ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazar Hafif Yağmurlu
10°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
13°C
Çarşamba Yağmurlu
11°C

Kur’an ve Sünnete Göre Salih Amel Ne Demek

Kur’an ve Sünnete Göre Salih Amel Ne Demek
19 Eylül 2021 23:30
487

Muhakkak ki iman edip salih amel işleyenler, yaratılanların en hayırlısıdırlar. Salih amel işleyerek öldükten sonra amel defteri kapanmayanlar 3 kişidir

Muhterem Müminler!

İnsanların dünya ve ahiret mutluluğunu hedefleyen dinimiz, bu gayenin gerçekleşmesi için çalışmayı temel kural olarak getirmiştir. Gayret göstermeden başarı elde etmenin mümkün olmadığını ilan eden Kur’an-ı Kerim, temel ibadetlerin yanında, çalışmayı da ibadet kapsamında ele alarak yarlı işler yapmanın önemini vurgulamıştır.

Böylece, insanın yüce Allah’a kulluk etmeyi, tek bir şekil, belirli zaman ve mekanla sınırlandırılmamış, ibadetin, yaratıcı ile insan arasında hiç kesilmeyen bir bağ ve hayatın her anını kuşatan davranışlar bütünü olduğu belirtilmiştir. Öyle ki, kişinin mümin kardeşinin yüzüne tebessüm ile bakması bile salih bir amel olarak nitelendirilmiştir.

Değerli Müminler!

İbadet kapsamında ele alınan salih amel, yüce Yaratıcının hoşnutluğunu kazanmak için yapılan fert ve topluma yararlı her iştir. Kur’an-ı Kerim de; “Muhakkak ki iman edip salih amel işleyenler, yaratılanların en hayırlısıdırlar (1),

Erkek veya kadın, kim mümin olarak faydalı işler yaparsa, elbette ona hoş bir hayat yaşatacağız ve karşılığını yapmakta olduklarının en güzeli ile vereceğiz (2)” ayeti kerimeleri ile faydalı işle yapan kişiler övülmüştür.

Salih Amel İşleyenler Ayeti

İman edip salih amel işleyenleri iyilerin arasına koyarız ayeti ile de faydalı işler yapanların iyilik ehli olukları bildirilmiştir. Bakara Süresinin 177. ayetinde ise, gerçek ehline tavsiye edilen salih amellerin çerçevesi şöyle çizilmektedir:

  • “Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Gerçekte iyilik, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip / dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve söz verdiğinde sözünde duranlar ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır ve muttaki olanlar da bunlardır (4)”

Değerli Kardeşlerim!

İnsana gerçek değeri kazandıran ilim, fikir ve kültüre hizmet etmek de, tüm hayatı kuşatan ve renklendiren en önemli ibadetlerdendir.

Hayatı salih amelin en güzel örnekleriyle dolu olan Sevgili Peygamberimiz; İnsan yetiştirmeyi, ilme ve insanlığa hizmet etmeyi, sevabı hiç kesilmeyen salih ameller olarak nitelendirmiştir. Allah Resulü, bize ışık tutan bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:

İnsan, ölünce ardından amel defteri kapanır. Ancak üç şey müstesnadır ki onlar sebebi ile kişiye iyilik yazılmaya devam eder. Bunlar:

  • Sadaka-i Cariye
  • İstifade edilen ilim ve
  • Kişinin ardından duacı olacak salih bir evlattır”

Muhterem Kardeşlerim!

Bir Müslümanın imanını salih amellerle ibadet anlayışı içerisinde bütünleştirerek bütün davranışlarını güzelleştirmesi gerekir. Hutbemi; İman ve salih amele vurgu yapan Asr Süresi’nin meali ile bitiriyorum:

  • “Asra yemin olsun ki hiç şüphesiz insanlık hüsrandadır. Ancak iman edip salih amel işleyenlerle, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna”

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 240-241

(1- Beyyine Süresi 7. ayet) (2- Nahl Süresi 97. ayet) (3- Ankebut Süresi 9. ayet) (4- Bakara Süresi 177. ayet)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.