DOLAR
19,0181
EURO
20,2439
ALTIN
1.224,45
BIST
5.105,03
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Çok Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
12°C
Çarşamba Çok Bulutlu
12°C
Perşembe Az Bulutlu
15°C
Cuma Az Bulutlu
16°C

Kevser Süresi Abdülkadir Geylani Tefsiri

Kevser Süresi Abdülkadir Geylani Tefsiri
24 Ağustos 2022 18:28
0

Ey resullerin en kamili! Sırf lütuf ve ihsan makamımızın büyüklüğünden dolay; Şüphesiz ki, biz sana kevseri verdik (Kevser Süresi 1). “Kevser” ise, vahdet-i zatinin hakikatine ulaşmak, onu keşfetmek, ona vakıf olmaktır.

Hakikat denizine ulaşan ve zat-ı ilahinin lütuf ve ihsanı gereğince bütün mevcudata yayılmış olan ve vücud-i ilahiden, ilahi varlıktan başka bir şey olmayan Makam-ı Mahmud’a ve havuz-ı mevruda gelen kimseye şu hakikat gizli değildir:

Kevser havuzu tabiriyle işaret edilen, tevhid-i zatinin ta kendisi olan ve hayır ve bereketin çokluğu anlamına gelen bu en yüce mertebeye, en ulvi gayeye ulaşmak, diğer peygamberler (Allah’ın salat ve selamı onların üzerine olsun) nasip olmamış, onlar bu Muhammedî hatemiyet mertebesine ulaşamamıştır.

Bundan dolayıdır ki, peygamberlik ve şeriat peygamberimizin gönderilmesiyle son bulmuştur. İşte Cenab-ı Hak bu sürede Hz. Peygamber’in makam ve mertebesinin yüceliği hakkında, süreye besmeleyle başladıktan sonra şu şekilde adeta uyarıda bulunmaktadır:

Allah’ın adıyla başlarım ki o, bütün esma-i hüsnası ve sifat-ı ulyasının eserlerinin yansıdığı bir ayna olması için habibi üzerinde bütün kemalatı ile mütecellidir. Allah-u Teala, kendilerini darü’s-selama, selamet yurduna, cennete götüren habibini peygamber olarak göndermekle bütün canlılara karşı çok merhametlidir, Rahman‘dır. Yine o, havas kullarını, vehim karanlıklarından kurtarıcı olan tevhid-i zatiye eriştirdiği için onlara karşı sonsuz rahmet sahibidir, Rahim‘dir.

Ey resullerin en kamili! Sırf lütuf ve ihsan makamımızın büyüklüğünden dolay; Şüphesiz ki, biz sana kevseri verdik (Kevser Süresi 1). “Kevser” ise, vahdet-i zatinin hakikatine ulaşmak, onu keşfetmek, ona vakıf olmaktır.

Mademki bu şekilde sana bu şekilde vereceğimizi verdik ve senden önce hiçbir peygambere vermediğimiz lütuf ve ihsanımızı sana nasip ettik,

O halde Rabbin için namaz kıl. Ona müteveccih olmaktan hiç geri durma. İbadetinde ihlaslı ol. Daima ona yönel. Ve, zat Kabe’sine vasıl olduktan, esma ve sıfat arafatına eriştikten sonra Allah’a yakınlık olması için, nasuti / maddi varlığından oluşan bedenini Boğazla (Kevser Süresi 2).

Cahil, cühela ve kibirli takımından olup da sana ta’n eden ve seni ayıplayan kimselere asla iltifat etme, aldırma.

Sana kötü laf söyleyen, bu işinde sana buğuz eden kimse var ya, İşte o ebterdir (Kevser Süresi 3). Eseri ve izi kesik kimsedir.

Onun geride kalan hiçbir hayrı olmayacaktır. Senin eserin ve izin ise kıyamete kadar baki kalacaktır.

Ey kevser havuzuna kavuşup ondan içmeyi gaye edinmiş Muhammedi

Burada senin üzerine düşen vazife şudur: Bütün vakitlerinde ve her halinde, tam bir teslimiyet ve ihlas ile Allah-u Tealaya yönelmelisin. Maddi bedenini mevt-i iradî ile öldürmeli, Hakk’a yakınlık olması için onun yolunda hediye etmelisin. Ancak bu şekilde her iki alemin hayrına erer ve felahına kavuşursun.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:VI / bkz: 553-555

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.