La ilahe illallah Kelime-i Tevhidi Üzerine Abdülkadir Geylani Hz Nasihatleri

15 Eylül 2021 16:45
0

Oğlum! Dünyada sonsuz dek kalmak ve ondan faydalanmak için yaratılmadın. Allah’ın sevmediği özelliklerini değiştiriver. Allah’a kulluk için La ilahe illallah demeyi yeterli görüyorsun.

Buna bir şey daha eklemediğin sürece bu sözün sana faydası olmaz. İman söz ve ameldir. Küçük yada büyük günahlar işler, Hakk’a karşı gelir, bunda ısrar edersen, namazı, orucu, zekatı ve diğer hayır işlerini terk edersen imanın sana fayda vermez. Böyle yaparsan kelime-i şehadetin sana ne faydası olur?

La ilahe illallah dediğin zaman bir iddiada bulunmuş oluyorsun. Sana ‘Bu sözü söylüyorsun ama delilin var mı? Nedir delilin?’ denir. Bu sözün delili emre uymak, yasaklardan kaçmak, sıkıntılara sabretmek ve kadere teslim olmaktır.

Bütün bunları yapsan bile bunlar, ancak ihlaslı olduğun zaman kabul edilir. Amel olmadan söz, sünnete uygunluk ve ihlas olmadan da amel kabul edilmez.

Oğlum!

İlmin ‘benimle amel etmezsen ben senin aleyhinde bir delilim, amel edersen senin lehinde delil olurum’ diye sana seslenir. Amel cevap verirse kalır, yoksa çekip gider buyurmuştur. Bereketi gider kırıntısı kalır, efendisi nezdinde senin için yapacağı şefaati gider, ihtiyaç duyduğun anlarda senin yanında olması sona erer.

Kabuk olarak kaldığı için çekip gider. Çünkü ilmin özü ameldir.İ lmin sana söylediği şeyleri yerine getirmedikçe Hz Peygamber’e de itaat etmiş olmazsın. Emrettiklerini yaparsan o, senin kalbini ve sırrını karşılar ve Rabbin huzuruna götürür. İlmin sana sesleniyor fakat sen onu duymuyorsun. Çünkü kalbin yok. Kalbinin ve sırrının kulağıyla onu dinle ve sözünü kabul et. Böyle yaparsan faydasını görürsün.

Allah’a boyun eğ ve ihtiyaçlarını ona arz et!

Yaptığın hiç bir işe değer verme. Amellerini iflasın eşiğine bırak. Onunla arandaki kapıları ardına kadar aç; günahlarını itiraf et, kusurlarından dolayı ona mazeret sun. Ondan başka kimsenin sana faydası ve zararı dokunamayacağını,sana gelecek bir hayrı engellemeyeceğini veya nasibinde olmayan şeyi sana veremeyeceğini iyi bil.

İşte o zaman gözünün körlüğü gider. Baş gözün ve kalp gözün açılır.

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.