ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
11°C
İstanbul
11°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Hafif Yağmurlu
13°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
13°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
9°C

Kalem Süresi Meali ve Tefsiri

Kalem Süresi Meali ve Tefsiri
13 Temmuz 2021 23:00
545

Kalem Süresi Mekki Bir Süredir, Kur’an’da 68. Süredir ve 52 Ayettir

Kalem Süresi 1 ve 2. Ayetin Meali: Nun, kaleme ve yazmakta oldukları şeylere andolsun ki, Sen Rabbinin nimeti sayesinde bir deli değilsin.

Kalem Süresi 1 ve 2. Ayetin Tefsiri: Resulüllah’a mecnun diyen müşrikler, bu kelimeyi iki farklı manada kullanıyorlardı.

Birincisi: Cin çarpmış, cinin etkisi altına girdiği için aklını, şuurunu kaybetmiş kimse, dolayısıyla düşünmeden ağzına gelen her şeyi söyleyen çılgın

İkincisi:  Bir cinin etkisi altına girmiş veya cini etkisi altına almış ve onun öğrettiklerini söyleyen şair, kahin, arraf  Onlar açısından bu ikinci mana, Allah’ın elçisini küçümsemeyen bir bakışı da ortaya koymakta idi.

Kalem Süresi 3-9. Ayetin Meali: Gerçekten senin için elbette kesilmeyecek bir ecir vardır. Ve şüphe yok ki sen çok büyük bir ahlaka sahipsin. Yakında sen de göreceksin, onlar da görecekler. Delilik hanginizde imiş. Muhakkak senin Rabbin kendi yolundan sapanları da en iyi bilendir, hidayet bulanları da en iyi bilen odur. Artık yalanlayanlara itaat etme!  Onlar senin kendilerine yumuşak davranmanı arzu ettiler. Kendileri de bunun üzerine yumuşak davranacaklardı

Kalem Süresi 3-9. Ayetin Tefsiri: Allah Teala diyor ki: Müşrikler isterler ki sen onların batıl inançlarına müsamahakar davranasın; inkar ettiğin, hatta nefret ettiğini putlarına, ibadetlerine, yaşayış tarzlarına görünüşte saygı gösterip sesini çıkarmayasın, onlar da seninle iyi geçinsin ve sana müsamahakar davransınlar

Kalem Süresi 10-13. Ayetin Meali: Sakın itaat etme çokça yemin eden, aşağılık ve değersiz her kişiye, Ayıplayıp duran, onun bunun sözünü taşıyana, Hayra durmadan engel olan, haddi aşan ve çok günahkar olana, Cahil ve kaba, üstelik kulağı kesik olana.

Kalem Süresi 14-13. Ayetin Tefsiri: O mal ve oğullar sahibi oldu diye  Karşısında ayetlerimiz okunduğunda ‘öncekilerin masallardır’ der. Biz burnu üzerinden damgalayacağız onu. Gerçek şu ki: Biz o bahçe sahiplerini sınadığımız gibi bunları da sınadık. Hani sabah vaktinde onu mutlaka devşireceklerine yemin etmişlerdi. İstisna da yapmıyorlardı. Onlar uyurlarken hemen onu Rabbin tarafından dört bir yanından saran bir bela sardı da kapkara kesiliverdi.

Kalem Süresi 21-28. Ayetin Meali: Sabah erkenden birbirlerine seslendiler: ‘Eğer devşirecekseniz erkence mahsulunuzun başına gidin’ diye. Birbirleri ile gizlice konuşup gittiler. ‘Sakın, bugün hiçbir yoksul karşınıza çıkıp gitmesin’ diyerek. (Yoksullara) alıkoymaya güçleri yetiyormuş gibi erkenden gittiler. Fakat onu gördüklerinde dediler ki: ‘Muhakkak ki biz yolumuzu şaşıranlarız’. Hayır aksine biz mahrum bırakılanlarız’. Ortancaları ‘Ben size demedim mi Allah’ı tesbih etmeli değil miydiniz?

Kalem Süresi 29-34. Ayetin Meali: ‘Rabbimiz münezzehtir, gerçekten biz zalimlermişiz’ dediler.Karşılıklı olarak birbirlerini kınamaya başladılar. Dediler ki : ‘Yazıklar olsun bize! Gerçekten biz azgınlar imişiz. ‘Rabbimizin bize ondan hayırlısını ihsan etmesi umulur. Muhakkak ki biz Rabbimizden dileyenleriz’. İşte azap böyledir, ahiret azabı ise elbette daha büyüktür eğer bilselerdi!. Muhakkak ki takva sahipleri için Rableri yanında Naim cennetleri vardır.

