Peygamber Efendimize Karşı Görevlerimiz ve Sorumluluklarımız

Peygamber Efendimize Karşı Görevlerimiz ve Sorumluluklarımız
5 Mayıs 2021 07:30
0

Allah’a karşı görev ve sorumluluklarımız, peygamberlere karşı görev ve sorumluluklarımızın temelini oluşturmaktadır.

Hürmet ve muhabbet… Allah, hayat verip her türlü nimetlerle donatarak dünyaya gönderdiği kullarını yalnız bırakmamış, vahiyle her zaman insanın yanında olup ona yol göstermiştir.

İnsanların arasından bazı kullarını seçip onlara vahyini iletmiş, onlar aracılığıyla insanlara hitap etmiştir. Peygamberler de diğer bütün insanlar gibi etten kemikten yaratılmış kullardır. Diğer insanların sıkıntılarına benzer sıkıntılar, sevinçlerine benzer sevinçler yaşamışlar, bu arada Allah’ın verdiği nebilik ve resullük görevlerini hakkıyla yerine getirerek, O’na geri dönmüşlerdir

İlki Hz Adem sonu Hz Muhammed (s.a.v) olan bu mübarek halkanın her biri bizim peygamberimizdir. Hiçbirini ayrı tutmadan hepsini sevgi ve saygıyla anar, dualarımızda zikrederiz. Adları geçince hürmet ve muhabbetle dolarız

Yolunda olmak… Peygamberlerimiz bizlere Allah’ın mesajlarını ileten, açıklayıp öğreten, güzel ahlaklarıyla örnek olup yolumuzu aydınlatan rehberlerdir. Onlar bize mutluluğun, felahın, huzurun ve her türlü güzelliğin kaynağını bildirip müjdeler saçmışlardır.

Aynı zamanda mutsuzlukların, elemlerin, kederlerin ve kötülüğün sebeplerini bildirip bizi uyarmışlardır. Biz de o güzel insanlara uyar, onların yaptıklarını yapar ve kaçındıklarından kaçınırız. Çünkü biliriz ki kim Peygambere itaat ederse kesinlikle Allah’a itaat etmiş olur.

Tanımak… Allah’ın Peygamberlerinin hepsi bizden birileridir, bizim gibi insanlardır. Ancak onları Allah seçmiş, vahiylerini onlara emanet etmiş, onlar da Allah’ın kendilerine emanet ettiği mesajlarını bizlere hakkıyla iletmişlerdir. İlettikleri bu mesajları açıklamış, öğretmiş ve kendi yaşantılarıyla da nasıl yaşanması gerektiği noktasında bizlere örnek olmuşlardır. Onlar öyle mübarek ve iyi insanlardır ki, bizim bir sıkıntıya uğramamız onlara çok ağır gelir.

Müminlere çok düşkündürler, çok şefkatli ve merhametlidirler. Allah, kullarına hitabı olan kitabında o güzel peygamberlerinden örnekler verir, Onlara dikkat kesilmemizi ister. Bu da ancak onların tanınması, hayatlarının öğrenilip yollarına adım adım uyulmasıyla mümkündür.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Dinim İslam Temel Bilgiler / bkz: 266-267

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.