ref: refs/heads/v3.0

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
2 Ekim 2021 03:00
4.391

Sürekli Mast isteği nasıl geçer, istimnadan nasıl kurtulurum, mastürbasyon dinen, mastürbasyon yapmaya iten sebepler ve istimnanın zararları


Mastürbasyon, istimna yani kendi kendinizi tatmin alışkanlığınız ve bağımlılığınız varsa eğer, madde madde mastürbasyon bağımlılığından kurtulmanın yolu

Bir hastalığı tedavi etmek için ilk önce yapılması gereken husus; hastalığı teşhisten sonra o hastalığın oluşmasına etki eden faktörleri belirlemek ve ondan sonrada o hastalığı nasıl ve ne şekilde tedavi edebilirim diye araştırıp öğrenmek gerekir. Aksine hastalığı teşhis etmeden tedavi yoluna gitmen imkansızdır

Tedavi etmeye kalkışacak olsan bile; başka bir hastalığın tedavisini mevcut olan hastalığa uyguladığın zaman kişi dahada fazla hastalanacak ve rahatsızlanacaktır.  Madem hastalığı teşhis edip adına istimna –mastürbasyon– koyduk, o zaman aklına şöyle bir soru gelebilir.

1 ▬ Bundan kurtulabilmek için; önce mastürbasyon dinen hükmü nedir, caiz midir günah mıdır diye araştırılması gerekir.

2 ▬ Kişinin bundan kurtulabilmesi; kişiyi buna götüren yolların kapatılması gerekir ve bu yolların kesilmesi gerekir. Yani kişiyi Mastürbasyon yapmaya iten sebepler nelerdir

3 ▬ Bu fiili eyleme dönüştüren kişinin; bugün, yarın veya ileride uğrayabileceği, karşılaşabileceği zararları bilmesi ve öğrenmesi gereklidir.

Aksine zararını bilmediği bir şeyi sürekli yapan bir insan; doktorun her gün bir tane ilaç kullan diye verdiği ilaç kutusunu daha çabuk iyileşeyim diye bir kutuyu birden tüketmesi gibidir ki; takdiriniz üzere buda yanlışın ve ahmaklığın ta kendisidir.

İşte bu misalde olduğu gibi doğru gördüğü ve sürekli mastürbasyon yapmanın zararlarını öğrenen kişi bundan uzak duracak ve bundan soğuyacaktır.

4-► Eğer imkanın varsa ve buna gücün yetiyorsa evlenmelisin. Nitekim Yüce Allah “İçinizden evli olmayanları, köle ve cariyelerinizden evlenmeye müsait olanları evlendirin! (1)”. Kaldı ki ergenlik çağına yetişen birisinin şartları uygunsa ve bu yükümlülüğü kaldırabilecek iradesi ve karakteri mevcut ise kişinin evlenmesi iyidir.

5 ▬ Peygamber Efendimiz (s.a.v): “Evlenmeye gücü yetmeyen oruç tutsun. Orucun şehveti kıran bir etkisi vardır” buyurmaktadır ki zaten oruçtan kasıt da nefsi terbiyedir ve seni istimna yani mastürbasyona sevk eden faktör de senin şehevi duygularındır.

6 ▬ Bu konuda Ebu Talib el-Mekki şöyle bir açıklamada bulunmuştur ki zaten buda direk olarak yemekle alakalıdır. Çünkü kan aşırı hareket ettiği zaman senin tenasul (cinsel organın, hormonların) uzvun harekete geçecektir ki yaptığı açıklama şu şekildedir:

“Buna bağlı olarak sıcaklık tabiatında aşırı bir güçlenme olur ve bekarlarda meninin çoğalması gündeme gelir. sıcaklığın artması kanada bağlıdır. Çünkü meninin aslı, kana dayanmaktadır. Sulb yollarındaki kanın hareketindeki artış, meninin artmasına yol açar. Çünkü kan oralarda ikamet eder. Sıcaklık onu sürekli olgunlaştırır ve beyazlamasını sağlar. Sulb yollarında biriken bu beyaz kan, bulunduğu yere sığmayarak çıkmak ister. Çünkü sıhhatin devamı buna bağlıdır. Bu durumdaki bekarın evlenme isteği artar (4)”.

Evlenme imkanı yoksa eğer buda kendisini mastürbasyon yapmaya zorlar

“Bu tür şikayeti olan kul için tavsiye edilen, sıcaklık veren besinlerden uzak durmasıdır. soğuk tabiatlı yiyeceklere yönelerek, sıcaklığın artışını engellemelidir. Kuru ve sıcak tabiatlı yiyeceklerle, soğuk ve rutubetli yiyeceklerden uzak durmalıdır. Aksi halde sıcaklık tabiatı harekete geçecek ve uzvu -tenasul organı- güçlendirecektir

7 ▬ Seni tahrik edecek ve tehlike oluşturacak ve tehlike oluşturan her şeyi ortadan kaldırmadığın sürece o tehlikenin içine düşmen içten bile değildir ki; kendince tek tatmin aracı olarak gördüğün ve egolarını tatmin ettiğin sevgilidir, kız arkadaşıdır, erkek arkadaşıdır, pornografik yayın araçlarıdır, açık-seçik ne giydiği ne yaptığı belli olmayan programlardır, dizilerdir, gazetelerdir vb gibi durumlardan uzak durmalısın

8 ▬ Peygamber Efendimiz (s.a.v): Bir işi bitirince başka bir işe koyulun buyurmaktadır. Elinizden geldiği kadar boşa vakit geçirmeyin. Geçirdiğiniz boş vakitleri de kişinin şehvetini galeyana getiren paparazzi, televole gibi renkli, göze hoş gelen ve seni tahrik eden ama aslında bir çirkeflikten ve boyadan ve sanaldan başka bir şey olmayan bu ve benzeri programlardan, televizyonlardan, insanlardan ve bu tip ortamlardan uzak durmak.