Kalem Süresi 21-34. Ayetin Tefsiri: Muttaki, korumak anlamına gelen vikaye kökündendir; kendisini koruyan / korunan, Allah’a ve Resulüne karşı gelmekten titizlikle sakınan, dolayısıyla korkan kimse demektir. Allah’ın emirlerine harfiyen riayet edip yasaklarından uzak duran ve salih işlerle kendisini cehennem ateşinden koruyan; başka bir deyişle kulluk bilincine sahip olan kamil mümin demektir.

Kalem Süresi 35-36. Ayetin Meali: Biz Müslümanları o günahkarlar gibi kılar mıyız hiç? Ne oldu size, nasıl hüküm veriyorsunuz?

Kalem Süresi 35-36. Ayetin Tefsiri: Müşrikler, öldükten sonra diriltileceklerine ve yaptıkları kötülüklerden dolayı hesaba çekileceklerine, cennete ve cehennem azabına inanmıyorlardı. O nedenle Müslümanlara diyorlardı ki her şey, ölümle sona erer ve müslim ile mücrim bir olur. Sizin çektiğiniz sıkıntılar, bizim de keyfimize göre yaşadığımız yanımıza kar kalır.

Kalem Süresi 37-40. Ayetin Meali: Acaba sizin bir kitabınız var da ondan mı okuyorsunuz? Beğenip seçtiğiniz şey mutlaka sizindir diye (orda mı yazıyor?) Yoksa sizin bizim üzerimizde: ‘Ne hüküm ederseniz muhakkak sizindir’ diye kıyamet gününe kadar sürecek yeminleriniz mi vardır? Sor onlara, buna hangileri kefildir?

Kalem Süresi 41-44. Ayetin Meali: Yoksa onların ortakları mı var? Eğer doğru söyleyenler iseler o halde ortaklarını getirsinler. Baldırın açılacağı o günde onlar, secde etmeye devam edilecekler de edemeyecekler. Gözleri önlerine eğilmiş, kendilerini de bir zillet kaplamış olarak. Halbuki onlar sapasağlam iken secdeye çağrılıyorlardı. Artık beni ve bu sözü yalanlayanları baş başa bırak. Biz onları bilmeyecekleri bir yerden derece derece azaba yaklaştıracağız.

Kalem Süresi 41-44. Ayetin Tefsiri: İstidrac, kendisine isyan etmesine rağmen Allah’ın bir kişiye sıhhat vermesi, nimetini gittikçe artırması; o kişinin de itaatsizlik ve azgınlığına rağmen işlerinin yolunda gitmesine ve gittikçe artan servetine bakarak bütün bu olumlu gelişmeleri kendisinin iyiliğine yorması, fakat o şahsın, hiç hesaba katmadığı bir yönden adım adım helaka sürüklenmesi anlamındadır.

‘Onları bir süre gaflet ve şaşkınlıklarıyla baş başa bırak… Yoksa onlar Bizim kendilerini mal ve evlatlarla desteklediğimizi, onların iyiliği için çabaladığımızı mı sanıyorlar! Hayır, onlar farkında değiller (Müminun’54-56)’. ‘Onların malları ve evlatları seni imrendirmesin. Acaba bunlarla ancak onlara dünya hayatında azap etmeyi ve canlarını kafir olarak almayı ister (Tevbe’55)’

Kalem Süresi 45-48. Ayetin Meali: Ben onlara mühlet veriyorum. Muhakkak benim onlara karşı tedbirim sapasağlamdır. Yoksa sen onlardan bir ücret mi istiyorsun da onlar da bir borçtan dolayı ağır bir yük altında mı kaldılar? Yoksa gayb, onların yanındadır da onlar mı yazıyorlar. Artık Rabbinin hükmüne sabret ve o balık sahibi gibi olma. Hani o gamla dolu dolu dua etmişti.

Kalem Süresi 49-52. Ayetin Meali: Eğer ona Rabbinden bir nimet erişmemiş olsa idi bomboş bir çöle kınanmış halde atılacaktı. Sonra Rabbi onu seçti ve onu salihlerden kıldı. Gerçek şu ki o kafirler, zikri işittiklerinde neredeyse gözleri ile seni devireceklerdi. Bir de ‘Muhakkak ki o bir delidir’ diyorlar. Halbuki o ancak alemler için bir öğüttür.

Kaynaklar

Meal: İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:XI / bkz: 315-350
Tefsir: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:1 / bkz: 75-83

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.