Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,8382
EURO
10,3489
ALTIN
496,88
BIST
1.396
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
23°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
21°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C
Cuma Sağanak Yağışlı
20°C

Kadın-Erkek Eşitliği

18 Temmuz 2021 13:00
0

Kadın-erkek bazı konularda eşit olup aynı derecede hak, yetki, sorumluluk ve vazife sahibidirler.

Bu konuları şöyle özetleyebiliriz:

1 ▬ Erkek-kadın her insan, Allah tarafından şerefli bir varlık sıfatıyla yaratılmıştır. Şu ayet, bunu ifade etmektedir: ”Şüphesiz biz Adem oğullarını (insanları) şerefli bir sıfatta yarattık.(1)”, Ancak bu şerefi iman ve itaat ile koruyamayanlar, varlıkların en alt derecesine düşmektedirler. Bu aşağı seviyeye Kur’an’da ”esfel-i sâfilin” denmektedir (2)

2 ▬ Erkek-kadın her insan, yaşama ve dokunmazlık hakkına sahiptir. Kimsenin hayatı diğerinden daha değerli veya daha değersiz değildir. Herkesin kanı, ırzı, şerefi ve malı koruma altındadır. Suçu sabit olana kadar herkes suçsuzdur. Kimse annesinden günahkar doğmamıştır.
Haksız yere kimse insan canına kıyamaz. Dinimize göre haksız yere bir insanı öldürmek, bütün insanları öldürmek zulüm ve vebaldir (3). İnsan bu kadar kıymetli ve koruma altındadır.

3 ▬ Erkek-kadın her insan yüce Allah’a kulluk için yaratılmıştır. ”Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım(4)” ayeti bu hakikati ifade etmektedir.

4 ▬ Yüce Allah’a davette erkek-kadın, bütün insanlar eşittir. Dinde insan ayırımı yoktur. Din, güneş gibidir; bütün insanlara rahmet ve ışık yapılmıştır. Onda erkek kadın ayırımı yapılmaz. Allah’a ve hak dine inanan, salih amel işleyen ve haramdan sakınan herkes yüce Allah’a dost olur.

İman etmeyen kimseler ise peygamberle aynı sülaleden gelse Allah’ın rahmetinden uzak, peygamberin şefaatinden mahrum olur. ”Yakın akrabanı uyar'(5)’ ayeti, indiği zaman Hz. Peygamber (s.a.v), bütün kavim, kabile ve aile fertlerini toplayarak, hepsine birden şöyle hitap etmiştir:

”Ey Kureyş, ey Abdümenafoğulları, ey Haşimoğulları, ey Abdulmuttaliboğulları, ey halam Safiye, ey kızım Fatıma! Hepiniz (hak dine uyup) kendinizi cehennem ateşinden kurtaracak ameller yapın. Diğer insanlar ahirette salih amellerle gelirken, sakın siz dünya ile gelmeyin. Benim gerçek dostlarım ve yakınlarım Allah’tan korkan kimselerdir. Sakın hak dini terk edip küfre dönmeyin. Eğer iman ve amel yapmazsanız ben size gelecek azabı geri çeviremem (6)’

Allah katında en kıymetli ve en sevimli insan, takva ölçülerine göre güzel dostluk yapan insandır. Bu dostluk ve edepte kadın-erkek, evli-bekar, beyaz-siyah, doğulu-batılı, Türk-Arap, zengin-fakir ayırımı yoktur. Bu ne güzel ve ne adaletli bir ölçüdür!

5 ▬ Erkek-kadın, sevapta ve cezada eşittir. Mükellef çağdaki her insan, imandan sonra salih amel yapıp kötülüklerden kaçınmakta aynı derecede sorumludur. Şu ayetler bunu ifade etmektedir:

”Rableri onların dualarını kabul etti ve şu hükmü bildirdi: Sizden erkek olsun kadın olsun salih amel eden kimsenin amelini zayi etmem. Bu konuda sizler (kadın-erkek) aynısınız (7)”
Suçta ve sevapta kadın-erkek eşittir.

İnkar ve isyan içindeki erkekle, bunları yapan kadın aynı derecede sorumludur. Her ikisine de tövbe farzdır; tövbe edenler günahlarından temizlenir yüce Allah’a dost olur. Tövbe etmeyen kadın ve erkeğin her günahı bir kötülük olarak yazılır, -Allah korusun- her ikisi de ilahi gazap ve azap, lanet ve zillet içine düşer.

Hesap anında ve adalet önünde kadın-erkek herkes eşittir.

Sevap ve mükafat da böyledir; Allah için bir iyilik yapan erkek veya kadına en az on sevap verilir. Bu sevap onun ihlasına göre yüz, yedi yüz ve daha fazlasına kadar çıkar. Cennet nimetleri erkeğe kadına göre değil, yapılan salih amele göre lütfedilir. Bununla birlikte kadın-erkekle her konuda eşit değildir; eşit görmek yaratılışa aykırı, hikmete terstir.

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali

1-İsrâ 17/70. 2-Tîn 95/5. 3-Mâide 5/32. 4-Zâriyat 51/56. 5-Şuarâ 26/214. 6-Çeşitli rivayetler için bk. İbn Kesir, Tefsîr, 6/166-167 (Riyad 1997) Süyûtî, ed-Dürrü’l-Mensûr, 6/326-329; ayrıca bk. Buhârî, Vesâyâ, 11 Nesâî, Vesâyâ, 6 Dârimî, Rikak, 23. 7-Âl-i İmrân 3/195.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

[Valid RSS]