ref: refs/heads/v3.0

İslam’ı Yaşamayan Eşten Boşanmak

İslam’ı Yaşamayan Eşten Boşanmak
5 Kasım 2023 00:23
31

namaz kılmayan bir eşe nasıl davranmalı, eşin namaz kılmaması boşanma sebebi midir, saliha bir kadınla evlenmek


Soru: Eşim İslam’a inanıyor. Fakat İslam’ı yaşamıyor. Namaz kılmadığı gibi tesettüre de riayet etmiyor. Bunun için ızdırap içerisindeyim. Birçok defa onu boşamak istiyorum. Sonra masum yavrularımızı hatırlayıp vazgeçiyorum. Eşim, İslam’ı yaşamadığı için onu boşamam gerekir mi?

Cevap: Madem İslam’ı seven ve İslam’ı yaşayan bir kimsesin, evlenmek istediği zaman Müslüman ve saliha bir kadın arayıp onunla evlenmek için gayret etmesi lazımdır. Bunu zamanında yapmadığın için Allah’ın indinde mesul olabilirsin.

Şimdi senin görevin İslam’ın güzel prensip ve yüce gayesini münasip bir dille Müslüman fakat asi eşine anlatıp nasihat etmen ve ehli tarafından yazılmış kitapları kendisine okuman, okutman ve iyi hatipleri dinletmendir.

Bunu yaptığın halde bir türlü yola gelmezse, ebedi hayatını kurtarmak gayesiyle kendisine karşı biraz sert davranmak, bununla da yola gelmezse geçici olarak ondan uzak kalmaktır. Bununla da yola gelmezse vazifen sona ermiş olur. Artık vebal kendisine aittir. Böyle bir kadını boşaman icab etmez. Özellikle yuva kurup çocuk sahibi olduktan sonra boşamaya baş vurmak çok acıdır.

İslam dininde iyi olmazsa da Hıristiyan ve Yahudi bir kadınla evlenmek caiz olduğuna göre fasike bir Müslüman hanım ile evlenmek elbette caiz olacaktır. Fasıke bir kadın Yahudi ve Hıristiyan bir kadından çok üstündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.