ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazar Hafif Yağmurlu
11°C
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Çok Bulutlu
13°C
Çarşamba Yağmurlu
11°C

İsmi Azam Duası Nasıl Yapılır (Türkçe)?

İsmi Azam Duası  Nasıl Yapılır (Türkçe)?
4 Kasım 2023 00:27
50

ismi azam duası okunuşu, ismi azam duası nasıldır, Allah’ın esmaül hüsnası ile ismi azam duası, huruf-ı mukatta ile ismi azam duası etmek


Dua edecek olan kişi, rivayetlerde yer alan bu dua ile dua etsin. Çünkü bunlar, Allah Teala’nın İsm-i A’zam’ı ile ilgili rivayetlerde de zikredilmektedir.

Allah’ım!

Hamdin yalnız Sana mahsus olmasıyla Sen’den niyaz ederim. Sen’den başka ilah yoktur. Sen, Hayy, Kayyum, gökler ve yeri en harika şekilde yaratan Celal ve İkram sahibisin. Sen, doğmayan ve doğurmayan, hiç bir şeyin kendisine denk olmadığı Ehad ve Samed’sin.

Sen’den isminle, Besmele ile ve kendisinden başka ilah bulunmayan, uyku ve dalgınlığa kapılmayan Hayy ve Kayyum isminle niyazda bulunurum.

Allah’ım!

Sen’den en yüce ve en ulu olan ve onunla dua ettiğimde icabet ettiğin, onunla istediğinde verdiğin İsm-i A’zam’ın ile niyazda bulunurum.

Ey Nur’un Nuru, ey işlerin çekip çevireni, ey sinelerde olanları bilen, ey her şeyi işiten, ey en yakın olan, ey duaları kabul eden, ey dilediklerine Latif olan, ey en şefkatli, ey en merhametli, ey en büyük, ey en ulu, ey Allah’ım! ey Rahman, ey Celal ve İkram sahibi

Elif Lam Mim. Allah’tan başka ilah yoktur, O, Hayy ve Kayyum’dur. Yüzler Hayy ve Kayyum olana teslim olmuştur. Ey benim ve bütün varlıkların İlahi, tek olan ve kendisinden başka ilah bulunmayan AIlah’ım! Ben, Sen’den Allah, Allah, Allah, Allah ki kendisinden başka ilah yoktur ve Arş-ı Azim’in sahibi isminle niyazda bulunurum.

Melik, Hakk olan Allah, çok yücedir. O’ndan başka ilah yoktur. Arş-ı Kerim’in Rabbidir. Evvel de Sen’sin, Ahir de. Zahir de Sen’sin Batın da. Rahmet ve ilim bakımından her şeyi kuşatmışındır.

Kaf. Ha. Ya. Ayn. Sad. Ha, Mim. Ayn. Sin. Kaf. Rahman Sen’sin. Ey Vahid, ey Kahhar, ey Aziz, ey Cebbar, ey Ehad, ey Samed, ey Vedud, ey Gafur!

O Allah ki O’ndan başka ilah yoktur. Gayb ve şehadet alemini bilendir. O, Rahman ve Rahim’dir. Sen’den başka ilah yoktur. Sen yüceler yücesisin. Bense zalimlerdendim. Sana, Senin gizli, saklı, indirilmiş, selam, temiz, tahir, kutsal ve mukaddes isminle dua ederim.

Ey Dehr, ey Yehur, ey Deyhur, ey Diyhar, ey Ebed, ey Ezel ve zeval bulmayan! Hüve ey Hüve! La ilahe illa Hüve! Ey O’ndan başka kimse olmayan! Ey O’nun ne olduğunu O’ndan başka bilmeyen! Ey Kane, ey Kiynan, ey Ruh, ey bütün kevnden önce var olan Kain, ey bütün kevnden sonra da varolacak olan Kain, ey bütün kevne gizli kalan Meknun. Ehya şerrin ehya.

Ednaye isba’üt, ey işlerin büyük sırlarını ortaya çıkaran. “Eğer dönerseniz de ki: ‘Bana kendinden başka ilah bulunmayan Allah yeter. Ben O’na tevekkül ettim. O, Arş-ı Azim’in sahibidir. Hiç bir şey O’nun gibi olamaz. O, her şeyi işiten ve her şeyi bilendir”.

Allah’ım!

İbrahim’e ve onun yakınlarına salat ettiğin gibi Muhammed’e ve Muhammed’in yakınlarına salat et, İbrahim’i ve onun yakınlarını kıldığın gibi Muhammed ve O’nun yakınlarını da mübarek kıl! Muhakkak ki Sen, en fazla hamdedilen ve en çok yüceltilensin

Allah’ım!

