ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0908
EURO
33,6935
ALTIN
2.027,61
BIST
9.355,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Mastürbasyon Nedir, Sebepleri ve Zararları

Mastürbasyon Nedir, Sebepleri ve Zararları
10 Nisan 2022 16:18
1.111

mastürbasyon kısaca kişinin kendi kendini tatmin etmesidir, cinsel ilişki sahnesi, cinsel isteği ve hazzı azaltan faktörler, islam’da mastürbasyon günah mı


Mastürbasyon esasında bekarlık döneminde bile zaruri görülmeyecek bir cinsel işlemdir. Çünkü insan öylesine mükemmel yaratılmıştır ki, insanda akıtılmayan fazla meni birikimi ihtilam olmakla dışarı atılmakta, böylece de insanı rahatlatmakta ve zarar görmekten kurtarmaktadır.

Alışkanlık haline getirilen mastürbasyonun yani kendi kendiniz boşaltmanın en büyük zararı, evliliği geciktirmesi ve evlilik yaşamında cinsel ilişkiden alınması gereken zevki ortadan kaldırmasıdır.

Bilindiği gibi, istimna yaparken insan, kendini birtakım hayallerin içine bırakır. Kendisiyle ilişkide bulunmasına imkan olmayan kimselerle ilişkide bulunduğunu hayal ederek kendi kendini tatmin eder. İşte bazı kimseler için istimnanın vazgeçilmez oluşu, bu hayallerdir.

Yine bazıları hayallerinde canlandırdıkları cinsel ilişki sahnesini, gerçekte eşiyle tatbik etmek imkanını buldukları zaman bile, aynı derecede zevk almamaktadırlar. Bu yüzden, alışkanlık kazanılan mastürbasyon; evliliği engelleyici ya da evlilik yaşamındaki cinsel hazzı yok edici bir unsur olduğundan, İslamiyet evliler için haram, bekarlar için de bazı şartlara bağlı olarak caiz kılmıştır.

Hanbeli mezhebine göre mastürbasyonun caiz oluşu şu iki şarta bağlıdır:

  • Zinaya düşmek korkusu
  • Evlenme imkanının bulunmayışı.

Harama sapma tehlikesi olduğu bir durumda İmam Ahmed’in bu görüşü tercih edilebilir.

Mesela: Vatanından uzak bir yerde çalışan veya okuyan kendisini yolun dışına çıkaracak birçok sebeplerle karşı karşıya bulunan ve bunlar sebebiyle harama düşmekten korkan bir gencin, şehvetini coşturan her şeyden korunmak için bu vesileye baş vurmasında mahzur yoktur. Fakat bu hususta aşırı gitmemek ve alışkanlık edinmemek şarttır.

Hanefi mezhebine göre mastürbasyon yani elle tatmin olmak, tahrimen mekruh yani harama yakındır.

Bununla beraber zinaya düşeceğinden korkup bunu yapan kimsenin bağışlanacağının umulabileceği de belirtilmiştir.

Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Gençler!… Sizden evlenmeye gücü yeten, hemen evlensin. Çünkü o, gözü ve mahrem yerlerini daha iyi korur. Buna gücü yetmeyen de oruç tutsun. Çünkü orucun şehveti düşürmekte tesiri vardır.»

Birgivi vasiyetnamesinde şöyle yazar: (Eliyle oynayıp boşalmak haramdır. Ancak üç şartla caizdir.

  • Zevcesi (hanımı ve cariyesi) olmamak,
  • Şehveti çok fazla olmak,
  • Şehvetlenmeyi, şehveti yerine getirmeyi değil, şehveti teskin için olmak.

Bu üç şart kişide olduğu zaman, kişi mazur olur, istimna onun için caiz olur

Mastürbasyona Yol Açan Sebepler

Esasında belli bir yaş dönemine (yirmi beş yaşına) kadar vücuttaki meni birikimlerinin atılmaması bir zarar teşkil etmez. Bu yüzden daha önce değindiğimiz gibi çok zaruri olmadıkça bu işleme başvurmamak gerekir.

Bunun sebebi daha önceki satırlarda açıkladığımız gibi, insanı normal cinsi münasebete karşı dejenere etmesidir. Bu da fıtrat kanununa ters düşen bir durum olmakla beraber, gerek evlilik hayatını altüst etmesi, gerekse evliliği önleyici olması bakımından kötü bir işlemdir.

Bu kısa açıklamayı yaptıktan sonra istimnaya yol açan nedenleri sıralayabiliriz:

1-Tesadüf ve merak: Çocuklar çok defa cinsi içgüdünün rolü olmadan sadece tesadüf veya merak dolayısıyla kendi kendini tahmin etme yoluna düşerler…

Kanı hormon ateşiyle buram buram tüten ve ortaokul çağında bulunan çocuklar, genellikle bazı gazete ve ahlaksızlığı sergileyen, açık-saçık kadın resimlerini görmek, seyretmekle istimnaya koşarlar. Yine ahlaksızlığın simgesi olarak gözler önüne sergileyen plaj hayatı da bu zavallıları deli divane eder.

Köklü bir dini eğitim ve terbiye görmeyen çocuklar için bu, korkunç bir sapıtma unsurudur. Gençleri istimnaya sevk eden günlük hadiselerden biri de, otobüste, kalabalık yollarda, pazarlarda isteyerek veya istemeyerek kadınlarla gayet sıkı ve samimi sürtünmelerdir.

