Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,4734
EURO
10,0794
ALTIN
498,49
BIST
1.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
37°C

Kadının Kocasına Karşı Görevleri

7 Nisan 2021 17:31
0

Meşru bir mazeret olmaksızın kocasından boşanmak isteyen bir kadına cennet kokusu haramdır. Bir ailede erkek şayet evliliğin artık süremeyeceğini ve geçimin imkansız hale geldiğini gördüğü taktirde evliliği sona erdirebilir ve böylece boşama hakkını kullanabilir. Buna göre kadının kocasına karşı olan bazı görevlerini şu şekilde açıklayabiliriz

Önemli bir mazeret olmadıkla, kocasıyla geçinebilme imkanları varken, ufak tefek huzursuzluklar için kadın kocasından kendisini boşamasını talep etmemelidir. Böyle bir istekte bulunmak kurulu aile düzenini yıkmaya çalışmak olur.

Kadının zaruret halleri olmadan boşanmaya kalkması ya başka bir erkekle olan ilişki sebebiyle yahutta düşünmeden verilen bir karar sebebiyle olur ki, bunların birincisinde kocasına ihanet etmiş olduğu için hainedir. İkincisinde de iyice düşünmeden karar verdiği için pişman olur. Kadın olsun erkek olsun boşanma hususunda çok dikkatli olmalıdırlar.

Çünkü Resûlullah (S.A.S.) şöyle buyurmaktadır: Meşru bir sebep olmadan kocalarından boşanmak isteyen kadınlar ile gönlünü başka bir erkeğe verdiği için kocasıyla olan sevgilerini kesen kadınlar münafıkların ta kendileridir.” (1)

Meşru bir mazeret olmaksızın kocasından boşanmak isteyen bir kadına cennet kokusu haramdır (2)

Evleniniz boşanmayınız. Çünkü Allah nefislerine olan düşkünlükleri sebebiyle boşanan erkek ve kadınları sevmez. (3)

Evleniniz, fakat boşanmayınız. Zira talak (boşanmakta) arş titrer (4)

Bir ailede erkek şayet evliliğin artık süremeyeceğini ve geçimin imkansız hale geldiğini gördüğü taktirde evliliği sona erdirebilir ve böylece boşama hakkını kullanabilir. Eğer kadın da geçimin imkansız olduğunu görürse ve boşanmak isterse malının tamamını veya bir bölümünü kocasına bağışlamak şartıyla kocasından kendisini boşamasını isteyebilir. Bu hususta kocasıyla anlaşmaya varırsa boşanma muteberdir ki buna (Hûl’u) adı verilir.

Ashab’dan Sabit b. Kays’ın karısı Resulullah’a gelerek:

Ya Resulullah, kocamın huyundan ve dindarlığından bir şikayetim yok. Fakat nedense onu sevmedim. Bir Müslüman olarak kocama nankörlük eden bir kadın olmak istemiyorum. (Yani ona olan vazifelerimi yapmakta kusur edeceğimden korkuyorum) dedi.

Resulullah sordu ki:

Onun sana mehir olarak verdiği bahçeyi tekrar ona vermeye razı olur musun?

O da:

Evet, diye cevap verince Resulüllah kocasını çağırarak “Bahçeyi kabul et ve o kadını boşa buyurdu. (5)

Kadın ancak şu durumlarda kocasına itaat etmeyebilir.

1- Kadın yanında mahremi (oğlu, kardeşi v.s.) bulunması halinde, kocası izin vermese de hacca gidebilir. Çünkü bu farzı ayındır ve koca hakkı farzı ayından önce olamaz.

2- Bir kadının babası tedavi olmayacak şekilde ölüm hastalığına yakalanmış olsa babası gayri Müslim bile olsa kocasından izin almadan babasının hizmetinde bulunabilir.

3- Kocasının öğretemediği hacete mebni meseleleri öğrenmek istediği zaman tesettüre riayet etmek şartıyla ilkin meclise gidebilir.

Not: Oldukça geniş bir konudur. .Bunun için sadece bu makaleyi okuyarak buna odaklanmayın. Araştırın lütfen sağlam kaynaklardan

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(2) Mişkatü’l -Mesabih, c:2, s:209.—(3) El-Cessas, Ahkâmu’l-Kur’an, c:2, s:110—(4) Binbir hadis, S.133—(5) Neylü’l-evtar, c: 6, s:260 (Buhari).

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.