Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi

Nasihat Dolu Sözler & Abdülkadir Geylani

14 Eylül 2021 16:00
0

Ey parasına, puluna güvenen!

Elinde olan para, pul yakında sana ceza olarak elinden uçup gidecek. Onlar başkasının elindeydi, ondan alındı sana verildi ki Rabbine ibadet etmek için onlardan yararlanasın. Fakat sen onları kendine put edindin.

A münafıklık ederek dünyalık peşinde koşan!

Elini aç da bir bak. Orada dünyadan hiçbir şey bulamayacaksın.

Yazık sana!

Kazanmaktan yüz çevirdin, oturup dinini kullanarak insanların mallarını yiyorsun. Çalışıp kazanmak bütün peygamberlerin mesleğidir. Onlardan her birinin mutlaka bir mesleği vardı. Sonradan Allah’ın izniyle insanlardan asır olmuşlardır.

Ey dünya ile, arzu ve hevesleriyle sarhoş olmuş kimse!

Pek yakında mezarında ayılacaksın

Peygamberimiz (s.a.v): ‘Lanetlidir, kendi gibi yaratılmışa güvenen kimse lanetlidir’ buyurmuştur.

Bu lanetin kapsamına girenlerin sayısı ne kadar çok! Birçok insanın içinden Allah’a güvenen ancak bir iki kişi çıkıyor. Allah’a güvenen, sağlam bir kulpa tutunmuş demektir. Kendi gibi bir yaratılmışa güvenen ise suyu avuçlayan gibidir. Elini açtığında hiçbir şey bulamaz.

Sevgi uymayı, düşmanlık aykırı davranmayı gerektirir. O halde işlerinizi Rabbinize bırakın ve tedbirine razı olun.

A dünyayı arzulayanlar! A dünyayı sevenler!

Yanıma gelinde size dünyanın ayıplarını açıklayayım, Hakk’ın yolunu göstereyim ve sizi Allah’ın rızasını isteyenlerin arasına katayım. Siz heves içindesiniz. Söylediklerime kulak verin, onları uygulayın ve amelleriniz de ihlaslı olun. Söylediklerimi öğrenir ve onlarla amel ederek ölürseniz cennetin yüksek derecelerine (illiyyun) yükseltilirsiniz. Orada bakar ve sözlerimin ne demek olduğunu anlarsınız ve benim için duacı olur, bana selam edersiniz ve işaret ettiğim şeylerin gerçekliğini algılarsınız.

Unutmayın ki;

Allah (c.c): ‘Allah sabredenleri sever (Al’i İmran’146)’ buyurmuştur. Allah seni sevdiği için sınar. Allah’ın emrine her uyuşunda, yasağından her kaçışında Allah’ın sana olan sevgisi artar. Allah’ın verdiği sıkıntılara sabrettiğin sürece de Ona daha çok yaklaşırsın.

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

[Valid RSS]