Kerahat Vakti Çizelgesi, Kerahat Vakitleri ve Sebepleri

Kerahat Vakti Çizelgesi, Kerahat Vakitleri ve Sebepleri
20 Eylül 2021 04:30
0

Bazı kerahat olarak tabir edilen vakitler vardır ki bu vakitlerin bazılarında nafile, bazılarında ise hem nafile hem de kaza namazı kılınmaz.

Sabah imsak girdikten sonra güneş doğuncaya kadar nafile namaz kılınmaz. Bu imsak ile güneş doğması arasında, sadece sabah namazının sünneti, farzı ve farz olan kaza namazları kılınır.

Sabah güneş  doğduktan sonra ilk 45-50 dk içinde hem nafile hem de kaza namazı kılınmaz. Şayet sabah bazı sebeplerden dolayı kılamadıysanız eğer; Güneşin yükselip de tam tepeye geldiği vakte kadar, o günkü sabah namazının sünnetini ve farzını kılabilirsiniz. Ancak niyet ederken kazaya diye belirtmek gerekir.

Güneşin yükselip de tam tepeye geldiği zeval anında; hem kaza hem nafile hiçbir namaz kılınmaz. Yani öğle namazı için 40-45 dk kaldıktan sonra.

İkindi namazından sonra güneşin batmasına 45-50 dk kalıncaya kadar olan vakit. İkindi namazından sonra nafile namaz kılınmaz

▬ Akşam namazına 40-45 dk kaldıktan sonra nafile namaz kılınmaz.. Örneğin akşam ezanına 5-10 dk olduğu halde, siz o günün ikindi namazını kılmamışsanız eğer; bu 5-10 dk içerisinde sadece o günün ikindi namazının farzını kılabilirsiniz ama sünnetini kılamazsınız

Kerahat vakti neden namaz kılınmaz?

Bu saatlerde ateşe tapanların ibadet zamanıdır. Onlara benzememe açısından bu vakitlerde namaz kılmak yasaklanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.