Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,44
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
29°C
İstanbul
29°C
Gök Gürültülü
Pazar Gök Gürültülü
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
33°C

Kur’an Okurken Uyulması Gereken Kurallar

21 Temmuz 2021 01:00
0

Sözün Aslını Anlamak: Allah sözünün büyüklük ve yüceliğini anlamak, Allah’ın onu arşından insanların anlayacağı dereceye indirmekle insanlara olan iyiliğini ve keremini düşünmek demektir.

Yüce Allah, kendi sözünün anlamını, lütuf ve keremi ile insanların anlayabileceği bir şekilde sunmuş ve kendi kadimi sıfatını, insanın sıfatı olan harf ve ses şeklinde insanlara ulaştırmıştır.

Sözün Sahibine Saygı Göstermek: Kur’an okumaya başlayan kimse, öncelikle bunun insan sözü olmadığını düşünerek, sahibi olan Yüce Allah’ın büyüklüğünü hatırlamalı ve O’nun sözünü okumanın önemini kavramalıdır.

Kalben Huzur İçinde Olmak ve Başka Düşüncelerden Kopmak: Yüce Allah buyuruyor ki; Ey Yahya, kitabı kuvvetle tut (Meryem süresi 12) Yani gönlünden her şeyi atarak ve fikrini ona vererek oku .

Birisine; Kur’an okuduğun zaman başka bir şey aklına gelir mi? diye sordular. Benim için Kur’an’dan daha sevimli bir şey yok ki aklıma gelsin cevabını verdi.

Okuduğunu Düşünmek: Huzuru kalb sağlandıktan sonra, sıra okuduğunu düşünmeye gelir. Zira çok kere başka bir şey düşünmediği gibi, Kur’an’ı da üzerinde düşünmeden alıkoyabilir. Oysa okumaktan amaç, ayetler üzerinde düşünmektir.

Bunun için Kur’an-ı ağır ağır okumak sünnettir.. Yüksek sesle okuyan kimse, içinden anlamı düşünebilir. Hz Ali diyor ki; Anlamayarak yapılan ibadette, anlamı düşünülmeyen okumada hayır yoktur.

Kur’an’ı Anlamaya Çalışmak: Kur’an okuyan kimse, okuduğu her ayeti, kendi imkanları oranında anlamaya çalışmalıdır. Zira Kur’an, Yüce Allah’ın sıfatlarını ve yaptığı işleri anlatır. Peygamberin hikayelerini, onları yalanlayanların ne hallere düştüklerini ve nasıl yok olduklarını bildirir. Allah’ın emir ve yasaklarını, cennet ve cehennemi açıklar. Yüce Allah buyuruyor ki; O’nun bir benzeri yoktur. O, her şeyi görür ve duyar (Şura Süresi 11)

Anlamaya Engel Olan Durumlardan Kurtulmak: Manalarını anlamamaları, şeytanın kalpleri üzerine örtü germesinden ileri gelir. Bu yüzden insanlar, Kur’an’ın manalarını anlayamazlar. Nitekim; Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Eğer şeytan insanoğlunun kalplerinde dolaşmasa, onlar meleküt alemini görürlerdi

Kur’an Okuyanın Kendisine Hitap Edildiğini Bilmesi: Kur’an okuyan kimse emir veya yasak ayetlerini okuduğu zaman müjdelenen veya korkularının bizzat kendisi olduğuna inanmalıdır. Yüce Allah buyuruyor ki; Sana anlattığımız her hadise, senin gönlünü pekleştirmemizi sağlar (Hud Süresi 120)

Etkilenip Üzülmek: Kur’an okuyan kimse ayetlerden etkilenmelidir . Üzüntü, korku, ümit ve benzeri ayetleri okudukça farklı durumlara girmeli ve kalbinde heyecan, arzu meydana gelmelidir.

Kur’an-ı anlama oranında korku hali de artar. Zira Kur’an ayetlerinde zorlama daha çoktur. Rahmet ve mağfiret ayetleri ancak okuyucusunun zorlukla yerine getirebilecek şartlara bağlıdır. Yüce Allah buyuruyor ki; Bununla beraber, şüphesiz ki ben, tevbe edip iman edenleri, iyi iş ve hareketlerde bulunanları, sonrada hak yolunda dayananları elbette çok bağışlayıcıyım (Taha Süresi)

Hasan Basri diyor ki; Kur’an-ı inanarak okuyanların üzüntüsü artıp, sevinci azalır , ağlaması çoğalıp, gülmesi azalır, meşgalesi çoğalıp, tembellik ve huzuru azalır

Kur’an-ı Yüce Allah’tan Dinliyormuşçasına Okumak: Kur’an okumanın üç derecesi vardır;

▬ Kur’an okuyan, Yüce Allah’ın huzurunda imiş ve Yüce Allah onu dinliyormuş gibi farz etmelidir.

▬ Kur’an okuyan bizzat, Yüce Allah’ın onu görerek lütfu ile seslendiğine, kendisinin de ona yalvarıp istekte bulunduğuna inanmalıdır. Bu anlayış ile Kur’an okuyan kimse, utanarak ve saygı duyarak Kur’an’a eğilir ve onu anlamaya çalışır.

▬ Kur’an okuyan, o sözlerin sahibinin durumunu ve yüceliğini sözlerinin anlamından çıkarmalıdır. Bu anlayış ile Kur’an okuyanın düşüncesi, kendisine verilen nimetlere ve Kur’an’ın okunmasına değil de, doğrudan doğruya bu sözlerin sahibine yönelir ve onu görüyormuşcasına bütün kalbi ve düşüncesi ile ona bağlanır..

Allah’ın Büyüklüğü Karşısında Kendi Varlığını Unutmak: Kur’an okuyan kimse, iyileri öven ve müjde veren ayetleri okuduğu zaman kendisini bu derecede görmemelidir. Bunların, inanan iyi kullar için olduğunu düşünmeli ve kendisinin de bu kullardan olmasına Allah’tan dilemelidir.

Korkutan ve ceza bildiren ayetler okuduğu zaman da, kendisinin de perişan olacağını düşünmeli, korkmalı ve bu ayetlerin muhatabının kendisi olduğunu kabul etmelidir.

Kaynak: İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.