ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0920
EURO
33,7031
ALTIN
2.026,08
BIST
9.352,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Nişan Merasimi ve Dikkat Edilecek Hususlar

Nişan Merasimi ve Dikkat Edilecek Hususlar
11 Mayıs 2021 09:30
694

Kız ve erkek tarafı birbirleri hakkında gerekli araştırmayı ve soruşturmayı yaptıktan sonra uygun görürlerse karşılıklı olarak bu işin olacağına dair kesin olarak söz verirlerse ve nişan merasimi yapılacaksa derhal hazırlıklara başlarlar.

Eğer Özellikle erkek tarafı bu hususta çok dikkatli davranarak işi fazla uzatmamak ve zamanında düğünü yapmalıdırlar. Düğünün çabuk olmasında hayır vardır. Zira zaman ne kadar uzarsa araya o kadar çok meşgaleler girer ki bu da her iki tarafın zararına olur.

Erkek tarafı da olsa, kız tarafı da olsa, sözün kesildiği andan itibaren çok ince düşünmeli ve söz ve hareketlerinde samimi ve doğru olmalı, asla yalan konuşmamalıdırlar. Biri diğerine karşı daima kalbi ve sözleri birbirine uygun samimi, güvenilir olmalı, iki yüzlülükten, gösterişten ve içten pazarlık etmekten son derece kaçınmalıdır, iki tarafta verdikleri sözleri yerine getirmeli ve önemli mazeret olmadan verdikleri sözlerden caymamalıdırlar.

Aralarına giren ve aralarını bozmaya çalışan bir münafığın sözlerine kulak asmamalı ve peşin hükme varıp birbirleri hakkında kötü zanda bulunmamalıdırlar.

Erkek tarafı kıza yapacağı çeyizlerde aşırı ümitler vermemeli ve söz verdiklerini de yerine getirmelidir. Şunları şunları yapacağım deyip de başkasından aldığı emanetleri götürmeye kalkmamalıdır.

Toplumda ailelerin geçimsizliklerinin önemli sebeplerinden biri de budur. Çünkü yalan söylemek ve vaadinde durmamak münafıklığın alametlerindendir. Bunları işleyen kimselerin saadetten yana Nasipsiz kalmalarından daha tabii ne olabilir?

Bunun içindir ki erkek tarafı karşı tarafla konuşurken her şeyi olduğu gibi açığa vurmalı ve kaldıramayacağı yükün altına girmemelidir.

Cemiyetimizde ne yazık ki bu gibi verdikleri sözde durmayan ve her an için karar değiştiren kimseler pek çoktur. Bunlar biriyle sözleşir, nişanlanır, türlü masraflara girilir sonra da yan gitti çamura battı gibi sudan mazeretlerle nişan bozulur ve başka biriyle nişan yapılır.

Bu gibi insanların kendilerinin zarar görmeleri bir yana başka birçok kimselerin de zarara uğramasına sebep olurlar.

Nişan: Kendilerine uygun ve denk bir kıza talip olan bir Müslümanın bu talebini kız tarafı da kabul ederse aralarında söz kesilir ve nişan için belirli bir gün tayin edilir.

O günde gerek erkek ve gerekse kız tarafı bütün akraba ve dostlarını bu toplantıya davet ederler. Erkek tarafı ve kız tarafı fazla lüks ve gösterişe kaçmadan kendilerine göre bir hazırlık yapar ve karşılıklı olarak birbirlerinin evlerine giderler. Burada her iki tarafın akrabaları birbirlerini görür ve hoş geldin diyerek evlerine alırlar.

Tertiplenen bu toplantılarda Kur’an okunur dua yapılır, çaylar içilir. Duanın peşinden her iki taraf tebrik edilir. Damat olacak kimseye toplananların en sayılır kişisi veya duayı yapan hoca, nişan yüzüğünü takar ve onlara saadetler temennisinde bulunur.

Kadınlar içinde de gelin adayına en yakın olan biri yüzüğünü gelinin parmağına takarak o da saadetler temennisinde bulunur.

Nişan Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar

Kadın ve erkeklerin birbirlerine karışmamaları için çok dikkatli olmalı, dini ve ahlaki adetlere uymalı ve her türlü hurafelerden kaçınmalıdır

Resulüllah (s.a.v), Hz. Ali ile Hz. Fatıma’nın nişanında Hz. Bilal’i çağırarak: Ey Bilal, şu parayı alıp çarşıya çık. Biraz gül yağı al. Arta kalan ile de bal al. Aldığın balı mescidin bir köşesinde temiz bir kabın içine koyun ve ezin. Bal şerbeti yapın. Nikahın kıyılmasından sonra içelim.

Ensar ve Muhacirden mevcut olanları mescide davet et ve Ali ile Fatıma’nın nikahlarının kıyılacağını millete duyur, buyurdu.

Hz. Bilal de Resulüllah’ın söylediklerini aynen yaptı. Bütün Ashab mescide geldi ve mescidin içi dışı tıklım tıklım doldu. Resulüllah (s.a.v) da, ashabına kızı Fatıma’yı Ali ile mevcut sünnet ve gereken fariza üzerine dörtyüz miskal gümüş mihrle evlendirdiğini beyan etti.

Ve söz kesme merasimini evlileri tebrik etmekle ve hayırlı zürriyet yetiştirmeleri için duada bulunmakla erdirdi. Merasim sonunda da davetlilere hurma ve bal şerbeti ikram etti. Böylece basit bir surette;

Hz. Peygamberin kızı Fatımatü’z-Zehra’nın Ali ile nişanları yapıldı ve İslamiyetin dolgun ve uzun tarihinin şahit olduğu ve önemli sıhriyetinin akti yapıldı.

Hicretin birinci yılının Recep ayında nikah akdi yapıldı, ikinci yılının Muharrem ayında Hz. Ali gelin için hususi bir ev tuttu.

Abdülmuttalib’in evlatları şimdiye kadar hiçbir düğünlerini böyle içten ve sevinçle kutlamamışlardı.
Hz. Muhammed’in ve Ali’nin amcaları Hamza iki koyun kesmiş, Medine halkına yemek ziyafeti vermişti.

Düğün töreni bitince, davetliler evlilerin yakınlarını tebrik ederek ayrıldılar.

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.