DOLAR
19,0121
EURO
20,2598
ALTIN
1.217,84
BIST
5.091,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Çok Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
12°C
Çarşamba Çok Bulutlu
12°C
Perşembe Az Bulutlu
15°C
Cuma Az Bulutlu
16°C

Nebe Süresi Muhammed Gazali Meali ve Tefsiri

Nebe Süresi Muhammed Gazali Meali ve Tefsiri
3 Mart 2021 18:39
0

Her halkın kendilerine peygamberlik iddiasıyla gelen kişinin sözünü ve şahsiyetini araştırması sonra da leh ve aleyhinde hüküm vermesi hakkıdır. Biz soruyoruz; Muhammed ne getirmiştir?

O, Allah’ın hak olduğunu bize bildirmiş, Allah’ın varlık ve kemalinin delillerini eşsiz bir tarzda açıklamış, Allah’ın tek olduğunu, göklerde ve yerde olanların O’nun yaratığı olduğunu, her bir melek, insan veya cinlerin istisnasız O’na ihtiyaç duyduğunu, O’na kavuşan her yükümlünün kesin sorguya çekileceğini beyan etmiştir. Artık kim zerre ağırlığınca hayır yapmışsa onu görür. Ve kim zerre ağırlığınca şer yapmışsa onu görür (Zelzele 7-8)

Hz Muhammed niçin inkar edilmiştir?

Şayet ben, herhangi bir kimsenin, O’nun bize getirdiğinden daha değerli bir şey getirdiğini görseydim ona uyardım! Ama böyle bir şeyin ihtimali bir düşünülemez.

Nebe süresi, müşrikler hakkında şöyle diyor: Muhammed’in davetinin sizi ikna etmediğini varsayın.

Peki be ahmak;

Göklerin ve yerin yaratılışını düşünmez misiniz?

▬ Biz yeryüzünü bir beşik dağları birer kazık yapmadık mı? Ve sizi çift çift yarattık (Nebe Süresi 4-6)’

Şimdi biz Hicri 14. ve Miladi 20 yy’ın sonlarında bulunuyoruz. Şimdiye dek farklı risaletlere vesile olduk. Bize düşen karşılaştırma yapmak ve tercih etmektir. Söylediğim bir gerçektir. Ben kitap ve sünnet olarak Muhammed’in getirdiği mirasla karşı karşıyayım. O’nun üzerine hiç kimseyi takdim etmiyorum ya da insaflı bir söylemle O’nun dediklerini kabul ediyorum.

Şüphesiz O’nun risaleti kadim ve son vahiy birlikte temsil etmektedir. O’na karşı çıkan semavi bir vahiy değil beşer sıfatlarından başka bir şey olamaz. “Ey Muhammed! Sana söylenen senden önceki peygamberlere söylenmiş olandan başka bir şey değildir (Fussilet 43)”. Yani ben Hz Muhammed’e uyduğum zaman aynı zamanda Hz Musa, İsa, Nuh ve İbrahim’e de uymuş oluyorum

Nebe -Amme- Süresinin İçeriği ve Konusu

Bu süre dört farklı bölümden oluşmaktadır ki bunlar da;

1 ▬ Evren ve insanlar, şanı yüce Allah’ın şu sözünde anlatılmıştır:

Sıkışan (bulut)lardan şarıl şarıl su indirdik. Çıkaralım diye onunla tane(ler) ve ağaçları birbirine sarmaş dolaş bahçeler (Nebe 14-16)

2 ▬ Hesap günü çok özlü bir şekilde anlatılmıştır:

▬ Muhakkak ki (iyilerle kötülerin birbirinden ayırt edileceği) hüküm günü, belirlenmiş bir vakittir. O gün, Sur’a üflenir, bölük bölük gelirsiniz (Nebe 17-18)

Kur’an’ın kıyametten bol bol söz etmesinin sebebi, karakterlere baskın gelen dünya sevgisine karşılıktır.

3 ▬ Suçluları bekleyen ceza anlatılmıştır:

▬ Cehennem de durmadan gözetlemektedir. Azgınların varacağı yerdir. Orada çağlar boyu kalacaklardır (Nebe 21-23)

4 ▬ Salih müminleri bekleyen nimetler anlatılmıştır:

▬ Takva sahipleri için de kurtuluş vardır. Bahçeler, bağlar, göğüsleri tomurcuklanmış yaşıt kızlar (Nebe 31-33)

Manevi karşılık bir gerçektir. Meleklerin çoğunluğu ile birlikte Allah’ı öven ve O’nu yücelten müminlerin yüzleri nurlandırılacaktır. Açmış bahçeler içinde ve yaşıt kızlarla birlikte olmak nimetin tamamlanmasıdır. Bu muhteşem anlatımdan sonra akıl sahiplerine şöyle denir;

▬ İşte bu hak gündür. Artık dileyen, Rabbine varan bir yol tutar (Nebe 39)

Kim takva ile donanırsa kurtulur. Kim bu dünyada beyhude yaşar ve ellerini boş olarak Allah’a sunarsa artık geç kaldığından ötürü pişman olur.

▬ Biz sizi yakın bir azap ile uyardık. O gün kişi, ellerinin (yapıp) öne sürdüğü işlere bakar ve kafir: Keşke ben (daha önce) toprak olsaydım der (Nebe Süresi 40)

Sürenin sonunda Hz Muhammed’i araştıranlara diyoruz ki: O’nun şahsı bu beyandan ne kazanmıştır?

Allah’ı davetle gönülleri ateşlemesi onun kusuru mudur? Fitne çıkaranlara ve azgınlara karşılık vermesi O’nun bir ayıbı mıdır?

Kaynak: Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 809-811

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.