DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
26°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Çok Bulutlu
24°C

Namaza Kalkarken Gevşeklik Gösteren ile Namazı Hemen Kılan Kişinin Yaşayacağı Şeyler

16 Ağustos 2021 21:30
1.699
Namaza Kalkarken Gevşeklik Gösteren ile Namazı Hemen Kılan Kişinin Yaşayacağı Şeyler

Nitekim namaza gevşeklik gösterenler yani namazı mühimsemeyip hafife alanlar birçok azap ve cezaya uğrarlar.

Namaz kılmayana kız vermek, namaz kılmayanların işlerini görmek, hasta bile olsa halini sormak, cenazesine gitmek, taşımak, komşuluk etmek, bir mahallede durmak, seve seve görüşmek ve sevişmek yani yakınlık kurmak caiz değildir.

Nitekim namaza gevşeklik gösterenler yani namazı mühimsemeyip hafife alanlar birçok azap ve cezaya uğrarlar.Dünyadaki Cezalardan Birincisi: Ömründen bereket kalkar. Yani ömründen hayır ve menfaat görmez. Çeşitli hastalıklar, çeşit çeşit aşağılıklar, çeşit çeşit hakaretler ve zilletler içerisinde hayat sürer.

Kimseden saygı görmediği gibi, çeşitli mahrumiyetler ve zaruretlere müptela olur. Sıhhatinden hiçbir hayır ve menfaat göremez. Bir memlekette vesair ülkelerde daima ve daima hastahane, tımarhane ve hapishanede gördükleriniz, namazına devam etmeyen veya kıldığı namazda gevşeklik gösterenlerdir. Bu gibilerin, bu gibi yerlerde hiç birisinde, ne burada ne de diğer memleketlerde namazı terk edenlerden ve namaza gevşeklik gösterenlerden başkasını ya hiç göremezsiniz yada çok nadir görürsünüz.

Bunun gibi her yerde zahmetli, yorucu ve ağır işlerde çalışanlar da çoğunlukla yine namaz kılmayanlardır. Namaza devam edenler, namazın şartlarını yerine getirenler, her yerde ve herkesin yanında hürmet, haysiyet ve itibar sahibidirler. Her işte, bu gibiler arkadaşları ve akrabaları arasında seçilmiş ve saygılıdırlar. Aşağı, çirkin, süfli ve ezici işlerde çalışanlar genellikle namaz kılmayanlar veya namazda gevşeklik gösterenlerdir.

İkincisi Sima-i salihin, yüzünden alınır. Yani Cenab-ı Hakk’ın hizmetinde bulunmaya yarar kimselerin simalarında kendi yaratılışlarındaki güzellik ve cemalden ayrı olarak bir başka güzellik ve cemal vardır ki, namaza gevşek davrananlar her ne kadar güzelleme ve süslenme sebeplerine başvursalar da, her gün defalarca hamama girip çıksalarda, türlü türlü çeşit çeşit süslü ve yeni elbiseler giyseler de yine bu güzellik ve cemale kavuşamaz ve bu simaya bürünemezler.

Her çeşit güzel kokular sürünseler de, kendilerine hasıl olan Yahudi kokusuna benzer kokuyu hissedebilenlerden gizleyemezler. Bu kokuyu duyanlar vardır. Nitekim Yahudiler, Yahudiliğe mahsus olan kokudan, İslam’a gelip İslam dinine karar kılmadıkça kurtulamayacakları gibi, namazı terk edenler de namaza devam ve şartlarına riayet etmedikçe kurtulamazlar.
Sima-i salihin ancak namaza devam edenlerde bulunur.

Bunu anlayanlar çok veya az bulunur. Hatta bu işin ehli olanlar, geçirilen namazın hangi vaktin namazı olduğunu bilebilirler.

Namaza devam edenler, uzun zaman hamama gitmeseler de, yıkanmasalar da bunlar gibi hayli zaman çamaşır değiştirmeseler de, vücutları, elbise ve çamaşırları kirlenmez. Namazı terk edenler aksine sık sık hamama gitseler de çamaşır değiştirseler de o nezafet ve o zerafete sahip olamazlar.

Üçüncüsü Namaz Kılmayanın Allah Teala hiçbir ameline sevap vermez. Yani günde müteaddit defalar sadaka verse, birçok yetim sevindirse, yedirse, giydirse ,günlerce Kur’an-ı Kerim hatmetse, birçok defalar hacca gitse başka buna benzer ibadet, taat ve iyilikler yapsa, Cenab-ı Hak ona zerre kadar bile ecir ve sevap yazmaz. Dünya ve ahirette bir ecre sahip olamaz. Bütün işleri ve amelleri boştur.

Allah Teala o vakitleri namaza mahsus kıldığından bu vakitleri namazda geçirmeleri elbette ki lazımdır. Bu vakitleri Allah Tealanın tayin ettiği şekilden ve düzenden çıkarma zulmünde bulundukları için namazı terk edenlerin her işinden, dünyevi ve uhrevi yaptıklarından iyilik, hayır ve bereket kalkar.

Dördüncüsü Allah namaz kılmayanların dualarını kabul eylemez Allah Teala çağırılınca ‘Lebbeyk: Söyle yapılsın’ buyurur. Namaz kılmayan Allah Tealanın bu sevabından mahrumdur. Onun duası kabul olunacak makama getirilmez. Yani herhangi bir engel çıkarda geride bırakılır. Kabul olunacak yere ulaşmaz. Tıpkı dünya işlerinde istida (dilekçe) yazan bir kimsenin dilekçesinin bir yerde takılıp esas yerine ulaşmaması gibidir.

Beşincisi Bütün mahlukat kendisine kızar ve düşman olur. Hepsinin merdududur. Salihler, yani mü’minler Allah Tealaya yar olanlar namaz kılanlardır. Ancak bunlar hayır ve berekete ve rahmete vesile olurlar. Namazda, Adem (a.s)’ın yaratılmasından yeryüzünde mümin kalıncaya kadar, bütün müminlerin ve dolayısıyla bütün mahlukatın da hakları vardır. Namaz terkedilince, Hakk’ın rahmeti örtülü kalır. Rahmetin gelmesine değil kesilmesine sebep olduğundan bütün mahlükat namazı terkedene buğz ve düşmanlık eder.

Altıncısı Salihlerin dualarında hissesi olmaz. Yani Müslümanların dualarının bereketinden mahrum kalır. Yani hisse, pay alamaz. Vefat etse, mezarı önünden geçen bir Müslümanın okuduğu fatihalardan gerektiği gibi faydalanamaz, pay alamaz. Allah Teala böylelerini, uluhiyet makamında özel hizmet için sayılan namaza almadığından, Hakka hizmetten kovulmuş ve bu hizmet için verilecek olan faydalardan mahrumlardır.

Kaynak: Vesiletü’n Necat -saadet yolu- / bkz: 146-148

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.