ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0894
EURO
33,6829
ALTIN
2.021,61
BIST
9.395,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Çok Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
14°C

Peygamberimizin Tavsiye Ettiği Dualar

Peygamberimizin Tavsiye Ettiği Dualar
28 Ocak 2021 09:10
7.186

Ağrıyan ve Acıyan Yere Okunacak Dua

Osman b. Ebu/As diyor ki: Resulüllah (s.a.v) yanıma geldi. Neredeyse beni öldürecek bir derecede ağrım vardı. Bana dedi ki: Sağ elinle ağrıyan yeri yedi defa sıvazla ve şu duayı oku:

Euzü bi izzetillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu. Ben bu duayı okudum ve hemen iyileştim.

Zararlı Şeylerden ve Hayvanlardan Kurtulma Duası

Ebu Hureyre’nin anlattığına göre Eşlem kabilesinden bir adam demiş ki: Dün hiç uyuyamadım. Resulüllah (s.a.v) kendisine: Neden diye sorar? O da beni akrep soktu der. Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurdu. Keşke sen:

Euzu bikelimetillahittammati külliha min şerri ma halak. Allah’ım senin tüm kelimelerin, yüce Adların ile, yaratıklarının şerrinden ve kötülüğünden sana sığınırım demiş olsaydın, Allah’ın izniyle ve dilemesiyle sana hiçbir şey zarar vermezdi.

Sahabeden biri demiş ki: Kim her aksırdığında el-hamdülillahi Rabbi’l-Alemin ala küllihalin. Her halükarda alemlerin Rabbi’ne hamd olsun derse, diş ağrılarından kurtulur, emin olur.

Diş Ağrısı İçin Okunacak Dua

Peygamber Efendimiz’den rivayetine göre, buyurmuş ki; Kim, elhamdülillahi Rabbi’l-Alemin demekte, aksırandan önce hareket ederse, Allah onu diş ağrısından ve karın ağrısından emin kılar. Yani aksıranın kendisi değil, başkası aksırma esnasında el-Hamdülillah derse, sözkonusu organ ve diş rahatsızlıklarından kurtulmuş olur

Abdullah b. Mes’ud diyor ki: Kim Bakara Süresi’nden on ayet okursa;

  • Dört ayet sürenin baş tarafından
  • Bir Ayete’l-Kürsi ve
  • İki ayet de Ayete’l-Kürsi’den sonra gelen ayeti ve
  • ▬ Sürenin sonundan da üç ayet -ki toplam 10 ayet ediyor

okursa, eğer bu ayetleri günün hemen başında okuduğu takdirde akşama kadar şeytan o eve girmez, eğer bu ayetleri gecenin hemen başından itibaren okursa, sabaha kadar şeytan o eve girmez, yaklaşmaz. Eğer delirme bakımından bir rahatsızlığı olan birisi okursa iyileşir.

Önceki büyük zatlardan biri diyor ki: Bir kimsenin üzerinde Allah’ın nimetleri artarsa, çok çok Allah’a hamd etsin. Kiminde çokça tasası ve üzüntüsü olursa, Allah’tan mağfiret dilesin. Kim de yoksulluğun pençesine düşerse, çokça La havle vela kuvvete illa billah desin.

Cafer b. Muhammed de demiş ki:

Dört şey ile imtihan okunan kimsenin, şu dört şeyi bilmemesine şaşarım;

1 ▬ Tasa ve üzüntü ile imtihan ediliyor ama şu duayı/ayeti okumaktan habersiz yaşıyor. Oysa ki yüce Allah şöyle buyuruyor: La ilahe illa ente inni küntü minezzalimin. (Senden başka bir ilah yoktur. Seni tenzih ederim, gerçekten ben zalimlerden oldum) (Enbiya 87). demesi gerekirken bundan habersizdir. Halbuki yüce Allah: Onun duasını bunun üzerine kabul ettik ve onu kederden/üzüntüden kurtardık. İşte biz müminleri böyle kurtarırız (Enbiya 88) buyuruyor.

2 ▬ Bir şeylerden korktuğu halde, Hasbunallahü ve Ni’me’l-Vekil demeyen adama şaşarım. Oysa yüce Allah şöyle buyuruyor: …Allah bize yeter. O ne güzel vekildir dediler. Bunun üzerine kendilerine hiçbir fenalık dokunmadan, Allah’ın nimet ve keremiyle geri geldiler. Allah büyük lütuf sahibidir (Al-i İmran 173,174).

3 ▬ İnsanlardan korktuğu halde: İşimi, durumumu Allah’a havale ederim (Ğafir/Mümin Süresi 44) demeyen nasıl bundan habersiz yaşar. Oysa yüce Allah şöyle buyuruyor: Nihayet Allah onların kurdukları kötülüklerden, tuzaklarından bu zatı korudu (Ğafir/Mümin Süresi 45)

4 ▬ Cenneti arzuladığı halde: Maşallah, La kuvvete illa billah (Kehf 39) demeyene şaşarım. Oysa yüce Allah şöyle buyuruyor: Belki Rabbim bana, senin bağından daha iyisini verir (Kehf Süresi 40)

Başarı Allah’tandır. Her sıkıntımda o bana yeter. Doğru ve gerçeği bulmak için O’ndan hidayet isterim. Salat ve selam efendimiz , nebilerin sonuncusu, Resullerin imamı Muhammed’e, ehl-i beytine, ashabına ve ta kıyamete dek bütün inananlara olsun

Kaynak: Ebu’l-Leys Semerkandi / Bostanü’l Arifin / bkz: 393-396

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.