Sen’den işte sebat ve doğru yolda kararlılık niyaz ederim. Sen’den nimetinin şükrünü eda etmeyi nasip etmeni ve ibadetinin güzelliğini bahşetmeni niyaz ederim.

Ey Allah’ım

Sen’den, sağlam bir kalp, sadık bir dil ve kabul edilen ameller nasip etmeni niyaz ederim.

Allah’ım!

Sen’den bildiğinin hayırlısını niyaz eder, bildiğinin şerlisinden yine Sana sığınırım. Bildiklerin için de Sen’den mağfiret dilerim. Sen bilirsin, bense bilmem. Muhakkak ki Sen, bütün gaybları bilicisin

Allah’ım!

Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat, benim de yaptıklarımı ve yapmadıklarımı, gizlediklerimi ve açığa vurduklarımı bağışla. Öne aldıran da, erteleten de muhakkak ki Sen’sin. Sen her şeye Kadir ve her gayba Şahit olansın.

Allah’ım!

Sen’den geri dönmeyen bir iman, bitmeyen bir nimet, ebediyette göz aydınlığı ve Hulud Cenneti’nin en üst katında Peygamber’in Muhammed’in (s.a.v) refakatini niyaz ederim.

Allah’ım!

Sen’den güzellikler, iyilikler yapmak, kötülüklerden kaçınmak ve yoksulları sevmek faziletlerini bana nasip etmeni niyaz ederim.

Allah’ım! Sen’den Muhammed’e ve bütün yakınlarına salat etmeni niyaz ederim.

Allah’ım!

Sen’den sevgini, sevdiklerinin sevgisini, sevgine yaklaştıracak amelleri bana yakın kılmamı, tövbelerimi kabul etmeni, bana mağfiret etmeni ve rahmetine almanı da niyaz ederim.

Bir halk için fitne dilediğinde, beni fitneye atmayarak ruhumu teslim al ey merhametlilerin en merhametlisi!

Allah’ım!

Gaybı bilmen ve yaratma kudretinle hayatın iyi olduğu anda bana hayat verip, ölüm benim için daha hayırlı olduğunda da canımı al.

Allah’ım! Ey Rabbim

Sen’den görünen ve görünmeyen alemde bana Zatı’nın korkusunu,hoşnutluk ve kızgınlık anlarında adil söz söylememi, yoksulluk ve zenginlikte orta yolu, yüzüne nazar etme tadını tatmamı ve Sana kavuşma hasretini nasip etmeni niyaz ederim. Ziyan veren zarardan ve dalalete düşüren fitneden Sana sığınırım.

Ey Rabbim! Allah’ım!

Bizleri iman ziynetiyle süsle ve bizi hidayeti bulmuş hidayet rehberleri eyle! Allah’ım Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et. Bize Zatı’nın korkusundan bir pay ver ki, günahlarla aramızda engel olsun. Taatinden bir pay da ver ki, bizi cennetine girdirsin. Kat’i imanından bir pay da ver ki, dünyanın musibetleri bize ağır gelmesin.

Allah’ım…!

Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et ve bizi vaat ettiğin cehennemin korkusundan duyacağımız hüzün ve vaat edilen cennetin ümidiyle duyduğumuz sevinçle rızıklandır ki, istediğimizin lezzetini bulup kaçtığımız şeyin gamını çekebilelim.

Allah’ım!

Öncekilerin ve sonrakilerin seyyidi olan Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et. Muhammed’e ve O’nun bütün yakınlarına salat et.

Yüzlerimize katından bir haya elbisesi giydir, kalplerimizi Zatı’ndan sevinçle doldur, nefislerimi azametinle teskin edip organlarımızı Sen’in kulluğuna sevket. Zatını bize, her şeyden daha fazla sevgili kıl. Bizi, en fazla Sen’den korkanlar kıl.

Allah’ım!

Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et. Sen’in zikrin, şükrün ve güzel ibadetinde bana yardım et.

Allah’ım! Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et.

Sen’den tövbenin tamamıyla nimetinin tamamını, korunmanın devamıyla sıhhatin devamını, güzel ibadetle şükrünün edasını kolaylaştırma- niyaz ederim.

Allah’ım Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et.

Allah’ım!

yoksulluk ve zenginliğin fitnelerinden Sana sığınırım. Yürek darlığından, işlerin karışıklığından ve kabir azabından da Sana sığınırım. Azdırıcı bir zenginlikten, unutturucu bir yoksulluktan, alçaltıcı bir hevadan ve aldatıcı bir refikten Sana sığınırım.

