DOLAR
19,0147
EURO
20,2700
ALTIN
1.216,37
BIST
5.136,44
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
15°C
Salı Çok Bulutlu
12°C
Çarşamba Az Bulutlu
15°C
Perşembe Az Bulutlu
15°C

Meleklerin Özellikleri Nelerdir ?

Meleklerin Özellikleri Nelerdir ?
11 Aralık 2021 16:45
0

Melekleri bize bir çok özelliği ile tanıtan Kur’an-ı Kerim, onların nasıl bir unsurdan yaratılmış oldukları hususunda bilgi vermez. Onlarla ilgili bu bilgiyi biz, Hz Peygamber (s.a.v)’in hadislerinde görmekteyiz.

Bir hadis-i şerifte “Cinlerin ve şeytanların ateşten, Hz Adem’in topraktan/çamurdan, meleklerin ise nurdan yaratıldığı bildirir.

Melekler öfke, kin, gazap, kıskanma ve haset gibi negatif duygulardan uzak olup, beşere ait diğer his ve meyillerden de korunmuşlardır. Dolayısıyla onlar için isyan ve başkaldırma gibi herhangi bir günah söz konusu değildir.

Melekler Hakkında Ayetler

“Allah’ın kendilerine emrettiği şeylere isyan etmezler ve ne ile emrolunuyorlarsa onu yerine getirirler (Tahrim Süresi 6. Ayet)”

İnsanların sahip oldukları, yemek, içmek, erkeklik, dişilik, evlenmek gibi fiil ve özelliklerden uzak ruhani birer varlık olan meleklerin, makamları sabittir ve onlar için bir ücret de söz konusu değildir; ama Allah namına işledikleri her emirde latif bir zevk ve hoş bir lezzetleri vardır.

Ayrıca melekler, kendilerine has latif ve nurani bir yapıya sahip olmaları sebebiyle hareketleri son derece suratlı ve mükemmel olan varlıklardır. Kur’an da onların bu özelliklerini ifade sadedinde şöyle buyrulur; “Melekler ve ruh, O (nun arş)ına-miktarı (dünya senesi ile) elli bin yıl olan-bir günde yükselip çıkarlar (Mearic Süresi 4. Ayet)”.

“Gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer ve dörder kanatlı elçiler yapan Allah’a hamd olsun… (Fatır Süresi 1. Ayet)”

“Bu mübarek ayet, nice kudret harikalarını yaratan ve zalim kavimleri mahv ve yok eden Yüce Yaratıcıya müminlerin hamd ve şükürde bulunmalarına işaret buyurmaktadır. Şöyle ki: (Hamd) Güzelce övgü ve şükür sunma (gökleri ve yeri yaratan) bu muazzam alemleri yoktan var eden, birer harika, güzel bir şekilde vücuda getiren ve;

(Melekleri ikişer ve üçer ve dörder kanat sahibi elçiler kılan) o pek latif mahlukları süratle harekete muktedir, ruhani kabiliyetlere sahip buyuran ve ilahi hükümleri, haberleri Peygamberlere, velilere vahiy ve ilham ve sadık rüya şeklinde tebliğe vasıta kılmış olan (Allah’a mahsustur)

Bütün kainat, hal ve sözüyle o kudret sahibi Yaratıcıya hamd-ü senada bulunur, saygılar sunmaya devam edenler. O öyle bir Yüce Yaratıcıdır ki, (Yaratmada dilediğini arttırır) melekleri daha nice kanatlara, kuvvetlere sahip kılar. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz Cibril-i Emin’i altıyüz kanatlı bir surette görmüştü. O mübarek melek böyle bir kuvvete, bir ruhani kabiliyete ve görevli olduğu şeyleri sür’atle uygulamaya muktedir bulunuyordu.

Evet.. Cenab-ı Hak dilediği mahlukunu yüksek bir kabiliyete, büyük bir ilim ve irfana, fevkalade bir güzelliğe ve ruhi yüceliğe nail buyurabilir. (şüphe yok ki, Allah her şey üzerinde hakkiyle kadirdir.) Dilediği şeyi yaratmaya, çeşitli, farklı nimetlere, kabiliyetlere sahip kılmaya ilahi kudret fazlasıyla kafidir. Bütün gözlerimiz önünde parlayıp duran nice yüce manzaralar, o Kerem Sahibi Yaratıcının kudreti azimesine şahadet edip durmaktadır 

Melekler, Allah’ın emir ve izni ile çeşitli şekillere girebilen varlıklardır. Melekler peygamberler tarafından hem asli şekilleriyle hem de temessül etmiş oldukları başka şekilleriyle görülmüşlerdir.  Mesela Cebrail(a.s) Hz Meryem’ e bir insan şeklinde görünmüştür. Hz İbrahim (a.s)’e bir oğul müjdesiyle gelen melekler de insan şeklinde görünmüşlerdir.

Melekler gaybı bilemezler. Çünkü gaybı ancak Allah bilir. Eğer Allah tarafından kendilerine gayba dair bir bilgi verilmiş ise, ancak o kadarını bilebilirler.

Kur’an da ifade edildiğine göre Allah, Hz Adem’e varlıkların isimlerini öğretmiş, sonra da isimlerin verildiği varlıkları meleklere göstererek, bunların isimlerini haber vermelerini onlardan istemiş, bunun üzerine melekler ‘Seni tenzih ederiz. Senin bize öğrettiğinden başka bizim hiç bir bilgimiz yoktur. Çünkü her şeyi hakkıyla bilen, hüküm ve hikmet sahibi olan Sensin’ demişlerdir.

Bunun üzerine de Cenab-ı Hak Hz Adem’in varlıkların isimlerini haber vermesini emretmiş, o da söyleyiverince şöyle seslenmiştir: “Size demedim mi ki, göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ben bilirim.. Neyi açıklarsanız, neyi de gizlemişseniz ben bilirim (Bakara Süresi 31-33. Ayet)”

a-) Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslüman’ın Yol Haritası / Sayfa: 92-94
b-) Turan Yazılım / Mürşit 5 / DVD / Kur’an Tefsiri / Bilmen
c-) Türkiye Diyanet Vakfı / İlmihal / C:1 / Sayfa:94

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.