ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8984
EURO
31,2134
ALTIN
1.875,14
BIST
8.057,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
13°C
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
14°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
10°C
Cuma Hafif Yağmurlu
7°C
Cumartesi Çok Bulutlu
9°C

Servetin Çoğalması ve Malın Korunması

Servetin Çoğalması ve Malın Korunması
21 Eylül 2023 05:00
5

İslam malı kazanma hususunda hırslıdır. Meşru sebeplere dayanan kazanca asla mani ‘ olmaz, bilakis onu teşvik eder. Malı boş yere zayi etmeyi de ferd ve cemiyet için en büyük zarar sayar. Allah’ın nimeti olarak mal ve zenginlik methedilir:

 • “Üstelik sizin mallarınızı, oğullarınızı da çoğaltır, size bağlar bostanlar verir, size ırmaklar akıtır. Ne oluyor size ki Allah’ın sizi bir vekar sahibi yapmasını emel edinmezsiniz (1)
 • ”Ey kavmim: Rabbinizden mağfiret isteyin. Sonra yine O’na tevbe edin ki, üstünüze gökten bol bol (feyzini) göndersin, kuvvetinize daha fazla kuvvet katsın. Günahkarlar olarak yüz çevirmeyin (2)
 • “İman edip hicret edenler, Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihatta bulunanlar, (Muhacirleri) barındırıp yardım edenler (yok mu) işte onlar birbirinin (mirasda) velileridir, iman getirib de hicret etmeyenlere ise, hicretlerine kadar hiçbir vech ile velayetiniz olamaz. (Bununla beraber) bunlar din hususunda sizden yardım isterlerse yardım etmek üstünüze borçtur. Ancak sizinle aralarında muahede bulunan bir kavm aleyhinde değil. Allah yapacaklarınızı hakkiyle görücüdür (3)
 • “Hatırlayın ki Rabbiniz (size) şunu bildirmişti: Andolsun, şükrederseniz elbette (nimetinizi) artırırım. And olsun, nankörlük ederseniz hiç şüphesiz benim azabım cidden çetindir (4)

Malın korunması ve serveti himaye için İslam şu yolları takip eder:

1 ▬ Mallarını yerinde kullanamıyanların hacri:

 • “Allah’ın sizi başına diktiği mallarınızı beyinsizlere vermeyin, kendilerine bunlardan yedirin, bunlardan giydirin, onlara güzel söyleyin (5)

2 ▬ Yetimler, buluğa erince malları kendilerine teslim edilmezden evvel tecrübeden geçirilmesi:

 • “Yetimleri nikah çağına erdikleri zamana kadar (gözetib) deneyin, o vakit kendilerinde bir akıl ve salah gördünüz mü, mallarını onlara teslim edin (6)

3 ▬ Borcun ve rehnin yazılması:

 • “Ey iman edenler: Tayin edilmiş bir vakte kadar birbirinize borçlandığınız zaman onu yazın.. (7)
 • “Eğer bir sefer üzerinde iseniz, bir yazıcı da bulamadınızsa o vakit (borçludan) alınmış rehinler (de yeter) (8)

4 ▬ İsrafın haram olması ve itidale davet:

 • “Hısıma, yoksula, yolda kalmışa haklarını ver. (Malını) israf ile saçıp savurma; çünkü saçıp savuranlar şeytanların biraderleri olmuşlardır (9)
 • “… Her biri mahsul verdiği zaman, mahsulünden yeyin. Devşirildiği ve toplandığı günde hakkını (sadakasını) verin. İsraf etmeyin. Çünkü O (Allah) israf edenleri sevmez (10)
 • “Elini bağlı olarak boynuna asma. Onu büsbütün de açıp saçma, sonra kınanmış, pişman bir halde oturup kalırsın (11)

Kaynak: Doç Dr: İsmail Cerrahoğlu / Diyanet İlmi Dergisi / Mayıs 1970 / bkz: 133-134

(1-Nuh Süresi 12-13) (2-Hud Süresi 52) (3-Enfal Süresi 72) (4-İbrahim Süresi 7) (5-Nisa Süresi 5) (6-Nisa Süresi 6) (7-Bakara Süresi 282) (9-Bakara Süresi 283) (9-İsra Süresi 26-27) (10-En’am Süresi 141) (11-İsra Süresi 29)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.