ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0909
EURO
33,7060
ALTIN
2.026,65
BIST
9.330,11
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Tahrim Süresi Abdülkadir Geylani Tefsiri

Tahrim Süresi Abdülkadir Geylani Tefsiri
3 Mayıs 2021 16:25
591

Abdülkadir Geylani’den Tahrim Süresi 6-7 ve 8. ayetin meali ve tefsiri. Tahrim Süresi 6. ayette; Kendinizi ve ailenizi yakıtı taşlar ve insanlar olan cehennem azabından koruyun diyor. Peki gerek kendimizi gerekse ailemizi cehennem ateşinden korunmanın ve korumanın yolu nasıldır?


Tevhid-i ilahi yolunda seyr eyleyen ve o yolda pekişen, sıdk makamını tereddütsüz bir biçimde idrak etmiş kimseye hakikat gizli kalmaz. Muhakkak muhabbet ve kamil irade sahibi kimseler, doğrudan insanlarla bağlarını kesenlerdendir. Mutlak suretle Allah’a karşı irade, kötülük, sadikat ve düşmanlık kalmamıştır. Ancak onlar Allah’ın indindedirler, ondan başkasını görmez ve muhatap olmazlar, onları herhangi bir lezzet ve acı değiştirmez, onları rıza ve azab rahatsız etmez.

Ey iman edenler! Dini helak eden ve fesada uğratan nefsani fiillerden mutlak surette kendinizi muhafaza edin, Kendi nefsinizi koruyun. Günah işlemekten, kötü amellere iten fiillerden ve yasak olan şeylere yönelmekten kendinizi koruyun ve Ailenizi.

Sizin yanınızda bulunan ve evinizde olan hanımlarınız ve çocuklarınızı helaka iten fiillere düşmekten koruyun. İnsanı pişmanlığa ve harama uğratan günahlardan da koruyun. Bütün bunlarla birlikte korkun Ateşten.

Hangi ateş mi? Öyle bir ateş ki,

Onun yakını insanlar ve taşlardır. Yani yanmak için yaktığı yakıt, insanların bedenleri ve taşlardır, bu da onun şiddetli yanması ve sıcaklığındandır, diğer bütün ateşlerden farklıdır çünkü onların yakıtı odundur

Bununla beraber o ateşin başında, Başında melekler vardır. Onu yakarlar, onlar zebanilerdir, onlar, Gayet katı Sözlerinde ve cisimlerinde oldukça katı, onlardan asla yumuşaklık ve güzellik görülmez, onlar Şiddetli Baskıda ve umumi cezalarda, Allah’a karşı gelmezler.

Onun bütün emirlerini istisnasız yerine getirirler, emredildikleri gibi yerine getirirler, ondan herhangi bir şeyi eksiltmeden, özür olmadan, acıma olmadan, yakınlık olmadan yaparlar, Buyurduğuna (karşı gelmezler) ve emredileni yaparlar (Tahrim Süresi 6).

Emredildiği gibi, Allah’ın gazabından ve ona karşı gelme korkusundan hemen yaparlar. Allah bütün müminlere bu şekilde tavsiyelerde bulunduktan sonra; kafirlere de seslenerek şöyle buyurmuştur.

Ey inkar edenler. Allah’ı inkar ettiniz ve onun yanından sizleri hidayet ve doğru yola iletmek için gönderilen peygamberleri yalanladınız, onları ve size getirdikleri bütün her şeyi teemmul ve tefekkür etmeden inkar ettiniz.

Siz; Bugün özür dilemeyin. Sizin amelleriniz size azap getirdi, siz: Cezalandırılacaksınız. Azap göreceksiniz, Yaptıklarınızdan dolayı (Tahrim Süresi 7). Küfrünüz ve inkarınızdan dolayı.

Ey iman edenler. Hakkın vahdaniyetine inananlar; inancını gereği kalplerinizi günahlardan ve Allah’tan uzaklaştıran fiillerden temizleyin. Bu size ancak tövbe ile ve ihlaslı olmakla mümkün olur. Tövbe edin

Ey günah fitnesi ile ibtila olmuş muhlisler; Allah’a dönün‘.O Melik’tir, Kuddustür, o yeryüzündeki her şeyden münezzehtir.

Samimi bir tövbe Allah için halis bir tövbe, Allah’tan başkasına dönmeyi engelleyen, geçmişte yaptığınız günahlardan pişman olarak, gelecekte günah işlemekten uzak kılacak, nefsi Allah’tan başkasından arındırmayı, ihlas ile Mevla’ya yakınlaşmayı engelleyecek bütün her şeyden takva ile kaçınmayı sağlayacak bir tövbe ile tövbe edin.

Umulur ki Rabbiniz. Siz ihlaslı bir şekilde Rabbinize döndükten sonra Sizden günahlarınızı örter ve sizi affeder ve sizden intikam almaz, ve sizi Koyar size lütufta ve ihsanda bulunup cennetlere.

Öyle cennetler ki Aklın, ilmin dinin ve hakkın içinde bulunduğu yerdir. Altından ırmaklar akan marifet ve hakikat ırmaklarının ezelden beridir içinde aktığı ve ebediyete kadar devam edeceği yerdir.

Allah sübhanehü muhlis kullarını nasıl cennetlerine koymasın? Utandırmayacağı gün ve ayıplayacağı gün Allah’ın ihlaslı kullarına nimet veren ve lütufta bulunan, özellikle Peygamberini çeşitli kerametlerle teyit ettiği ve onunla birlikte iman etmiş olanları

Onlar ki hidayete erenlerdir, onların Nurları Mustafavi nübüvvetten aldıkları nurları Önlerinde ve sağ taraflarında koşar. Yani onları kapsar, sırat köprüsünden geçerken onları korur.

Onların nuru yaptıkları amellerince olduğundan; nur geçtikten sonra derler ki duakar bir şekilde Ey Rabbimiz. Ey bizi hidayet ve reşad üzere büyüten rabbimiz. Nurumuzu tamamla. Bize lütuf olarak ve iyilik olarak ver. Bizi bağışla Günahlarımızı, yani enaniyyetimizi ve ayıplarımızı bağışla. Muhakkak ki sen cömertliği ile Her şeye iradenin ve ilminin dahiline giren her şeye Kadir’sin (Tahrim Süresi 8)

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:VI / bkz:145-152

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.