DOLAR
19,0122
EURO
20,2921
ALTIN
1.215,13
BIST
5.058,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Çok Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
12°C
Çarşamba Çok Bulutlu
12°C
Perşembe Az Bulutlu
15°C
Cuma Az Bulutlu
16°C

Sebe Süresi Muhammed Gazali Tefsiri

Sebe Süresi Muhammed Gazali Tefsiri
11 Nisan 2021 14:57
0

Sebe Süresi Allah’a hamd ile başlayan dördüncü süredir. Hamd, daha önce de söylediğimiz gibi, Yüce Allah’a sena etme, O’na şükretme ve O’nu övmedir

Çünkü O, göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin malikidir. Bu dünyanın hasılatı, Allah’a racidir. O’nun adil ve bereketli kararı ile olur. Allah kuşatıp kapsayan ilim sahibidir:

▬ Yerin içine gireni ve ondan çıkanı, gökten ineni ve oraya çıkanı bilir (Sebe Süresi 2)

O, toprağın derinliklerine atılan her bir tohumu ve çıkan her bir meyveyi, gökten inen her bir yağmur tanesini ve oraya yükselen rüzgar sesini bilir. Bütün kainat, O’nun önünde, hiçbir şeyi gizli olmayan tek bir yüzeydir. Toz fırtınaları esince O, her bir zerrenin hareketini, bu fırtınanın en üst veya en alt coşkusunu ve nerede duracağını bilir.

Bugün ve geçmişte inkar edenlerin ortaya attıkları şüphelerden biri, kıyametin uzak olduğudur;

▬ İnkarcılar: Kıyamet bize gelmeyecek dediler. Hayır, Rabbin hakkı için o, mutlaka size gelecektir (Sebe Süresi 3)

Yeniden dirilmeye inanmamanın, apaçık bir ahmaklık olduğu bir gerçektir. Yaratıcıyı, yaratıkları yeniden diriltmeden ne alıkoyabilir? O, ilk defa yaratırken engellendi mi ki son defa yaratırken engellensin? İnsanlar kudret parmaklarından ne zaman kurtulmuştur? İnsanları her gün uyutan, uyandıran, acıktıran, doyuran Allah’dır. Fakat insan aklı, bazen apaçık ortada olan şeyleri görmeyebilir.

Aralarında ihtilafın olduğu bu hakikat konusunda ayrılığa düşenler bilsinler ki yeniden dirilme gerçektir. Herkes yaptıklarının karşılığını görecektir. Evet, iyilik yapan iyiliğinin karşılığını, kötülük yapan da kötülüğünün karşılığını görecektir. Muhammed’i küçümseyen ve ona uyanları yalanlayan Kitap ehli bilmelidir ki, onlar bu halleriyle Allah’ı yalanlamakta ve kendilerinin yardım etmeleri ve desteklemeleri gereken risalete düşmanlık etmektedirler.

Ahireti inkar etmek, öncekiler ve sonrakiler arasında yaygın olan bir cürümdür. Çağdaş dünyamızda insanlar, akıllarını ahiretten konuşmaya yormuyorlar ve ancak duyularla algılanabilen hayata önem veriyorlar. Bu, insanların Allah’ı bilmemelerinden ve kendi nefislerine tapmalarından kaynaklanmaktadır.

Bu yüzden süre, yeniden dirilmeyi inkar edenlerin ortaya attıkları şüpheyi ve Peygamber (s.a.v)’in Allah’tan haber vermesine şaşmalarını tekrarlamıştır:

▬ Kafir olanlar şöyle dediler: Çürüyüp paramparça olduğumuz vakit yeniden dirileceğimizi söyleyerek haber veren kişiyi gösterelim mi? Acaba o, yalan yere Allah’a iftira mı etmiştir? Yoksa onda delilik mi var? Hayır, ahirete inanmayanlar azaptadırlar ve derin bir sapıklık içindedirler (Sebe Süresi 7-8)

Yeniden dirilmeye inanan ve hayret içinde Allah’tan sakınan adama gönderme yapılmaktadır. Sürenin baştaraflarında da açıklandığı üzere, ortaya konan şey küfür mantığıdır.

Kaynak: Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 545-547

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.