DOLAR
19,0121
EURO
20,2598
ALTIN
1.217,84
BIST
5.091,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Çok Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
12°C
Çarşamba Çok Bulutlu
12°C
Perşembe Az Bulutlu
15°C
Cuma Az Bulutlu
16°C

Maun Süresi Meali ve Tefsiri & Beyanu’l-Hak

Maun Süresi Meali ve Tefsiri & Beyanu’l-Hak
15 Aralık 2021 15:30
0

Maun Süresi 1. Ayet: Şu, son duruşma / hesap gününü yalanlayan şahsı gördün mü?

Müşrikler Allah’ın varlığına ve her şeyi O’nun yarattığına inanıyorlardı: Onlara ‘Gökleri ve yeri kim yarattı, Güneş’i ve Ay’ı doğal yasalarına kim bağladı’ diye soracak olursan ‘Elbette Allah ..’ diyecekler. O halde siz, Hak’tan nasıl döndürülebiliyorsunuz (Ankebut Süresi 61. Ayet)’

Gökten su indirip ölümünden sonra toprağa tekrar hayat veren kimdir’ diye soracak olursan ‘Elbette Allah…’ diyecekler.’ Elhamdü lillah’ de! Fakat onların çoğu aklını kullanmıyor (Ankebut Süresi 63. Ayet)

Bu inançlarına rağmen onlar, ahiret gününe iman etmeye yanaşmıyorlar, öldükten sonra tekrar diriltileceklerini, hesap ve ceza gününü tekzip ediyorlardı

Bunlar Kabe’yi tavaf etmek suretiyle kendilerince Allah için namaz/salat kılıyorlardı. Hem inkar hem ibadet! Bunlar ikisini bir arada yapıyorlardı.

Maun Süresi 2. Ayet: Bu zat yetimi itip kakıyor

Yetim; küçükken, henüz buluğa ermeden babası ölmüş çocuk, dul kadın, emsalsiz inci gibi manalara gelmektedir. Bu zat, yetime merhamet etmiyor, haklarına saygı duymuyor, itip kakarak onların haklarını ihlal ediyordu..

Maun Süresi 3. Ayet: (varlıklarını) yoksulu doyurmaya teşvik etmiyor

Miskin, karnını doyuracak veya diğer ihtiyaçlarını karşılayacak kadar dahi bir şeyi olmayan ve dilenmekten başka çaresi bulunmayan yoksul kimsedir. İhtiyacını, kıt kanaat da olsa karşılayabilen, ama dilenecek durumda olmayan kimseye fakir denir. Sosyal hayatta yoksulların ihtiyaçlarını karşılamak, toplumun varlıklı kesimleri için bir görevdir.

Böyle olmasına rağmen din gününü yalanlayan, yetimin haklarına saygı duymayan, miskinleri doyurmaları için zenginleri teşvik etmeyen bir kişi, hiçbir zaman kalkıp Allah rızası için namaz kıldığını söyleyemez

Maun Süresi 4. Ayet: Böylesi namaz kılan kimselere yazıklar olsun

Buradan anlaşılıyor ki tam olarak eda edilen namaz, insanı kötülüklerden uzaklaştırmakla kalmıyor; aynı zamanda kalpleri yumuşatıyor, şefkat ve merhameti artırıyor, ahlakı güzelleştiriyor; özellikle de yetimler, yoksullar ve ihtiyaç sahibi kimselere karşı daha kibar ve daha nazik davranmaya sevk ediyor. O halde kılınan namaz, bir süre sonra sahibinin kalbini yumuşatmıyor, onu kötülüklerden uzaklaştırmıyorsa, o etkinlik namaz değildir.

Maun Süresi 5. Ayet: Onlar, kıldıkları namazı ciddiye almıyor

Maun Süresi 6. Ayet: Hep riyakarlık yapıyor

Haddizatında, imandaki kusurlarından ötürü müşriklerin salatları mükemmel de olsa, Allah katında hiçbir değeri olmaz. Zira onlar, ahiret gününe inanmamaktadırlar.

Bu sürede, ahiret gününü inkar eden müşriklerin salatından söz edildiği muhakkaktır. Fakat, bu sürenin, namaza gereken önemi vermeyenler perspektifinden bakıldığında, ahirete iman eden bazı müminlere de mesajlar içerdiği söylenebilir.

O nedenle denilebilir ki gerektiğince önem verilmeyen, şart ve rükunları ile birlikte, ihlasla ve tadil-i erkana uyarak, huşu ve hudü içerisinde, vaktinde eda edilmeyen namaz, müminden beklenen namaz değildir.

Kılınan namaz, şahsı kötülüklerden uzaklaştırmıyor, hayra ve iyiliğe teşvik etmiyor, insana yardım ve destek bir yana, ödünç alıp vermelere dahi teşvik etmiyorsa, bu namaz da müminin kıldığı namaz olamaz. Özellikle de kılmış, kılmamış pek önemsemeyen, vakte riayet etmeyen, aklına geldikçe kılan; bazen yüksünerek, tembel tembel kalkıp ‘Kılmadı’ demesinler diye, bir faydanın celbi ya da zararını def’i için kılan kimsenin namazı ise sadece kendisini ancak Allah’tan uzaklaştırır Müslümanlardan olup da böyle namaz kılanlara da yazıklar olsun

Maun Süresi 7. Ayet: ve en küçük bir yardımlaşmayı bile men ediyorlar

Namaz kılsa da imanında kusurlu olan, yetimi itip kakan, miskini doyurmaya teşvik etmeyen, gösteriş düşkünü kişinin cömert olması, komşularıyla insani ilişkiler içerisinde bulunması mümkün değildir. Böylesi kimselerden ödünç almak, destek görmek, daraldığı zaman yardım beklemek de olası değildir..

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:1 / bkz: 146-148

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.