Saff Süresi Türkçe Meali | İbn Kesir

Saff Süresi Türkçe Meali | İbn Kesir
14 Şubat 2022 05:26
0

Saff Süresi 14 Ayettir ve Kur’an-ı Kerim2de ki Sıralamaya Göre 61. Süredir

Saff Süresi 1. Ayet Meali: Göklerde ve yerde olan her şey Allah’ı tesbih eder, o Azizdir, hakimdir.

Saff Süresi 2. Ayet Meali: Ey iman edenler! Yapamayacağınız şeyi niçin söylersiniz? 

Saff Süresi 3. Ayet Meali: Yapamayacağınız şeyi söylemeniz Allah’ın yanında büyük bir hışmı gerektirir.

Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Münafık Kimsenin alameti Üçtür

  • Konuşursa yalan söyler,
  • Söz verirse sözünü yerine getirmez,
  • Ona emanet bırakılırsa emanete hainlik eder

Saff Süresi 4. Ayet Meali: Gerçek şu ki: Allah kendi yolunda birbirine kenetlenmiş bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.

Saff Süresi 5. Ayet Meali: Hani Musa kavmine: Ey kavmim! Gerçekten benim Allah’ın size gönderdiği peygamberi olduğumu bildiğiniz halde niçin bana eziyet ediyorsunuz? demişti. Onlar sapıp eğrilince Allah da kalplerini çevirdi. Allah fasıklar topluluğunu hidayete erdirmez.

Saff Süresi 6. Ayet Meali: Hani Meryem oğlu İsa da: Ey İsrail oğulları! Muhakkak ben Allah’ın size gönderdiği resulüyüm. Benden önceki Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek ve asıl adı Ahmed olan resulü müjdeleyici olarak geldim. Onlara apaçık delillerle gelince onlar: Bu apaçık bir büyüdür dediler.

Saff Süresi 7. Ayet Meali: İslam’a davet edildiği halde Allah’a karşı yalan uydurandan daha zalim kimdir? Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.

Saff Süresi 8. Ayet Meali: Ağızlarıyla Allah’ın nurunu söndürmek isterler. Halbuki Allah -kafirler hoş görmese bile- kendi nurunu tamamlayacak olandır

Saff Süresi 9. Ayet Meali: O Resulünü hidayet ile ve hak din ile gönderendir, çünkü onu -müşrikler hoş görmese bile- bütün dinlere üstün kılacaktır.

Saff Süresi 10. Ayet Meali: Ey iman edenler! Sizi çok acıklı bir azaptan kurtaracak bir ticareti size göstereyim mi?

Saff Süresi 11. Ayet Meali: Allah’a ve Resulüne iman ederseniz, mallarınızla, canlarınızda Allah yolunda cihad ederseniz. Eğer bilirseniz bunlar sizin için daha hayırlıdır.

Saff Süresi 12. Ayet Meali: Günahlarınızı da mağfiret eder ve sizi altından ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerindeki çok hoş meskenlere koyar. İşte bu, çok büyük kurtuluştur

Saff Süresi 13. Ayet Meali: Ve sevdiğiniz bir diğeri daha: Allah’tan bir zafer ve yakın bir fetih. Müminleri müjdele!

Saff Süresi 14. Ayet Meali: Ey iman edenler! Allah’ın (dininin) yardımcıları olun. Nitekim Meryem oğlu İsa da havarilere: Allah’a giden yolda benim yardımcılarım kim olacak demiş, havariler de: Allah’ın (dininin) yardımcıları biziz demişlerdi. Bunun üzerine İsrailoğullarından bir kesimi iman etmiş, bir kesimi de inkar etmişti. Biz de iman edenleri düşmanlarına karşı destekledik de üstün gelenler oluverdiler.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 11 / bkz: 175-189

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.