Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi

Kadınlarda İstihaze / Özür Kanı Kimlerde Olur?

19 Haziran 2021 16:11
0

Özür kanaması, genellikle hangi durumlarda görülebilir:

a ▬ Dokuz yaşını doldurmamış olan hanımlarda görülen kanamalar,

b ▬ Ümitsizlik yaşına ulaşmış olan hanımlarda görülen siyah ve koyu kırmızı dışındaki kanamalar,

c ▬ Doğumdan önce hamile hanımların gördüğü kanamalar, Hanefî mezhebine göre özür kanamalarıdır. Şafi âlimlerinin bir kısmına göre hamile olan bir hanımın, -adet şartlarına uygun olarak- gördüğü kanamalar, adet kanamalarıdır

d ▬ Adetin ve lohusalığın en üst sınırını aşan kanamalar,

e ▬ Hanefî mezhebine göre üç, Şafi mezhebine göre bir günden az görülen kanamalar. Ancak bunun bir şartı vardır; o da kanamanın kesildiği günden itibaren on beş gün içerisinde tekrar kanama görülmemesidir.

f ▬ Hanefî mezhebine göre yerleşik adeti bulunan hanımlarda 10 günden fazla görülen kanamaların, yerleşik adetten sonrası özür kanamasıdır. Şafi mezhebine göre böyle bir hanımın sürekli aynı kanamayı görmesi halinde yerleşik adetten sonrası özür kanaması olarak kabul edilir. Kanamayı birbirinden ayırt edebilmesi halinde -renk, koku, koyuluk bakımından- daha zayıf olan kanama özür kanamasıdır.

g ▬ Hanefî mezhebine göre yerleşik lohusalık günleri bulunan hanımlarda kırk günden fazla görülen kanamaların, yerleşik lohusalık günlerinden sonrası özür kanamasıdır. Şafi mezhebine göre böyle bir hanımın altmış günü aşan kanamalarda sürekli aynı kanamayı görmesi halinde yerleşik adetten sonrası özür kanaması olarak kabul edilir. Kanamayı birbirinden ayırt edebilmesi halinde -renk, koku, koyuluk bakımından- daha zayıf olan kanama özür kanamasıdır.

Kaynak: Turan Yazılım / Mürşit 5

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.