ref: refs/heads/v3.0

Tesettüre Neden Girilir ve Neden Önemli?

Tesettüre Neden Girilir ve Neden Önemli?
23 Temmuz 2021 21:00
3.159

dinimizde tesettürün önemi, Allah tesettürü neden emretmiştir, tesettüre girmek için geçerli sebepler, dini paylaşımlar


Dinimiz İslam’da tesettürün yeri ve önemi çok büyüktür. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de neden üstüne basa basa tesettüre riayet ve dikkat edilmesi konusunda uyarıyor

İşte maddeler halinde tesettür kavramı ve içeriği

1 ▬ Yüce Allah Nur Süresi 31.Ayeti celile de “Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler” şeklinde buyurmakta ve emretmektedir.

Bunu beğenmeyip de buna muhalefet etmek, karşı çıkmak takdir edersiniz ki Allah’a karşı çıkmaktır. Allah’a karşı çıkanın sonu da cehennemdir.

Nitekim yüce Allah emir ve yasaklarına muhalefet edilmemesi ve bunlardan sakınılması gerektiğine dair yine başka bir ayet-i celile de “Ey akıl sahipleri! Benden (emirlerime muhalefetten) sakının (Bakara 197)” buyurmaktadır.

2 ▬ Hz Aişe’nin kız kardeşi, Resulüllah (s.a.v)’in baldızı Hz Esma, üzerinde ince olan ve ten rengini gösteren bir elbiseyle gelince Resulüllah (s.a.v) başını çevirerek kendisini bunu giymekten men etmiştir. Dolayısıyla Peygamber Efendimizin hitabı bu konuda tek Hz Esma’ya değil, bütün insanlar için geçerlidir.

Sizin buna aykırı hareket etmeniz ve aksi bir davranış sergilemeniz; ama gizli ama alenen Resulüllah’ın söylediklerini dikkate almayıp, Allah ve Resulü’nün emirlerine muhalefet etmektir. Kaldı ki bir hadis-i şeriflerinde ‘Benim sünnetimi beğenmeyen benden değildir’  buyurmaktadır.

3 ▬ Siz açık giyindikten ve giyinmeye devam ettiğiniz müddetçe, uçkuruna düşkün olup da Müslümanım diye geçinen ama üzerinde Müslümanlığın bir emaresi bulunmayan erkek kardeşlerimiz (istisnaları tenzih ederim) trene bakar gibi bakacaktır. Bu durumda ne olur?

Bir Erkeğin Uzun Süre Bakması Ne Anlama Geliyor? Açık Giyindiğim Zaman Erkekler Bakıyor. Bunun Ne Gibi Bir Sorumluluğu Var

  • Giyinen yani vücut hatlarını alenen gösteren hanım kardeşimiz günaha girdiği gibi, bu seferde başkalarını da günaha sürüklediği için, karşısındakinin günahından hiç bir şey eksilmemek suretiyle aynı günah kendisine de yazılacaktır. Hem kendisinin günahı, hem de karşısındakinin günahı.
  • Trene bakar gibi bakan kardeşimizde namahreme, kendisine helal olmayan birisine baktığı için, Allah’ın nehyettiği bir davranışta bulunan birisine sempati duyduğu için ve yine aynı şekilde dinen aykırı hareket ettiği için buğz etmesi gereken kişiye ama sevgi dolu ama şehvetle baktığı için kendisi de günaha girecektir. Bu durumda; Alan memnun, satan memnun sanane gibi asılsız ve uydurma bir sözün geçersizliği de ortaya çıkmış olacaktır. Anlayana…!!!

4 ▬ Geçen bölümlerde anlatıldığı üzere; bireyde başlayan bu bozulma düzeltilmediği sürece zamanla topluma sirayet edecek ve bir zaman sonra toplumun ıslah olması imkansız olacaktır. Siz daha her koyun kendi bacağından asılır demeye devam edin. Anlayana…!!!

5 ▬ Geçen bölümler de aynı şekilde bütün kötülüklerin zuhur ettiği şeyin temelinde istisnalar olsa da bir kadın vardır demiştim. Evet bunu yine tekrarlıyorum. Çünkü erkeğin kadına meyilli olması dolayısıyla ve kadın alenen vücut hatlarını sergilediği zaman zinaya davetiye çıkartıyor ki; bu hataya evli olanı da bekar olanı da düşüyor.