9 ▬ Yine aynı şekilde; Şehvetini galeyana getiren müzik ve benzeri bidatlardan olabildiğince uzak durmak. Çünkü bunlarda insanı tahrik eder. Çünkü müzik nasıl ki kişinin psikolojisini ve moralini olumsuz yönde etkileme gibi bir özelliği vardır; aynı şekilde de şehveti galeyana getirme gibi bir tılsıma sahiptir. Zaten dinlediğiniz ve izlediğiniz kişi bir bayansa eğer işler hepten sarpa sarar.

10 ▬ Mümkün mertebe evden dışarı çıkmamaya özen gösterin diyeceğim ama dediğim beni öteye geçmeyeceği için ve bunu şahsımda başaramayacağı için; yine de şöyle bir öneri sanırım isabet olacaktır ki; en azından çarşı pazara çıktığın zaman,;

İçinden Allah’ı zikredecek olursan, kelime-i tevhid yada diğer zikir çeşitleri yada duaları okuyacak olursan şeytanın vesvesesi sana Allah’ın yardımı ile tesirli olmayacaktır ve şeytan senden kaçacaktır; bir namahremle karşı karşıya kaldığın zaman Allah’ın azabını aklına getirip, rahmetini ve mümine bahşedeceği mükafatları hatırlayacak olursan eğer oralı bile olmayacaksın

11 ▬ Şehvetine ve tenasul (cinsel organına) sahip olabilmenin en sağlam yolu gözlerine sahip çıkmaktan geçmektedir

Sen gözüne sahip çıktıktan sonra tenasul uzvun harekete geçmeyecek ve şehvetin de seni zorlamayacaktır. Her ne kadar tesadüfen görüş olacak olsan da içten içe bakmak isteyeceksin ama imtihanın bir gereği olarak da Allah rızasını ve mükafatını gözetip, irade kuvveti göstererek böyle bir fiili gerçekleştirmemek için gayret sarf edeceksin ki;

Belki de böyle bir durumla karşı karşıya kalıp da sırf Allah korkusu yüzünden ve Allah rızası için böyle bir eylemi ve fiili gerçekleştirmediğin dönüp, dönüp bakmadığın için bunun sevabı kat kat olacaktır. Doğrusunu en iyi Allah bilir tabi ki!

12 ▬ Şehvetini galeyana getiren ve tenasul uzvunun uyanmasına sebebiyet verecek konuşmalardan ve sohbetlerden uzak durmalısın ki erkeklerin (-belki de kızların-) ekseriyeti böyle bir sohbetle yatıp kalkıyor. Acıda olsa gerçek bu….. O yüzdendir ki arkadaşlarınızı iyi seçin.

Kalbinden şehevi bir istek geçince; cinsel organın ile oynamaya başlarsan doğal olarak uyuyanı canavarı uyandıracaksın ki; bu yüzden böyle bir vesvese ile karşı karşıya kaldığınızda üzerinde fazla durmamak ve istiaze yapmak yani Allah sığınmak, Nas, Felak sürelerini okumak, Euzü Besmele çekmek.

Ve unutmayın ki “Allah sizin neleri gizleyip neleri açığa vurduğunuzu pek iyi bilir (5)” ayetine istinaden Allah’ın kalbinden geçen her şeyi bildiğini düşünecek olursan eğer, Allah’tan haya ederek böyle bir düşünceden uzaklaşmak için gayret sarf etmek en doğrusu olacaktır ki dediğim gibi de bunun yolu da istiazeden başka bir şey değil.

Çünkü bir şeyin üzerinde ne kadar çok durursan kalbinde o kadar çok yer eder ve tüm benliğini kaplar. Şeytanla dans etmeye kalkışanlar şeytanın maskarası, maskotu olmuştur unutmayın ki!

14 ▬ Ve son olarak da diyeceğim şudur ki; az yada çok ilmi bir bilgiye sahip olmadan bunları uzun süreli sürdürmen çok zordur. O yüzdendir ki birazcık başımızı gereksiz işlerden uğraşlardan kaldırıp da yüzünüzü Hakk’a ve Resulüne dönelim belki o zaman kurtuluşa ereriz.

Ayrıca ben size illa da kendinize mazeretler üreterek istimna (mastürbsyon) yapın demiyorum. Keşke hiç yapılmasa. Yapılmaz da demiyorum yapılır da demiyorum. Ha bunu başaramaz mısın başarırsın belki ama ezbere bunu başarman da çok zordur…!!!

Tüm bu yazılanlar bay ve bayan (kadın-erkek) herkes için geçerlidir. Ancak şunu kesinlikle söylüyorum ki; Mastürbasyon yapacaksan bunu sırf zevkinizi tatmin için değil; sadece üzerinizdeki ağırlığı ve rahatsızlığı gidermek için yapın ve yaparken de hayal gücünüzü kullanmayın. İşinizi bitirin ve temizliğinizi yapın, abdestinizi alıp çıkın

Her şeyi en iyi bilen Allah Tealadır ve bütün Hamd ve övgülerde alemlerin Rabbi olan Yüce Allah’a mahsustur.

vesselam

İsmail Ekinci

(3-Nur Süresi 32) (2-Ebu Talib El-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:4 / bkz: 82)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.