ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8983
EURO
31,1879
ALTIN
1.874,83
BIST
8.057,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
13°C
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
14°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
10°C
Cuma Hafif Yağmurlu
7°C
Cumartesi Çok Bulutlu
9°C

Kadının Yabancı Erkeklerle Konuşması ve Bir Arada Bulunması Haram mıdır?

Kadının Yabancı Erkeklerle Konuşması ve Bir Arada Bulunması Haram mıdır?
24 Ağustos 2021 04:44
808

namahrem erkekle konuşmak, kadın sesi avret mi haram mı, mümin kadınlara söyle ayeti, şehvetle bakmak, imanı zayıflatan sebepler, ahzab süresi ayet 35


Kadın, bir mecburiyet olmadığı sürece mahremi olmayan erkeklere asla bakmamalıdır. Çünkü bir erkeğin yabancı bir kadına bakmasının haram olduğu gibi kadınların da yabancı erkeklere bakmaları öylece haramdır.

Yüce Allah buyuruyor ki: Mümin kadınlara söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Ziynetlerini (süs eşyalarının takılı olduğu baş, kulak, boyun, göğüs, kol, bacak gibi yerlerini) açmasınlar. Ancak bunlardan görünmesi zaruri olan (yüz, el ve ayaklar) müstesnadır.(1)

Ümmü Seleme anlatıyor: Hz. Meymune, Resulüllah’ın yanındayken ben de oradaydım. Tesettürle emrolunduktan sonra Ümmü Mektum’un oğlu oraya gelmişti. Resulullah bize hitaben:

  • Ondan sakının, yani örtünün buyurdu. Biz sorduk ki:
  • O ama değil mi? O bizi göremiyor ve bilemiyor.

Resûlullah buyurdu ki:

«Sizde mi amasınız? (O sizi görmese bile) siz onu görüyorsunuz.(2)»

Buradan şöyle bir sonuca varıyoruz:

Erkeklerin, gerek erkek ve gerekse kadınların avret mahallerine bakmaları doğru olmadığı gibi, kadınların da, gerek kadın ve gerekse erkeklerin avret yerlerine bakmaları caiz olmaz.

Bir erkeğin başka bir kadına şehvetle bakması caiz olmayacağı gibi bir kadının da başka bir erkeğe şehvetle bakması caiz olmaz.

Yüce Allah buyuruyor ki:

«(Yabancı erkeklere karşı) yumuşak söz söylemeyin. Sonra kalbinde fenalık olanlar tama’a düşerler. Güzel ve ciddi söz söyleyin.(3)»

Ayette anlatılmak istenen kısaca şudur:

«Ey Mü’mine kadınlar, size mahremi olmayan yabancı erkeklerle konuşmanız icabettiği zaman onlarla tatlı ve latif sözlerle konuşmayın. Eğer böyle yaparsanız kalplerinde kötülük olanlar sizin hakkınızda tama’a düşebilirler. Onlara fitneye düşmeyeceğiniz şekilde ağır başlı ve sert bir eda ile konuşun.»

Allah Teala bu ayette Resulüllah’ın zevcelerine ve mü’mine kadınlara masiyete düşmelerini ve masiyete (günaha) giden yolları da yasaklamıştır. Ayet her ne kadar Resulullah’ın muhterem zevceleri hakkında nazil olmuşsa da bütün ehl-i İslam mü’mine kadınları içine alır.

Şehevi istekleri harekete geçiren şeylerin önemlilerinden birinin ses olduğunda şüphe yoktur.

Ses her ne kadar önemi olmayan şey ise de sevgi ve cinsi heyecanlar üzerindeki tesirleri inanılmayacak derecede büyüktür.

Malum olduğu üzere birçok ahlakı düşük kadınlar vardır ki, bunlar sırf sesleri güzel olduğu için, gazino, bar, pavyon, radyo T.V. gibi yerlerde sesleriyle yüzbinleri vuruyorlar. Böylece ahlakı ve imanı zayıf olan kimseleri bütünüyle yoldan çıkarıyorlar.

Öyle kadınlar vardır ki, gözlerine kestirdikleri erkekleri önce telefonla arar, kendini arz eder ve böylece kendilerini önce telefonla sevdirir ve erkeği kendilerine bağlarlar. Hal böyle olunca ses zinanın ilk basamağını teşkil etmiş oluyor ki, her Müslüman erkek ve kadının bu hususta son derece dikkatli olması icabeder.

Yüce Allah buyuruyor ki:

«Şüphesiz ki, Allah’ın emrine boyun eğen erkeklerle mü’min kadınlar ibadete devam eden erkeklerle kadınlar, (iş ve hareketlerinde) sadık erkeklerle sadık kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkeklerle ırzlarını koruyan kadınlar, Allah’ı zikreden erkeklerle kadınlar (var ya) Allah bunlara bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır (4)»

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(1-Nur Süresi 131) (2) İbn- i Kesir / C: 3, bkz: 283) (3-Ahzab süresi, ayet: 33)(4-Ahzab süresi, ayet 35)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.