü aynen şöyledir;

Vahyin nuru ortaya çıktığı vakit peygamberler yanlarında bulunanlardan büsbütün kaybolarak maneviyata yönelmiş olurlar ve dışarıdan bakıldığında uyku ve bayılma gibi bir hal meydana gelip görenler onları uyuyor yahut bayılmış sanırlar.

Halbuki o durumda bu hallerden hiçbirisi söz konusu değildir. Hakikatte kendileri horuldama halinde iseler de ruhları ilahi cezbeden ötürü, yüce olan ruhlar ve meleklerle ruhani münasebet ve temaslarda bulunup, bunları müşahadeye dalmış oldukları için beşer anlayışının büsbütün dışında bir durumdadırlar. Bu cezbe anında peygamberler fısıldayarak söylenen sözleri işitir ve anlarlar. Tabi ki bu durum vasıtalı vahiy için düşünülebilir (b)

Kur’an-ı Kerim’in Çeşitli Zaman Aralıklarıyla Nazil Olması

İslam hukukçuları açısından da büyük önem taşımaktadır .Bilindiği gibi her bir vahiy bölümü, kendisine ihtiyaç duyulduğunda veya bir vakıa yahut bir sebep üzerine belli bir sorunu çözmek için gelirdi. Zaten aksi de pek uygun düşmezdi.

Mesela

Miras konusuyla ilgili bir halin söz konusu olabileceği bir ölüm hadisesi karşısında şayet ceza hukuku ile alakalı bir vahiy gelmiş olsaydı, bu anlamsız ve yersiz olurdu. Dolayısıyla hukukçular naslardan hüküm çıkarırken bu hususları da göz önünde bulundurarak sebeplerle olaylar arasında münasebet kurarlar. Bu da onlara, nasların manalarını anlama, yorumlama ve onlardan hüküm çıkarmada kolaylık sağlamış olur (c)

Kısacası ;

Kur’an-ı Kerim’in muhteva itibariyle tedricen indirilişi onun evrenselliğinden kaynaklanmaktadır. İçerisinde, tarihi hadiseler bulundursa da onun genel özelliği budur. Elbette ki bu vahiy muhtevasının evrensel boyutu yakalaması, koyduğu prensiplerin zaman aşımı ile mükemmellik kazanması sayesinde değil, daha başlangıçta mükemmel olarak indirilmesiyledir.

Kur’an vahyinin bu mükemmelliği sayesindedir ki, onun uygulama alanı bulduğu toplum, ideal bir toplum olmuş ve sonsuz aleme uzanan zaman çizgisinde oluşacak toplumlara ve ümmetlere model teşkil edecek bir olgunluğa erişmiştir (d)

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Kur’an’ın Nüzülünün 1400. Yılı Anısına Diyanet İlmi Dergi Kur’an Özel Sayısı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.