ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
11°C
İstanbul
11°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
14°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
13°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
9°C

Semavi Kitapların Hepsi İslam Dini midir?

Semavi Kitapların Hepsi İslam Dini midir?
28 Eylül 2023 02:30
3

İslam; Allah’a teslim olmak, boyun eğmek ve itaat etmek manasına gelir. Kur’an’a göre İslam; kişinin kendisini yalnız Allah’a teslim etmesi, O’na kul olması ve O’na ibadet etmesi demektir. Tevhidin gereği de budur. Bu anlamıyla İslam; sadece son peygamber olan Hz Muhammed’in (s.a.v) getirdiği dinden ibaret değil, bütün peygamberlerin getirdiği bir inanç sistemidir.

Bu bakımdan insanlığı temel iman esaslarına davet açısından peygamberlerin tamamının vazifesi aynıdır. Buna göre; Bütün peygamberlerin ilk daveti tevhiddir. Çünkü tevhid, Hak yoluna girmenin başlangıcı ve Allah’a inanmanın ilk basamağıdır. Cenab-ı Hak gönderdiği her peygambere, ümmetini tevhide davet etmesini şöyle emretmiştir:

“Senden önce hiçbir resul göndermedik ki ona: Benden başka ilah yoktur; şu halde bana kulluk edin diye vahyetmiş olmayalım (1)

Hak din, ilk insan ve ilk peygamber Hz Adem’le başlamış, Hz. Muhammed (s.a.v) ile son bulmuştur. Dolayısıyla; Allah’ın peygamberler aracılığıyla farklı zamanlarda gönderdiği dinin esası aynıdır ve hepsine İslam, müntesiplerine de Müslüman denilmektedir.

Kur’an-ı Kerim bunu açıkça ifade etmektedir: “Allah, sizi hem daha önce hem de bu Kur’an’da Müslüman diye isimlendirdi (2). İbrahim, ne Yahudi ne de Hristiyan idi; fakat o, Allah’ı bir tanıyan dosdoğru Müslüman idi (3)” ayetinde İbrahim (a.s) için Müslüman ifadesi kullanılmıştır.

Ayrıca “Allah’a, bize indirilene, İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakup’a ve torunlarına indirilene, Musa’ya ve İsa’ya verilen ve diğer peygamberlere Rableri tarafından verilene iman ettik. Onlar arasında bir ayrım yapmayız, biz de Müslümanlarız, deyin (4)” ayetinde de peygamberlerin mesajının temelde bir ve aynı olduğu ve bunun da İslam’dan ibaret olduğu ifade edilmiştir.

Ancak bugünkü haliyle Yahudilik ve Hristiyanlık peygamberlere indiği şekliyle muhafaza edilemediği için o dinlere bu haliyle İslam denilemez. Esas itibarıyla hak dinin temel prensiplerinde değişiklik yoktur. Fakat Yüce Allah zaman içinde ibadetlerin şekillerinde ve muamelata dair hükümlerde bazı değişiklikler yapmıştır.

Gayri Müslim Ne Demek Kısaca?

Yahudi ve Hristiyanlara gayri müslim denmesi, onların Allah tarafından, İslam’ın son peygamberi Hz. Muhammed’e ve onunla gönderilen dine inanmamaları sebebiyledir.

Kaynak: Diyanet Aylık Dergisi / Ocak 2021 / bkz: 74

(1-Enbiya Süresi 25) (2-Hac Süresi 78) (3- Al-i İmran Süresi 67) (4-Bakara Süresi 136)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.