Müzdelife Vakfesi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

14 Kasım 2021 14:00
0

Tavaf namazını kılıp Zemzem suyunu da içtikten sonra, sa’y yapılmak isteniyorsa, tekrar Hacer-i Esved’e dönülür, öpülür veya el sürülür, yahut da bunlar mümkün olmazsa uzaktan istilam edilir.

Sonra Safa’ya çıkmak üzere Mescidden dışarı çıkılır. Her kapıdan Safa’ya çıkılabilir, fakat Safa kapısından çıkılması daha iyidir. Sol ayakla mescidden çıkılır, Safa tepesine gidilir. Orada Kabe’ye yönelik olarak eller havaya kaldırılır ve üç defa tekbir getirilir; tehlil, tahmid getirilir ve salavatlar, istenen dualar yapılır.

Sonra sa’y etmeye niyet edilerek Merve’ye doğru vakarla yürünmeye başlanır. Yeşil renkli iki direk arasına varınca hervele yapılır. Yani, koşma ile yürüme arasında çalımlı çalımlı yürünür. Direkler geçilince yine normal olarak vekarla yürünür. Merve tepesine varılır. Burada da Kabe’ye karşı durulur. Safa’daki gibi tekbirler getirilir, tahmid, tehlil ve dualar okunur. Böylece sa’y’in bir şavtı tamamlanmış olur.

Sonra aynı şekilde Safa’ya geri dönülür. Gidiş dönüş yolları ayrı ayrıdır. Her şavtta iki yeşil direk arasında hervele yapılır. Yedinci şavt Merve’de tamamlanır. Böylece Safa’dan Merve’ye 4 gidiş, Merve’den Safa’ya 3 dönüş yapılmış olur. Safa’dan Merve’ye gidiş bir şavt (devir) olduğu gibi Merve’den Safaya dönüş de bir şavttır.

Sa’y tavaftan sonra yapılır. Tavaftan önce yapılan sa’y’ın iadesi gerekir.

Müzdelife: Arafat bölgesi ile Mina arasında, Harem sınırları içinde bir bölgenin adıdır. Hacda arefe gününü bayramın birinci gününe bağlayan geceyi burada geçirmek sünnet; vakfe yapmak ise vaciptir

Müzdelife Vakfesinin Geçerli Olmasının Şartları

  • Hac için ihramlı olmak.
  • Arafat vakfesini yapmış olmak.

Belirli yerde yapmak. Vakfenin yeri Müzdelife bölgesidir. Müzdelife’nin her yerinde vakfe yapılabilir. Meşar-i Haram (Kuzeh Dağı) civarında yapılması sünnettir. Müzdelife ile Mina’yı ayıran Muhassir Vadisi Müzdelife’den sayılmadığı için burada vakfe yapmak caiz değildir.

Belirli zaman içinde yapmak. Müzdelife vafesi-nin zamanı kurban bayramının birinci günü tan yerinin ağarmaya başlamasından güneşin doğmasına kadar olan süredir.(Şafiilere göre Müzdelife vakfesinin zamanı gece yarısından tan yerinin ağarmaya başladığı ana kadar olan süredir. Bu süre içinde kısada olsa orada bir müddet kalanlar hatta oradan geçenler vakfeyi yapmış sayılırlar.)

Müzdelife Vakfesinin Vacibi

Hacda arefe günü Müzdelife’de akşam ve yatsı namazlarını ister yalnız olarak ister cemaatle olsun yatsı vakti içinde cem-i tehir olarak kılmak vaciptir. (Şafiilere göre sünnettir.) Cem-i tehir birincinin vakti çıktıktan sonra iki vakit namazı birlikte kılmaktır.

Bu namazlar, yatsı vaktinin çıkmasından endişe edilmedikçe Arafat’ta veya yolda kılınmaz. Kılındığı taktirde henüz yatsı vakti çıkmadan Müzdelife’ye ulaşılırsa, İmam-ı Azam ile İmam Muhammed’e göre yeniden kılınır. İmam Ebu Yusuf’a göre Müzdelife’ye ulaşmadan kılınması mekruh ise de kılındığı takdirde iadesi gerekmez.

Müzdelife’de akşam ve yatsı namazlarını cem-i tehir ile kılabilmek için hac için ihramlı olmak, arefe gününü bayram gününe bağlayan gece Müzdelife’de bulunmak ve yatsı vakti girmiş olmak şarttır.

Cem-i tehirde de iki farz arasında başka namaz kılınması mekruhtur. Bu yüzden akşamın sünneti ile yatsının ilk sünneti kılınmaz. Yatsının son sünnetiyle vitir kılınır. İki vaktin namazı bir tek ezan ve bir tek kametle kılınır. Yatsı namazı için ayrıca kamet gerekmez.(Şafiilere göre yatsı namazı için de ayrıca kamet getirilir.) İsteyenler, yatsının farzından sonra akşam namazının sünnetini de kılarlar.

Müzdelife Vakfesinin Sünnetleri

  • Müzdelife’de gecelemek.
  • Çokça telbiye, tekbir, tehlil ve istiğfarda bulunmak.
  • Vakit girer girmez sabah namazını kılmak.
  • Mümkün olursa vakfeyi Meşar-i Haram yakınında yapmak.
  • Ortalık iyice aydınlandıktan sonra güneş doğmadan Mina’ya hareket etmek.
  • Bayramın birinci günü şeytan taşlamak için taşların Müzdelife’de toplanması müstehaptır.

a-) Turan Yazılım / Mürşit 5 / İlmihal / Hac / M.Dikmen

b-) Turan Yazılım / Mürşit 5 / İlmihal / Dini Bilgiler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.