DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
26°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Çok Bulutlu
24°C

Şeytan ve Şeytanın Aldatıcı Sözleri

2 Mayıs 2021 12:07
978
Şeytan ve Şeytanın Aldatıcı Sözleri

Şeytan Askerleri ile Neler Konuştu ve Şeytanın Duyu Organlarını Kullanarak Vesvese Vermesi

Şeytan avaneleri (yardımcılarına ve askerleri)ne sonra şöyle söyler: Dil gediğinin yanında dikilin! O çok önemli bir gediktir. Hükümdarla (yani bu sayılan gediklerden nüfuz ederek alt etmeye çalıştığınız insanın kalbiyle) ilk karşılaşma noktası burasıdır.

Dolayısıyla o gedik üzerinde hükümdara yararı dokunmayacak, zarar verecek olan sözlerin cari olmasını sağlayın! Allah’ı zikretmek, mağfiret dilemek, Allah’ın kitabını okumak, kullarına nasihatte bulunmak, faydalı ilmi dile getirmek gibi faydasını göreceği şeyleri o dil üzerinden cari olmasına (açığa çıkmasına) mani olun.

Dil gediği ile ilgili iki göreviniz olacaktır. Bunları ihmal etmeyin. Artık hangisini başarabilirseniz:

Birinci: Batılı dile getirmek. Çünkü batıl şeyleri konuşan kimse artık sizin kardeşlerinizden, en büyük askerlerinizden ve yardımcılarınızdandır.

İkincisi: Hakkı söylemeyip susmak. Bir önceki maddede sözü edilen kimse sizin konuşkan kardeşiniz olduğu gibi hakkı dile getirmeyen, suskun kalan kimsede sizin dilsiz kardeşinizdir. Belki de ikinci kardeş sizin için birinciye göre daha yararlıdır. Bir nasihatte ki:

Batılı dile getiren kimse  konuşan şeytan; Hakk’ı söylemeyen kimse de dilsiz şeytandır sözünü işitmediniz mi?

Bu gediğin başında çok sıkı nöbet tutun ve uyanık olun ki Hakk’ı söylemesin. Batılı söylemekten de geri durmasın. Her yolu kullanarak ona batılı söylemeyi süslü göstermelisiniz. Yine her yolu kullanarak Hakk’ı söylemek konusunda onda korku uyandırmalısınız.

Şunu bilin ki evlatlarım, dil gediği Ademoğlunu helak ettiğim; tepetaklak edip cehenneme yuvarladığım gediktir. Bu gediği kullanarak katlettiğim, esir ettiğim veya yaraladığım nice insan vardır.

Size bir tavsiyede bulunacağım. Bunu belleğinize iyi yerleştirin! İçinizden biri insanlardan olan kardeşinin diliyle bir söz söylesin. Diğeri de dinleyici olan kişinin dili ile -o söz hoşuna giderek ve o sözü önemseyerek- hayretle konuşup kardeşinden tekrarlamasını istesin.

Her vesilesiyle insanların destekçisi olun! Her kapıdan sızmaya, girmeye çalışın! Onları gözetleyebileceğiniz yerlere kurulun!

Onların Rablerine ettiğine şu yemini duymadınız mı: “Öyleyse beni azdırmana karşılık, and içerim ki bende onları saptırmak için Senin doğru yolunun üstüne oturacağım, sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve Sen, onların çoklarını şükredenlerden bulamayacaksın (A’raf 16-17)

Şeytanın Doğru Yol Üzerinde Oturması

Ademoğlunun geçtiği her yola oturduğumu görmüyor musunuz? İhtiyacımın tamamını veya bir kısmını elde edinceye kadar her yolu / yöntemi denerim; birini elden kaçırırsam diğerini devreye sokarım.

Peygamberleri onları bu konuda uyararak şöyle demiştir: Şeytan, Ademoğlunun tüm yollarına oturmuştur. Onun Müslümanlık yoluna da oturmuş ve dinini, atalarının dinini terk edip Müslüman’mı olacaksın? demiştir. Ademoğlu da ona muhalefet edip Müslüman olmuştur. Hicret yoluna da oturmuş ve ona yerini,  göğünü bırakıp Hicret mi ediyorsun? demiş, Ademoğlu da ona muhalefet edip Hicret etmiştir. Cihad yoluna da oturmuş ve ona Cihad edeceksin ve sonunda öldürüleceksin! Malın paylaşıalcak, hanımın da başkasıyla nikahlanacak öyle mi? demiştir.

İşte bu şekilde Ademoğlunun hayır yoluna oturun!

Onlardan biri tasadduk da bulunmak istediği zamans adaka yolunun üzerine oturun! Ona kendi nefsinde şunları söyleyin: Para vereceksin ve şu dilenci gibi olacaksın, onunla aynı seviyede olacaksın, öyle mi? Kendisinden tasadduk da bulunması talep edilen adamın dili üzerinden neler söylettiğini duymadınız mı? Şöyle demişti: Bu paralar bizim. Onları size verirsek biz de sizin gibi oluruz.

Hac yoluna da oturun. Hac yolunun korkutucu ve meşakkatli olduğunu, o yola girenlerin can ve mal tehlikesiyle karşılaştıklarını söyleyin.

Diğer hayır yollarına da oturun! O hayır yollarına karşı nefret uyandırın! Zorluklarını ve sıkıntılarını belirtin.

Masiyet yolları üzerine de oturun! Adem oğullarının gözünde masiyetleri güzel gösterin. Kalplerinde günahları allayıp pullayın! Bu konuda da kadınları en büyük yardımcılarınız olarak kullanın. Kadınları giriş kapısı olarak kullanarak erkeklere sızın! Kadınlar sizin için ne güzel, ne işe yarar bir topluluktur.

Daha sonra da insanların el ve ayak gediklerinden ayrılmayın! Ellerin sizin zararınıza olacak şeyleri tutmasına; ayakların sizin aleyhinize olacak işler de koşmasına müsaade etmeyin!

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz: 215-217

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.