Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,44
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
29°C
İstanbul
29°C
Gök Gürültülü
Pazar Gök Gürültülü
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
33°C

Nefis Muhasebesi! Ey Nefsim Sana Yazıklar Olsun

16 Temmuz 2021 23:00
0

Nefis Muhasebesi Hakkında Vaaz, Nasihat ve Öğütler

Ey Nefis! Sana Yazıklar Olsun

Sen ne de çok yanılmış ve aldanmışsın. Sen ne arsız ve utanmaz bir yaratıksın. Yuh olsun sana, ne kadar bilgisiz ve ne kadar cesursun.

Sana yazıklar olsun,

Ne biçim bağlantılar yaptın da sonradan yine bozdun. Nice vaatlerde bulundun da sonunda gadirlik ederek vaadini tutmadın

Ey Nefis! Sana Yazıklar Olsun

Bu kadar hata ve kusur işlemene rağmen hiç ölmeyecekmiş gibi, yine dünyalık peşinde dolaşır ve dünyanı mamur etmek için çalışırsın. Şu kabristanda yatanları hiç görmedin mi?

Onlar da senin gibi dünyanın malını topladı, sağlam inşaatlar yaptı ve nice boş emeller peşinde koştular. Sonunda biriktirdikleri şeyler dağıldı, inşaatları yıkıldı ve emelleri boşa gitti ve kendileri de yerin altına girdiler.

Ey Nefis! Sana Yazıklar Olsun

Hiç o insanlara bakmıyor ve onlardan ders almıyor musun? Yoksa onlar dünyadan göçtü gittiler ama ben ebedi olarak dünyada kalacağım mı diyor ve öyle olacağını mı zannediyorsun?

Heyhat

Bu çok boş bir hayalden başka bir şey değildir. Sen esasında ana rahmine düştüğün andan bu yana ömrünü harcamaktasın. Dilediğin köşkü ve sarayı kursan, sonunda gideceğin yer yine topraktır.

Can boğaza dayandığı, suratı asık, rengi siyah, azabıyla müjdeleyen melek gelip karşına dikildiği zamandan ve günden korkuya kapılmıyor musun? O zaman duyacağın nedamet ve pişmanlığın sana fayda verecek mi? O zaman ağlamana acıyan kimse bulunacak mı?

Ey Nefis! Sana Yazıklar Olsun

Esas hayret edilecek şey bu perişan halinle bile akıllı ve basiretli bir kimse olduğun iddiasında bulunmandır. Malının her gün artmış olmasına sevinirsin de ömürhanenden her geçen gün bir parçanın gittiğine kulak asmazsın.

Ölümün eksilttiği yerde servet artsa bile bunun ne kıymeti var?

Ey Nefis! Sana Yazıklar Olsun

Ahiret hayatı sana yaklaşırken, sen ondan kaçmakta ve uzaklaşmakta, ondan yüz çevirmekte ve dünyaya yönelmektesin., ancak dünyada senden yüz çevirmektedir. Öyle insanlar vardır ki, umduklarını bulamamışlar, yarınlarını görememişlerdir.

Yine öyle insanlar vardır ki, bulundukları günahları tamam edememişlerdir. Bütün bu halleri komşusu bulunduğun kimselerde görüyorsun. Onların ölümleri anındaki duydukları hasreti gözlerinle görmüş olmana rağmen yine de eski hareket ve davranışlarında ısrar etmekte ve onlardan vazgeçmemektesin.

Allah bütün insanları gizli-açık, küçük-büyük her türlü günahlarından mesul tutacağı hesap gününden kork. Allah’ın huzurunda hangi bedenle duracağını ve ona hangi dil ile cevap verebileceğini düşünmekte kusur etme. Onun sana vereceği cezaları hatırla ve düşün. Cevaplarının ne derece doğru olacağını hesap et. geride kalan günlerini sonsuz olan ahiret hayatı için kullan.

Amel yapmaktan mahrum kalmadan evvel amel işle.

Dünyadan çıkarılmak mecburiyetinde kalmadan, daha hür iken dünyadan kendin çekil. Dünyanın yeşillik ve güzelliklerine kanma. Nice sevinen insanlar vardır ki sonunda aldanmışlar, yine nice aldanmışlar vardır ki bundan habersiz kalmışlar.

Ah vah etmeyi hak ettiği halde onun şuurunda olmadan gülen, sevinen, oynayan ve eğlenerek yiyen içen kimselere yazıklar olsun. Halbuki o kimseler Kur’an’ın bildirdiğine ve hükmüne göre Cehennemde yanacak olan kimselerdirler.

Ey Nefis!

Dünyaya ibret nazarıyla bak! Dünyalığın hususunda zaruri olan şeyler için çalıştığın halde onu kalben ve ihtiyaçlarınla bırak. Ahiretin tarafına dön. Kendine verilen nimetin şükrünü eda etmeyip daha fazlasını dileyenlerden, kendisi sakınmadığı halde başkalarını sakınmaya çağıran kimselerden olma. Unutma ki dinin bedeli, imanın karşılığı ve cisminde halen mevcut değildir. Gecesini gece yapan, gündüzünü gün eden kimse, o gece ve gündüzlerle çeker gider.

Ey Nefis!

Bu yapılan vaaz ve nasihatlerden ibret al. Bu nasihatleri dinle ve onlara uy. Çünkü vaaz ve öğüt almaktan kaçınan kimse, cehenneme razı olmuş demektir

Ne oluyor da seni bu öğütlere ve vaazlara aldırış etmeyen bir halde görüyorum. Eğer kalbinin katı oluşu senin bu nasihatleri dinlemeni engelliyorsa, devamlı olarak gece namazı kıl. O da yeterli olmazsa gündüzleri de oruç tut.

Eğer bunlarla da başaramıyorsan, insanlar arasında çok bulunma ve çok fazla konuşma. Yakınlarına olan ilgini artır, onlara ve yetimlere yardımlarda bulun. Bütün bu durumlar karşısında hala eski durumunda ısrar edecek olursan bil ki Allah kalbini mühürlemiş, kalbinin içi ve dışını günah karanlıkları kaplamıştır. Bundan sonra cehenneme hazır olmaktan başka çare yoktur.

Bana Yazıklar Olsun ki!

Ömrümün uzadığı kadar günahlarım da artıyor. Ben ne zaman tövbekar olacak, ne zaman sana döneceğim? Rabbimden ne zaman utanacağım?

Kaynak: İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:4

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.