Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,4180
EURO
10,0262
ALTIN
494,94
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
37°C

Kadın – Erkek Eşitliği

5 Mayıs 2021 20:11
0

Kadınlar arasında da üstünlük edeptedir. Kısaca insan, iman ile insanlık dairesine girer; edeple insanlık derecelerinde ilerler. İnsanın yemek içmekle elde edeceği hiçbir şeref ve değer yoktur.

Bütün üstünlük ve şeref yüce Allah’tadır. O (c.c) sevdiği kullarına şeref ve üstünlük verir. O’nun katında tek üstünlük ve şeref sebebi edeptir. Edep, yüce Allah’ın razı olduğu ahlak üzere olmaktır. Buna takva denir. 

Şu ayet bütün insanlığa şeref ve üstünlüğün kimde olduğunu haber vermektedir: 

“Ey insanlar! Şüphesiz biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere, kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah katında en değerli olanınız O’ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah her şeyi en iyi bilen ve her şeyden haberdar olandır.'(1)’

Resûlullah (s.a.v) Efendimiz bu konuda şu önemli ölçüleri ortaya koymuştur: ”Hiç şüphesiz Allah sizin suretlerinize (beden güzelliğinize) ve dünya mallarınıza bakıp kıymet vermez, fakat O sizin kalplerinize ve amellerinize bakar (2)”

”Bütün Müslümanlar birbirinin kardeşidir; takvanın dışında hiç kimsenin diğerine bir üstünlüğü yoktur.(3)”

‘Bütün insanlar iki sınıftır.

Birisi, iyi ve muttaki olup Allah katında şerefli kimsedir,

Diğeri de günahkar, kötülüklere dalmış Allah katında değersiz kimsedir. Bütün insanlar Adem’in çocuklarıdır. Allah Adem’i topraktan yaratmıştır. (4)”

Resûlullah Efendimiz (s.a.v) bu sözlerinin peşinden yukarıdaki ayeti okumuştur. Yine Allah Resûlü (s.a.v) Veda haccındaki bir konuşmasında şöyle buyurmuştur:

”Ey insanlar! Dikkat edin, Rabb’iniz birdir. Babanız (Hz. Adem) birdir. Dikkat edin, Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap olana, siyah ırkın kırmızı (beyaz) ırka, kırmızı ırkın siyah ırka karşı takvanın dışında hiçbir üstünlüğü yoktur. Allah katında en şerefliniz Allah’tan en çok korkanınızdır.”

‘• ‘Erkeklerin kadınlara göre bir derece üstünlüğü vardır(5)” ayeti, ahlaki faziletten değil, erkeğin yaratılışı gereği üstlendiği görev, yetki, hak ve sorumluluktan bahsetmektedir (6).

Hiçbir ayırım yapmadan ve güzel sıfat aramadan, erkek cinsi kadın cinsinden üstündür denemeyeceği gibi, aksi de söylenemez.

Başını secdeye koyan kadın, secdeye yanaşmayan erkekten daha yiğittir. Doğru sözlü kadın, yalancı erkekten daha üstündür. Cömert kadın, cimri erkekten daha hayırlıdır. Kusur örten kadın, kusur arayan erkekten daha faziletlidir. Sözünü tutan kadın, vefasız erkekten daha merttir.

Kadınlar arasında da üstünlük edeptedir. Kısaca insan, iman ile insanlık dairesine girer; edeple insanlık derecelerinde ilerler. İnsanın yemek içmekle elde edeceği hiçbir şeref ve değer yoktur.

Mideden başka bir derdi olmayanların Allah katında hayvanlardan daha aşağı bir derecede olduğu belirtilmiştir (7). Bu halden yüce Allah’a sığınırız.

Kaynak: Turan YazılımMürşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali

1-Hucurat, 49/13. ; 2-Müslim, Birr, 32; İbn Mâce, Zühd, 9; Ahmed, Müsned, 2/285. ; 3-Taberânî, el-Kebîr, 4/25; İbn Kesir, Tefsîr, 7/3278 (Beyrut 1998) ; 4-Tirmizî, Tefsîru Sure (49) 5; Süyûtî, ed-Dürrü’l-Mensûr, 7/579; İbn Kesir, Tefsîr, 7/3279; Beyhakî, Şuabü’l-İmân, nr. 5130. ;5-Bakara, 2/228. ; 6-bk. Taberî, Câmiu’l-Beyân, 2/615-617. (Beyrut 1995). ; 7-Enfâl 8/22; A’râf 7/179.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.