Allah’ım! Sen’den Muhammed’e ve yakınlarına salat etmeni niyaz ederim.

Sen’den hidayet, takva, iffet ve zenginlik niyaz ederim.

Allah’ım! Nebi’n ve dostun Muhammed’e salat etmeni niyaz ederim. Beni bir azaba ilerletme, fitnelerin kötüsüne de tehir etme.

Allah’ım!

Zahir ve batın bütün fitnelerden Sana sığınırım. Büyük sıkıntı veren imtihanların gizli ve açık olanlarından da Sana sığınırım.

Allah’ım! Sen’den Muhammed’e ve yakınlarına salat etmeni niyaz ederim.

Allah’ım!

Sen’den bugünün hayrını ve bugünde bulunan hayrı ister, onun kötülüğünden ve ondaki kötülükten de Sana sığınırım.

Allah’ım!

Gecenin ve gündüzün tehlikelerinden, ansızın gelen işlerden, ansızın gelen kaderlerden, ansızın gelen hadiselerin tamamının şerrinden de Sana sığınırım, ey dünya ve ahiretin Rahman ve Rahimi! Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et

Allah’ım!

Bugünümüzün başını salah, ortasını felah ve sonunu necah kıl. Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et. Günün başını rahmet, ortasını nimet ve sonunu ikram kıl. Peygamber’in Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et

Allah’ım!

Küçük bir hata işlemekten veya işletmekten, sapmaktan veya saptırmaktan, zulmetmekten veya zulmettirmekten, bilmemekten veya bana saklı kalmasından da Sana sığınırım. Senin yakınlığın çok yüce, övgün çok büyük ve isimlerin çok değerlidir. Sen’den başka ilah yoktur. Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et.

Allah’ım!

Cehennem azabından, kabir azabından, hayat ve ölümün fitnesinden ve Mesih Deccal’ın fitnesinden Sana sğınırım. Bir kavim için fitne veya kötülük dilediğinde değişmemiş ve fitneye uğramamış olarak canımı al. Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et.

Allah’ım!

Hayat benim için hayırlı oldukça beni yaşat, ölüm benim için daha hayırlı olduğunda canımı al. Sen’den hayatın iyiliğini ve bereketini niyaz eder, ölümün şerrinden de Sana sığınırım. Sen’den bu ikisi arasındaki ve bundan sonrasındaki hayırları bana nasip etmeni niyaz ederim.

Ey rızık verenlerin en hayırlısı, ey tövbeleri en çok kabul eden, ey hüküm verenlerin en adili, ey merhametlilerin en merhametlisi, ey alemlerin Rabbi:

Bana, bekasını sevdiğin mesut kimseler gibi bir hayat sürdür ve karşılaşmasını sevdiğin şehitler gibi canımı al. Yeryüzüne giren ve ondan çıkan, gökyüzünden inen ve ona yükselen çıkan şeylerin hepsinin kötülüğünden de Sana sığınırım. Her şeyin, azameti karşısında tevazuya kapıldığı, izzeti karşısında her şeyin zillete düştüğü, hükmü karşısında her şeyin ram olduğu ve kudretine her şeyin teslim olduğu Allah’a hamdolsun.

Heybeti karşısında her şeyin hareketsiz kaldığı Allah’a hamdolsun. Her şeyi hikmetiyle ortaya çıkaran ve büyüklüğü karşısında her şeyin küçüldüğü Allah’a hamdolsun.

Allah’ım!

Peygamberin Muhammed’e, O’nun yakınlarına, hanımlarına ve sülalesine her iki alemde de salat et. Muhakkak ki Sen, hamde, övgüye en layık olan ve en fazla ikram sahibi olansın. Kulun, Nebi’n ve Rasul’ün Ümmi Peygamber, Rasul-i Emin Muhammed’e salat et, Kıyamet günü O’na Makam-ı Mahmud’u ver.

Allah’ım!

Hırsın hiddetinden, tamahın şiddetinden, kızgınlığın köpürmesinden, gafletin dalgınlığından ve küçük hataların sürekli tekrarından Sana sığınırım. Serveti çoğaltanların övünmesinden, az malı olanların sitemlerinden, bir zalime yardım etmekten, bir mazlumu yardımsız bırakmaktan, ilmi konularda ilme dayanmayarak konuşmadan ve yakini iman olmaksızın dinde amil olmaktan da Sana sığınırım.

Allah’ım!

