DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
22°C
İstanbul
22°C
Gök Gürültülü
Pazar Az Bulutlu
23°C
Pazartesi Az Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C

Kadının Kocasını Reddederek Cinsel İlişkiden Kaçması

24 Ağustos 2021 21:48
4.439

kadının cinsel ilişkiden kaçınması, Kocasını reddeden kadın hadis, kadın kocası ile birlikte olmak istemezse ne olur, dinen kadının kocasına karşı cinsel görevleri, kocasını reddeden kadının hükmü


Kadın Kocasının Cinsel İlişkiye Girmek İstediğinde Buna Uyması Gerekir: Malumdur ki, kadın kocasının bütün emirlerine itaat etmekle mükelleftir (Helal ve şer-i hükümlere uygun olduğu sürece). Diğer hususlarda olduğu gibi cinsel ilişki hususunda da kocasını anlayışla karşılamalı ve önemli bir özrü dışında kocasının her davetine icabet etmelidir. Kocasının helal olan cinsel isteklerini yerine getirmeli ve yatağından kaçma cihetine gitmemelidir. Zira kadınların bu husustaki görevleri çok önemlidir,

Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki: “Kadın ocak başında bile olsa kocasının davetine icabet etmelidir.»

Resulüllah bu hususta ihmalkar davranan kadınlar hakkında şöyle buyuruyor: «Bir kimse karısını yatağına davet etse ve kadın da meşru bir mazereti olmadığı halde yatağına gitmez ve kocası da ona dargın olarak sabahlarsa, melekler o kadına sabaha kadar lanet ederler.»

Peygamberimiz (s.a.v)  buyuruyor ki: «Nefsin kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, bir adam karısını yatağına davet eder de kadın bu davete uymazsa bütün semalara emreden Allah, kocası razı olana kadar o kadına dargın olur. »

Resulüllah bu hadisleriyle zevciyet hukuku hususunda kadınların vazifelerinin ne kadar önemli olduğunu bildiriyor ve bu vazifeyi ifa etmeyenlerin cezalarının ne derece ağır olduğunu ifade ediyor.

Kocasını seven bir kadın kocasını memnun etmenin yollarını bulur. Evliliğin en güzel ve sevimli yanı kadının kocasının nelere ihtiyaç duyduğunu hissedip O’nu memnun edecek yolları aramasıdır.

Kocasını haramdan korumak isteyen kadın onun cinsel ihtiyaçları hususunda faal olmalıdır

Aşk oyunlarına dalmak suretiyle kocasına sevginin en üstününü sunmalı O’nu tatmin etmesini bilmeli.

Erkek, hanımını cinsel ilişkiye girmek için çağırdığında kadın gelmezse,o kadın Allah’a karşı gelmiş olur. Bundan doğacak bir günah olursa o kadının üzerine olur

Hz Peygamber (s.a.v)  şöyle buyurmuştur; Hangi kadın olursa olsun, kocasının kendisinden istediği şeyi yerine getirmezse, o kadına iki kırat günah vardır. Yine hangi erkek de, hanımının kendisinden istediğini yerine getirmezse onada kırat günah vardır.

(Kırat: Mecazi olarak kullanılan bir günah ağırlık ölçüsüdür)

Yine bir hadis-i şeriflerinde Peygamberimiz (s.a.v)  şöyle buyurmuştur: Bir kişi hanımını bir ihtiyacı için çağırdığı zaman kadın bir tandır üzerinde olsa bile, kocasının istediğine gitsin.

Hakim b. Muaviye el-Kuşeyri, babasından rivayet etmiş,o da şöyle demiş; Ya Resulullah;

Kadınların erkekler üzerindeki hakları nelerdir? diye sordum.

Resulüllah (s.a.v)  şöyle buyurdu; Yediğinde ona yedirmen, giydiğin zaman onu da giydirmendir. Yüzüne vurmaman, kötü olmaman -yüzünü çirkinleştirmemen, evinden dışarı kovmamandır. (Küsersen evinde küseceksin)

Kadın kocasına karşı gelme de ısrar ederde, istediğini yerine getirmekten kaçınırsa ya da geldiği zaman isteksizce gelirse, o zaman kocaya bazı görevler düşer.

İlk başta gelen görev öğüt vermelidir. Allah’ın emrini hatırlayıp korkutur. Kadın bu şekilde söz dinlememeye devam ederse, üç günden az olmak üzere kadınla konuşmaz ve yatağına da almaz.

Kadın bununla da yola gelmezse, çaputtan yapılmış bir şeyle, tura ile döver. Ancak kadının vücudunu dağıtıp parçalayacak bir şekilde ve şiddetle dövmemelidir. Çünkü buradaki asıl gaye, kadını yola getirmek ve itaat etmesini sağlamaktır, onu öldürüp yok etmek değildir.

Bununla da aralarındaki durum düzelmezse, hakim iki kişiyi hakim tayin eder. Tayin edilen bu hakemler, adil hür ve Müslüman olmalıdırlar ve her iki tarafın yakınlarından seçilmelidirler. Aralarını düzeltecek yolları araştırırlar. Artık bir uzlaşma yolumu bulunur, yoksa bir mal karşılığında ayrılıklarına mı karar verilir, bunu hakim değerlendirerek hükmünü verir.

Not: Tekrar tekrar belirtmek istiyorum.

Kadının kocasının cinsel isteğine uyması sadece meşru ve helal şartlar dahilindedir. Yoksa erkek ters ilişki istiyor da kadının da bunu uyması gerekir diye çarpık bir düşünceye kapılmayın. Ters ilişki haramdır

Ayrıca olur ki sizin cinsellik hormonlarınız depreştiği halde eşinizin bir mazereti yada bir rahatsızlığı vardır. Bu konuda eşinize anlayış göstermezseniz eğer bu sefer siz günahkar olursunuz. Ayrıca kadınları dövmeyle ilgili beyanda ise şunu diyoruz: Bu ayete iman edin yalanlamayın. Ama bu ayette nasıl bir hikmet vardır nasıl bir sır gizlidir bilmiyoruz. O yüzden şiddetten uzak durun ve kadınlara vurmayın

vesselam…!

Kaynaklar

a-) Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

b-) Abdülkadir Geylani – El Ğunye (Li Talibi Tariki’l Hak) – bkz: 167-168

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.