ref: refs/heads/v3.0

Mutlu Bir Evlilik İçin

Mutlu Bir Evlilik İçin
1 Mayıs 2021 06:20
2.738

Mutlu bir evlilik için kadına olduğu gibi erkeğe de bir takım görev ve sorumluluklar düşmektedir. Mesele mutlu bir evlilik için erkeğe düşen görev;

Evine ve ailesine karşı itaatkar bir kadın mutlu bir evlilik için gerçekten şükrü eda, edilemeyecek kadar büyük bir nimettir

Bir erkeğe yakışan evinde ve dışarıda gayet vakur ve ciddi hareket ederek çocuklarının ve hanımının terbiyesi ile uğraşması gerekirken evde baskıcı olmamalıdır ve Karısının sevgisini kazanmak için yeri geldiği zaman erkekte bakımına dikkat etmeli, süslenmeli

Erkek, hanımının dindar ve saliha bir kadın olduğunu, evine çocuklarına karşı olan vazifelerini yaptığını, tesettüre riayet ettiğini, ibadetlerini ihlas ile yaptığını gördüğü ve bu halinden memnun kaldığı zaman onun için yanında veya gıyabında hayır dua etmeli ve böyle bir zevce için Allah’a şükretmelidir. Çünkü . Biraz düşünmek bu fikrin doğru olduğunu ispata yeter.

Kadın gece gündüz demeden evinde çalışmaktadır. Evin terzisi, aşçısı, malların bekçisi, çocukların mürebbisi, erkeğin eşi, dert ortağı, kısaca evin her şeyidir.

Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki: Dünya metaının en hayırlısı iyi huylu kadındır.» (1)

Resulullah’a sordular ki: Kadınların en üstünü ve hayırlısı hangisidir?

Resulullah buyurdu ki: Kocası yüzüne baktığında sevindiren, emrettiği vakit itaat eden, ayrıldığı zaman malını ve iffetini koruyandır.» (2)

Bir erkeğin gerek evinde ve gerekse eve gelip giderken aile ve çocuklarına karşı aşırı derecede asabi davranıp bağırması, çağırması ve evdekileri korkutması evde adeta dehşet saçması İslamın yüce ahlakına uymaz. Çünkü bu çeşit hareketler ev halkını erkekten soğumalarına ve ondan nefret etmelerine yol açar. Bu arada çocuklar da yanlış yollara saparak ailede huzur bozulmuş olur.

Bir erkeğe yakışan evinde ve dışarıda gayet vakur ve ciddi hareket ederek çocuklarının ve hanımının terbiyesi ile uğraşması gerekirken evde baskıcı olmamalıdır

Fakat ara sıra onlara karşı güler yüz, tatlı dille şefkat ve merhametle muamele etmeli ve onlara aile büyüğü ve aile reisi olduğu hissini vermelidir.

Resûlullah (S.A.V.): « İnsanların en kötüsü ehlini sıkan, ailesi üzerinde baskı kurandır.» diye buyurdular.

Ashab: Ya Resulullah, insan ailesi üzerine baskı kurabilir mi? diye sordular.

Resulullah şöyle buyurdu: Eve gelince hanımı korkudan titrer, çocukları kendisinden kaçar. Evden çıktığı zaman ise karısının yüzü güler ve ailesi sevinir.

Erkek aile fertleri üzerinde fazla müsamahakar da olmamalıdır. Erkek aşırıya kaçmamak üzere gayretli ve kıskanç olmalıdır. Onların evin dışındaki hareketlerine geliş gidişlerine, yabancılarla olan münasebetlerine, giyim ve kuşamlarına bilhassa dikkat etmelidir. Onların İslam terbiyesi, İslam ahlak ve an’anesi üzere olmalarını sağlamalıdır.

Erkek, eşine karşı olan güzel muamelesinde itidali elden bırakmamalı, karısının gözünde otoritesini kaybetmemelidir.

Ahlak dışı hareketini görünce derhal sertleşmeli ve bu çeşit fiillere asla müsamaha etmemelidir. Dine ve insanlığa aykırı bir iş yapacak olursa derhal karşı çıkmalı ve buna engel olmalıdır. Çünkü karısına karşı olan otoritesini kaybeden erkek karısının isteklerine tabi olmaya başlar ve artık kadının ahlakının sükut devresi başlar. Artık, erkeğin ailesi üzerinde hiçbir otoritesi kalmaz.

Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki: «Karısına kul olan yüzüstü sürünsün.»

Karısının isteklerine uyan bir erkek onun kölesi durumuna düşer ki, böyle bir erkek lanet edilmeye layıktır. Çünkü Allah erkeği kadının hakimi kılmış ve öyle yaratmıştır. O, karısının emirlerine itaat etmekle Allah’ın bu hükmünü tersine çevirmiş ve şeytana itaat etmiş olur.

Müslüman!

Allah’ın «kendinizi ve ehlinizi cehennem ateşinden koruyun» emrini, Resulullah’ın «Hepiniz çobansınız ve çobanlığınızdan mesulsünüz» ikazını unutma!

Atalarımız «Ağaç yaş iken eğilir, kızını dövmeyen dizini döver» demek suretiyle bize ne güzel yol gösteriyorlar. Aile ve çocukları üzerinde kıskanç ve gayretli ol. Ashabın adet ahlak ve ananelerine bak ve onların yaşayışlarından ders al.

Sa’d b. Ubade diyor ki:

«Eğer karımın yanında yabancı, bir erkek görecek olsam onu kılıcımın keskin tarafıyla öldürürüm.»

Bunun üzerine Resulullah da şöyle buyurdu:

«Siz Sa’d’ın gayret ve kıskançlığına mı şaşıyorsunuz? Ben ondan daha kıskancım, Allah ise benden daha gayretli ve daha kıskançtır.»

Resûlullah hadiste geçen Allah’ın kıskançlığını şöyle tefsir etmiştir:

«Allah müminler hakkında gayret ve hamiyyet gösterir. Allah’ın gayreti, müminlerin Allah’ın haram kıldığı şeyleri işlememesidir. Allah herkesten daha çok gayretli olduğundandır ki, kullarına kötü söz ve kötü huyları haram kıldı » (2)

Karısının sevgisini kazanmak için yeri geldiği zaman erkekte bakımına dikkat etmeli, süslenmeli

Kadının, kocasının sevgisini kazanmak, onu kendisine bağlamak için, onun istediği şekilde süslenmesi gerekiyorsa, erkeğin de aynı şekilde eşi için yeni elbiseler giymek, saç ve sakalını güzelce düzeltmek suretiyle süslenmeli, eşinin harama bakmasına meydan vermemelidir.

Eğer erkek kirli paslı dağınık bir halde bulunursa karısı kendisinden nefret eder ve aralarındaki sevgi ve muhabbet bağı gittikçe zayıflayarak fitneye düşmelerine sebep olur.

Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:

«Elbiselerinizi yıkayın, saçlarınızı toplatın. Dişlerinizi misvakla fırçalayın, süslenin, temizlenin. Çünkü İsrail oğulları bunu yapmadıkları için kadınların gözleri dışarıda kalmış ve zina etmişlerdi

İslam dini erkeğin sadece kadına karşı süslenmeyi değil dışarıya karşı güzel ve temiz giyinmesini ve İslamın yüceliğini gösteren hareketler içine girmelerini emir ve tavsiye ediyor.

Peygamberimiz (S.A.S) buyuruyor ki:

«Elbiselerinizi temiz tutun ve güzel yapın. Binek ve yük hayvanlarınızı (cins yönünden) ıslah edin. Ta ki insanların içinde bir ben gibi onlara örnek olun.»

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(1) Buhari; Mûslim, c: 2 s: 1090. – (2) Buhari, K. Nikâh c: 6. s: 156

Yorumlar

  1. Nuray dedi ki:

    Ne kadar güzel buyurmuştur Resûlullah efendimiz sav bir de şu halimize ahvalimize bak erkek İslam’ın kendisine verilen görevlerin farkında değil kadın kendisini İslam’ın koruyup kolladiginin farkında değil emre itaat etse evini cennete çevirecek kendide eside huzurlu mutlu olacak ama ben ler egolar müsade etmiyor ondan sonra da hayatta kalma mücadelesi veriyor neden İslam dininin kolaylığı güzelliğini görüp yaşamadığı için ne diyelim Rabbim akibetimizi hayreylesin