Bile bile Sana ortak koşmaktan, bilmediğim bir şey için Sen’den mağfiret dilemekten Sana sığınırım. Şeytanın adımlarına uymaktan, onun malıma ve aileme ortak olmasından, çirkin ve kötü işlerde onun emirlerine uymaktan da Sana sığınırım. Sen’den Peygamberin Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat etmeni niyaz ederim.

Allah’ım…!

Sen’den bana, seçimde güzeli seçmeyi, ibret alırken sağlıklı almayı ve Sana muhtaciyetimde dürüst olmayı nasip etmeni niyaz ederim.

Allah’ım…! Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et. İşimi hayırla aç ve hayırla mühürle. Fettah ve Alim Sen’sin.

Allah’ım…!

Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et. Yarattıklarına merhamet buyur, takdir ettiklerini bağışla, rızıklarını güzel kıl, nimetini tamama erdir, kullandığını kabul buyurup korunmasını istediğini koru. Örttüğün şeyi açtırma. Muhakkak ki Sen’den başka ilah yoktur. Seni zikretmeksizin aldığım bütün lezzetlerden dolayı Sen’den mağfiret diler, Sen’in hizmetinde olmaksızın yaşadığım bütün rahatlıktan, yakınlığın olmaksızın duyduğum her sevinçten, meclisini paylaşmaksızın duyduğumu bütün neşeden ve Seninle ilişkisi olmaksızın girdiğim bütün meşguliyetlerden dolayı beni bağışlamanı dilerim..

Allah’ım…! Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et ve bizi, takva sahibi velilerinden, felaha eren taraftarlarından ve salih kullarından eyle.

Allah’ım…!

Bizi Sen’in rızana erdirecek amellerde bulunmayı, bizi Sana sevdirecek şeyler yapabilmeyi nasip et ve bizleri güzel tercihine çek

Allah’ım…!

Bize hayrı cemeden, hayrı açan ve hayırla noktalayan amelleri nasip etmeni niyaz ederiz. Şerri toplayan, şerri açan ve onunla noktalayan işlerden de Sana sınırız.

Allah’ım…! Muhammed’e ve Muhammed’in yakınlarına salat et. Bize emrettiklerinde bizi koru. Bizi sakındırdıklarından da bizi koru. Ey koruyucuların en iyisi, bize verdiklerindeki hakkımızı da koru.

Ey zikredenlerin en iyisi, ey şükrü en çok kabul eden, kulların Sen’in korumanla korunur, Sen’in zikrinle zikreder, Sen’in lütfunla şükrederler.

Ey imdada koşan, ey medet umulan, ey yardım istenen, ey yardım isteyenlere en fazla yardım eden Rabbim:

Göz ucuyla kadar bile olsun beni nefsime yaslandırma, yoksa helak olurum. Ey Rabbim, beni yarattıklarına da dayandırma, yoksa kaybolur giderim. Beni yeni doğmuş çocuk gibi itinayla gözet. Beni hiç bir zaman yalnız bırakma ve salih kullarına yaptığın gibi beni de dost edin.

Allah’ım…!

Peygamberin Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et ve eşsiz kudretinle tövbemi kabul et. Çünkü Sen, tövbeleri en çok kabul eden ve en merhametli olansın. Hilminle beni hoş gör, çünkü Sen, en çok bağışlayıcı Sen’sin. Beni bilmenle bana refakat et, çünkü Sen Rahman ve Rahim’sin. Bana malik olmanla beni de nefsime malik kıl ve onu başıma musallat kılma, çünkü en büyük Malik ve en güçlü Cebbar Sen’sin. Her türlü eksiklikten uzaksın ve hamd daima Sana’dır. Sen’den başka ilah yoktur. Eğer bir kötülük yapar veya nefsime zulmedersem, günahımı bağışla. Muhakkak ki benim Rabbim Sen’sin ve Sen’den başka ilah yoktur. Günahları da Sen’den başkası bağışlayamaz.

Allah’ım…! Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et ve bana doğruyu ilham edip beni nefsimin kötülüklerinden koru.

Allah’ım…!

Peygamberin Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et ve bana helal rızık verip onun için beni cezalandırma, verdiğin rızıkla kanaat etmemi sağla, onu salih olarak değerlendirmemi sağla ve onu benden kabul buyur.

Allah’ım…! Sen’den Peygamberin Muhammed’e ve Muhammed’in yakınlarına salat etmeni niyaz ediyorum. Yine Sen’den dünya ve ahirette af ve afiyet, güzel bir kati iman ve huzurlu hayat niyaz ediyorum.

Allah’ım…!