6 ▬ Evlilikle ilgili Meselelerde, Çocuk Yetiştirmekle İlgili Konuda açıklamıştım ki; Çocuklar nasihatten çok örneğe muhtaçtırlar. Sen her ne kadar oğlum namaz kıl, kızım namaz kıl (diyorsalar tabi ki) desende; kendin kılmadığın sürece bu çocuk üzerinde tesirli olmayacaktır. Yani kuru bir laf kalabalığı olacaktır. O zaman sizden sonra yetişen nesillerinde sizin gibi olmamasını istiyorsanız;

Allah’ın Kitabına ve Resulünün sünnetine sarılın ki Allah’ın yardımı ile kurtuluşa eresiniz. Aksine sizin helak olmanız gibi sizden sonraki nesilde sizden gördüklerini uygulayacağı için onlarında helak olması muhtemeldir.

7 ▬ Şu zamanda ve yaşadığımız toplumda iradene sahip olmak, nefsini durdurabilmek her ne kadar zor olsa da imkansız değildir. Şayet eğer yaptığınız her hal ve harekette, davranışta, sözde, konuşmada Allah’ın rızasını gözetecek olursanız eğer, Allah’ın emirlerine uyup ve elinizden geldiği kadar da nehyettiği yani yasakladığı davranışlardan uzak durmaya çalışırsanız eğer,

Yüce Allah sizi yarı yolda bırakmaz ve sizdeki bu irade ve isteği bildiği için zamanla sizi kendisine doğru çeker. Ama bunun için biraz irade, biraz çaba gerekli. Yoksa bu işler yan gelip yatmakla, gece-gündüz gezip tozmakla, uygulamadığın halde dini paylaşımlar yapmakla olacak işler değil. Böyle yaparak ancak kendini kandırırsın.

8 ▬  Bu kadar boşanmaların, aldatmaların, ihanetlerin temelinde her ne kadar erkeklerde de hata olacak olsa da; kadının erkeğe yüz vermesi, yumuşak davranması ve kalbinde hastalık olanlarında bunu lehine düşünerek hareket etmesine vesile olacaktır. Kaldı ki siz erkek kardeşlerim; Şayet bu kadar boşanmalar oluyorsa bunun tek sebebi kadınlar değil aynı şekilde erkeklerde vardır. Yani sizlerde sütten çıkmış ak kaşık değilsiniz.

Şöyle ki:

Sizler helaliniz olmayan kadınlara bakacağına, arkalarından sürteceğine, saatlerce televizyon ve internet başında zaman tüketeceğine, evine geldiğin zaman on parmak on marifet kumanda kullanacağına, gözünü televizyondaki futbol sevdasına dayayacağına; geç eşinin, çoluk çocuğunun yanına onlarla zaman geçir onlarla muhabbet et onlara dini bilgiler öğret. Öğretmiyorsan bile şeriate aykırı olmadığı sürece otur ailenle zaman geçir.

Ve şunu da unutmayın ki; Bugün sizin yüzünüzden başkaları eşlerini aldatıyorsa ve ihanet ediyorsa eğer; yarında başkaları yüzünden eşlerinizin sizi ve sizleri aldatabileceğini unutmayın. Çünkü genelde keser döner sap döner gün gelir devran döner ve ektiğini biçersin. Yani sağdan da gelsen, soldan da gelsen, alttan da gelsen, üstten de gelsen hedef sizsiniz ve yaptığınız şeyin zararı yine size geri dönecektir.

Unutmayın ki bugünü sizin yüzünüzden başkaları eğer kendi eşlerini aldatıyorsa, ilerleyen zamanlarda başkaları yüzünden eşleriniz sizleri aldatacaktır. Yani her durumda hedefte siz varsınız.

Aslında birçok madde var ama aklıma gelmediği için sadece önemli başlıkları belirttim. Sizde kendi görüşünüzü, görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilir ve belki bir nebzede olsa da belki birilerine faydalı olabilirsiniz.

vesselam…!

İsmail Ekinci

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.