Yine genç delikanlılar arasında kadınlara, kızlara ve onların tenasül hayatlarına dair yapılan konuşmalar da istimna arzusunu kamçılar. Yeni buluğa ermiş delikanlı genellikle yalnızlığı tercih eder. Yalnız kalır kalmaz elini tenasül organına götürür. Onlarla oynarken derhal heyecanlanır, istimnaya müracaat eder.

Yine gençleri istimnaya götüren bir sebep de tuvalete girince ihtiyacını defi eder etmez temizliğini yapıp süratle oradan çıkması icap ederken, tenasül azası ile ve onların temizliği ile fazla meşgul olması neticesi istimna ile neticelenen tenasüli bir pazarlama olur.

Okul çağındaki gençler bu hususlara çok dikkat etmelidir. Okuldan çıkınca derhal evine dönen bir çocuk söz konusu ise aile, çocuğun yalnız bir odaya çekilmesine mani olmalıdır. Ve yanlarında meşgul etmeyi bilmelidir. Her şeyden önemlisi daha küçük yaşta yavaştan olmak üzere köklü bir İslam terbiyesi, eğitim ve öğretimi vermelidir.

2-Cinsi münasebet noksanlığı: Mastürbasyon yapmaya sevk eden sebeplerden biri de, cinsi iç güdünün yaptığı tazyike rağmen, normal cinsi münasebetle tatmin olamayışıdır. Bunlar da ya evlilik öncesi istimnayı alışkanlık haline getirdiklerinden veya bu alışkanlığın kurbanı olarak bir nevi iktidarsızlığa uğradıklarındandır.

3-Cinsi münasebete karşı duyulan nefret: Bazı insanlar cinsel münasebetten nefret ederler ki, bu gibi kişiler, genellikle sayılı cinsel eylemlere yönelik kişilerdir.

Homoseksüel, sadist, mezohist yaratılışta olanlar gerçek hayatta bu huylarının istediklerini yerine getiremedikleri, getirmeyi kendilerine yakıştıramadıkları veya çekindikleri için, yine istimnayı tek çıkar yol saymaktadırlar.

4-Cinsel arzunun hastalık derecesinde artması: Genellikle bu kategoriye giren kimseler zayıf karakterlidir. Hiç bir faaliyetleri olmadığı takdirde kolaylıkla istimnaya kapılırlar ve kendilerini çok defa hastacasına istimnaya verirler.

Yine uzun süren bekarlık hayatı da, daha ziyade, her an için heyecan verici ufak bir cinsel isteğe yenilen zayıf karakterli kişilerde olmak üzere istimnaya sevk eden bir sebeptir.

5-Değişiklik ihtiyacı: Bu durum, sevişme sanatını bilmeyen evlilerde görülür ki evli çiftlerin istimnaya yönelmesi kesinlikle haramdır.

Mastürbasyonun – Kendi Kendini Cinsel Hazza Ulaştırmanın, El İle veya Farklı Şekillerde Tatmin Olmanın Zararları

Yüce Allah buyuruyor ki: Onlar, eşleri ve cariyeleri dışında, mahrem yerlerini herkesten korurlar. Doğrusu bunlar kınanmazlar. Bu sınırları aşmak isteyenler, işte bunlar aşırı gidenlerdir (Müminün 5-7)

Ayet-i celile de geçen Bu sınırları aşmak isteyenler ifadesi, istimnayı da içine alır. Her ilahi buyruk bir çok hikmetler taşır, istimnanın yasak olunması ya da bir takım şartlara bağlı olarak caiz olunması bir çok hikmetler taşıdığındandır. İlim ilerledikçe, emir ve yasaklardaki ilahi hikmetler de anlaşılmaktadır.

Batılı doktorlar istimna için şunları söylemektedirler:

  • İstimna, esasında kişiyi tatmin etmemektedir.
  • İstimna, rahatlık ve ferahlık vermemektedir, vermezde
  • İstimna, insanın maneviyatını bozar.
  • İstimna, insanı ölçüsüzlüğe sevk eder.

Anormal sayıdaki istimna: Bez ve sinirler üzerinde bitkinlik meydana getirir. Bitkinlik işaretleri görüldüğünde, organlara gereken sükunet temin edilirse kendilerini toplamakta güçlük çekmezler. Organlar ancak normal çalışma kabiliyetleri dışında, daha fazla çalışmaya mecbur edilirse ve kendilerine dinlenme imkanı verilmezse o takdirde bez ve sinirlerin çalışan unsurları iltihaba uğrar ve yavaş yavaş mahvolurlar. Ve bir uzviyette herhangi bir şey mahvolursa, genellikle o şeyin yeniden teşekkül ettiği görülmemiştir.

Mastürbasyona alışkanlık kazandıktan sonra vazgeçilmesi zordur. Bu yüzden bu gibi kimseler evlenemezler. Evlenmiş olsalar bile bu fena alışkanlığa devam ederek boş yere sinirleri yorarlar,

Tenasül sinirleri bir zaman gelir ki bu yorgunluğa dayanamaz, bütün acı sonuçlarıyla tenasuli Nevrasteni (sinir yorgunluğu) teşekkül eder.

Tenasül nevrasteni, umumi nevrasteni ile karışır; hafıza cidden zayıflar, vücut ne bedeni ve ne de fikri mesai yapamaz hale gelir. Bu tam manasıyla bir iflastır. Şiddetli baş ağrıları, uykusuzluk, çarpıntı, iştahsızlık vücudu adeta yıkar, kuvvetten düşürür, zayıflatır.

Kaynak: Turan Yazılım / Mürşit 5

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.