Peygamberin Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et. Cezandan affına, öfkenden rızana, Seni kendi andığın gibi güzel anamamaktan da Sana sığınırım. Nimetimi Sana hazırladığım gibi, günahlarımı da Sana hazırlıyorum. İşte o günahları işleyen ellerim. Ben, falanca kulunun oğlu olan kulunum. Perçemim Sen’in elinde, Sen’in hükmüne uyan, kararını uygulayan, azap etme iradende adilane olacağını bilenim. Ben bunlara layığım. Sen ise merhamet etmeye layık olansın.

Allah’ım…!

Bana layık olduğunu yap, sakın benim layık olduğumu yapma. Muhakkak ki Sen, takva ve mağfiret ehlisin. Ey günahların kendisine zarar vermediği, mağfiretin de Zatı’nı eksiltmediği Rabbim. Sana zarar vermeyenden bana ver, Seni eksiltmeyenden de bana ver.

Allah’ım…!

Üzerimize sabır dök, bizi Müslümanlar olarak öldür ve salihler zümresine ilhak et. Bizim velimiz, Sen’sin. Bizi bağışla, çünkü Sen bağışlayıcıların en hayırlısısın. Bize bu dünyada ve ahirette güzellik yaz. Biz Sana yönelmişizdir. Rabbimiz, biz Sana tevekkül ettik, Sana yöneldik ve dönüş yalnız Sana’dır.

Rabbimiz, bizi inanmayanlar için fitne vasıtası yapma. Bizi bağışla, çünkü Sen Aziz ve Hakim olansın. Rabbimiz, günahlarımızı ve işimizdeki aşırlığımızı bağışlayarak adımlarımızı sabitleştir ve kafir millete karşı bize yardım et.

Allah’ım…!

Bize katından bir rahmet ver ve işimizde doğruyu bulmayı kolaylaştır. Rabbimiz, bize dünyada güzellik ver, ahirette de güzellik ver ve bizi ateş azabından koru.

Allah’ım…! Sen’den Peygamberin Muhammed’e ve Muhammed’in yakınlarına salat etmeni niyaz ediyorum. Beni, itaat ve günahlardan uzak durma hususunda korumanı ve yardımcı olmanı, niyaz ediyorum. Hizmetinde üzerimize sabır boşaltmanı, nimetin için Şükrü nasib etmeni niyaz ederiz.

Allah’ım…!

Sen’den Peygamberin Muhammed’e ve Muhammed’in yakınlarına salat etmeni ve güzel bir sonu niyaz ediyorum. Sen’den Peygamberin Muhammed’e ve Muhammed’in yakınlarına salat etmeni niyaz ediyorum. Sen’den bana yakini bir iman ve Seni iyi tanıma gücü vermeni niyaz ediyorum. Sen’den sevgi ve Sana hakkınca tevekkül edebilme kabiliyeti niyaz ediyorum. Sen’den rıza ve iyi bir dönüş nasip etmeni de niyaz ediyorum.

Allah’ım…!

Bizi imana çağırarak, Rabbinize iman edin diyen bir davetçi duyduk ve iman ettik. Rabbimiz, günahlarımızı bağışla ve kötülüklerimizi ört ve iyi kimselerle birlikte öldür. Rabbimiz, peygamberlerin vasıtasıyla bize vadettiğini ver ve kıyamet günü bizi yalnız bırakma. Muhakkak ki Sen, vaadini çiğnemezsin.

Allah’ım…!

Unuttuklarımız ve hatayla yaptıklarımız için bizi yargılama. Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yükler yükleme.

Allah’ım…!

Muhammed’e ve O’nun yakınlarına salat et. Kalplerimizi iyi kimseler gibi tertemiz kıl, amellerimizi de hayır ehlininki gibi arındır, ruhlarımıza da şehitlerin ruhları arasında salat buyur, ey ikram sahiplerinin en büyüğü, ey cömertlerin en cömedirti, ey merhametlilerin en merhametlisi.

Allah’ım…!

Bize dünyada hasenat, ilim, zühd, ibadet, emniyet ve helalinden rızık ver. Ahirette de hasenat, rıza-i ilahi ve cennet nasip et. Bizi rahmetinle cehennem azabından ve kabir azabından koru. Bizi, öfken, gazabın, azabın, onun beter şekillerinden din, dünya ve ahirette er veya geç verebileceğin her türlü bela ve musibetten de koru ey merhametlilerin en merhametlisi!

Kaynak: Ebu Talib el-Mekki Kutü’l-Kulub (Kalplerin Azığı) / C: I / bkz: 49-57

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.