Koruyucu ve Yazıcı Melekler & Kaf Süresi 17-18-19. ayet Meali ve Tefsiri

Koruyucu ve Yazıcı Melekler & Kaf Süresi 17-18-19. ayet Meali ve Tefsiri
8 Haziran 2022 05:10
0

Yüce Allah burada şöyle buyurmaktadır: “Biz lahut aleminden üflenmiş ruhumuz hasebince insana nasutiyetinden daha yakınız”

Bu yakınlık her hangi bir mesafe tevehhümü üzere ya da karışıp katışma, terkip, hulül ya da ittihat yolu üzere değil bilakis gölge ve yansıma hakikati üzeredir.

Hak Teala bu şekilde hayli yakın olmasına ve mükemmel bir şekilde ihata etmesine rağmen insana, kıyamet gününde ihtiyaç anında açık delillerle onları susturmak için hallerini gözetleyen muhafaza meleklerini vekil tayin etti.

Ey resullerin en mükemmeli…

Bir düşün… Kendisine vekil tayin edilmiş iki melek insanın sağında ve solunda oturarak yaptıklarını yazmaktadırlar, muhafaza etmektedirler. Yani müvekkel meleklerden her biri hallerini, amellerini ve sözlerini gözetler bir vaziyette onun sağına ve soluna oturmuşlardır (Kaf Süresi 17)

İnsan hiçbir söz söylemez ağzından hiçbir sözü çıkarıp telaffuz etmez ki yanında onu gözetleyen, onu muhafaza eden, dediklerini yazmaya hazır bir melek hazır bulunmasın (Kaf Süresi 18).

Onun yanında hazırlanmış, onun için tahsis edilmiş bir melek mevcuttur ki o melek onun yanından hiçbir şekilde kaybolmaz ve amellerine dair olarak topladığı hiçbir şey ondan geçip gitmez, kaybolmaz.

Bu iki melek tahsis edildikleri kişiyi ölüm sarhoşluğu gelinceye kadar koruyup gözetirler. Ölüm sarhoşluğu, şiddeti ve acıları gerçekten, hakikati üzere geldiğinde, yani o ölümün alametleri belirip emareleri ve korkuları o şahsa aşikar olduğunda işte o zaman Hak Teala cihetinden ona şöyle denilir:

Ey insan… İşte bu, yani şu an senin üzerine inen bu ölüm senin öteden beri kaçtığın şeydir denir (Kaf Süresi 19). İşte bu, senin daha önce sevmediğin, kaçtığın ölümdür.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: V / bkz: 386-387

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.