ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0908
EURO
33,6935
ALTIN
2.027,61
BIST
9.355,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Vade Farkı Eklemek Caiz mi Haram mı?

Vade Farkı Eklemek Caiz mi Haram mı?
25 Eylül 2023 13:58
21

İslam dini ister peşin ister vadeli olsun alışverişi mubah kılmıştır. Cenab-ı Hak buyuruyor ki: Allah alışverişi mubah kılmış, faizi de yasaklamıştır. Alışveriş peşin olursa normal olarak kar etmek tabii olduğu gibi, vadeli olursa da insaf dairesinde karşı tarafı yıkmadan belirtilen zamanı ölçerek kar etmek de tabiidir. Her tarihte bu tip alışveriş olmuştur. Yani alışverişte vade farkı alınmıştır.

Alışverişte vade farkını eklemek Cumhur-u ulemaya göre caizdir. Bu hususta ulema arasında ihtilaf olmamıştır. Ancak idraki kıt olan bazı kimseler, Peygamber (s.a.v); “Bir satış için de iki satış yapmaktan men etmiştir” mealindeki hadise dayanarak alışverişte vade farkını eklemek caiz değildir, diyorlar. Halbuki bu hadis, vade farkından hiç söz etmiyor, fukahadan hiç kimse de ona haml etmemiştir.

Hadis ya akd içinde bir şartı koşmanın caiz olmadığını, mesela: Zeyd’in Halid’e evini bana yüz bin liraya satarsan ben de şu tarlamı yüz elli bine sana satarım, demesi gibi. Veya semen (bedel) belli olmadığından mesela: şunu peşin olarak bine, vadeli olarak iki bine “sana sattım” şeklinde yapılan akdin muteber olmadığını ifade ediyor.

Şayet semen belli olur, kesin bir fiyat üzerinde anlaşılır, mesela: Peşin olarak fiyatı bin lira olan bir meta’ için, veresiye iki bine sattım ve müşteri de aldım denilirse vade farkı eklendiği halde, kesin olarak bu alış-veriş caizdir. Hatta bir kimse satılık meta için peşin fiyatı şu kadardır, veresiye fiyatı da bu kadardır dese, yani hem peşin hem vadeli fiyattan söz edip, bilahare bir fiyat üzerine akd yapılsa yine caizdir.

Muhammed el-Hamid, alışverişte vade farkını eklemek hususunda şöyle diyor:

Vade farkını eklemek haram değildir, faizle münasebeti yoktur

Ancak alışveriş ister peşin ister vadeli olsun insafa göre cereyan etmezse haram ve bereketsiz olur. Bunun için satıcı, kendi durumunu nazar-ı itibara alması gerektiği gibi alıcının durumunu da nazar-ı itibara alması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.