ref: refs/heads/v3.0

İslami Değerlere Göre Cinsel Yaşam ve Sınırları

İslami Değerlere Göre Cinsel Yaşam ve Sınırları
3 Ağustos 2023 09:30
3.941

Yüce Allah buyurdu ki; “O’dur ki sizi bir tek candan yarattı ve bundan da, gönlü kendisine ısınsın diye eşini inşa etti (1)”. Nitekim yapılan evlilik eğer nefsini söndürmek yada sırf egolarını tatmin etmek için değilde Allah rızası içinse eğer eşinle kurduğun münasebet bile amel defterine hasene, sevap olarak yazılır.

Bu Allah rızası evliliğin başında olmasa da sonradan da kazanılabilir ama bu kuru kuruya lafla olacak iş değil, tam aksine nefsinin arzularına gem vurup, kötü isteklerine karşı set çekip, Allah’ın emrettiği ve farz kıldığı emir ve yasaklara uymakla ve bu görevleri yerine getirmekle mümkündür.

Yüce Allah: “Eşleriniz sizin nesil yetiştiren tarlanızdır. Tarlanıza dilediğiniz şekilde varın! Kendiniz için ilerisini düşünerek hazırlık yapın! Allah’ın haram kıldığı şeylerden korunun ve O’nun huzuruna varacağınızı iyi bilin. (Ey Resulüm)! mü’minleri müjdele! (2)” şeklinde hitapta bulunarak eşler arasında bir namahrem gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etmiştir.

Eşiniz sizin helalinizdir ve eşinize ‘dilediğiniz şekilde varın’ ifadesi, üreme organından (rahimden) olmak şartıyla, önden veya arkadan yaklaşman helaldir. Ancak tekrar tekrar belirtmek istiyorum ki arkadan yaklaşman ancak üreme organından (önden) olmak şartıyla helaldir. Aksine anal ilişki (anüs) haramdır.

Nitekim Yüce Allah “Ey iman edenler! Allah’ın size helal kıldığı o güzel ve temiz nimetleri kendinize haram kılmayın, haddi aşmayın! Çünkü Allah haddini aşanları asla sevmez (3)” şeklinde buyurarak;

Allah ve Resulü’nün haram kıldıklarını haram, helal kıldıklarını da helal belleyerek, haramları helale, helalleri harama çevirmeyin. Çünkü belirtildiği üzere size helal kılınan şeyleri kendinize haram kılmayın ve haram kılınan fiil ve eylemlere yönelerek de haddi aşmayın. Çünkü Allah haddi aşanları sevmez.

Kişinin eşiyle anal ilişkide bulunması ve adet-lohusa dönemlerinde (hayız) eşiyle cinsel ilişkiye girmesi haramdır.

Nitekim bu Kur’an-ı Kerimde belirtildiği üzere adet dönemi kadın için bir ezadır, bir işkencedir. Adet dönemlerinde kadının ancak göbekle diz kapağı arası hariç bütün vücudundan faydalanabilirsiniz.

Ancak şunu da belirtmekte fayda olacaktır ki adet dönemi olmadığı halde eşi kendisiyle cinsel ilişkiye girmek istediği halde adetli olmadığı halde ben adetliyim diyen kadına Allah Resulü bir hadis-i şeriflerinde

“Kocası kendisiyle münasebet kurmak isteyipte adet dönemi başlamadığı halde adetli olduğunu söyleyerek kocasını aldatan kadına Allah lanet etsin” şeklinde buyurarak bu konuda kadınları uyarmaktadır. İlerleyen bölümlerde anal ilişki ve haramlar hakkında açıklama yapılacaktır inşallah.

Hangi Vakitlerde Cinsel İlişkiye Girilmez

İslam alimleri evlilikte cinsel ilişkiye girme süresini üç günde bir, dört günde bir olmak sureti le tavsiye etmiş olmalarının yanı sıra ayın başında, ortasında ve sonundaki gecelerde cinsel ilişkiye girilmemesi konusunda uyarmışlardır.

Çünkü bu günlerde şeytanların birbirleri ile cinsel ilişki yaşadığı günler olduğu için ve meleklerin insanlardan def-i hacet (tuvalet) ve münasebet halinde iken insanlardan ayrıldığını varsayacak olursak eğer, meleğin olmadığı yere şeytanın girmesi çok kolaydır. Çünkü ilhamın girmediği yere ancak vesvese girer. İyiliğin olmadığı yerde kötülük saf tutar. Bu yüzdendir ki Allah Resulü (s.a.v):

“Bismillahirrahmanirrahim ile başlamayan her önemli iş eksiktir” hadis-i şerifi buna bir misal olarak getirilebilir. Bir üstte belirtildiği üzere münasebet esnasında meleğin kişiden uzaklaşacağı için şeytanın saldırılarına karşı korunmasız bir durumda olduğun için her işte olması gerektiği üzere eşinle cinsel ilişkiye başlarken de aynı şekilde;

Allah’ın adını anarak bu saldırılara karşı bir zırh giyinmiş olursun ki gerçekten tevekkül göstererek  Allah’ın himayesine girmeyi arzulayan kişiye bir zarar gelmesi de beklenemez. Ancak bu Besmeleyi sesli olarak değilde içinizden getirmeniz daha güzel bir davranış olacaktır. Tabi ki doğrusunu ancak Allah bilir.

Diğer bir hususta şudur ki; Münasebete (sevişme, ilişki başlamadan önce abdest alıp, iki rekat İstihare namazı kılmanız ve bu namazdan sonra cinsel ilişkiye girmeniz daha güzel bir hareket olacaktır.

Çünkü Yüce Allah “Kendiniz için ilerisini düşünerek hazırlık yapın! (2)” buyurmaktadır. Bu ilişkiden çocuk olur veya olmaz sen yine de

“Allah’ım bu ilişkiden bir çocuk nasip edecek olursan eğer bunu şeytanın vesvesesinden uzat tut” şeklinde duada bulunarak bu fiili gerçekleştirmeniz sonucunda eğer takdir olunan bir çocuk varsa eğer Allah’ın izni ile bu çocuk şeytanın vesvesesinden emin kılınacaktır.

Bölümü İslam büyüklerinden “İbn Ebi Hatim dedi ki:Ubeyy b. Ka’b dedi ki: Bize kıyametin yaklaşacağı sırada bu ümmetin son zamanlarında bazı şeylerin olacağı söylendi. Bunlardan birisi de; Erkeğin karısına yahut cariyesine arka tarafından yaklaşması olacaktır.

Halbuki bu Allah’ın ve Resulü’nün haram ettiği şeylerden birisidir. Allah ve Resulü bundan nefret eder, gazap eder. Bunlardan bir diğeri de erkeğin erkeğe yaklaşmasıdır. Bu da Allah ve Resulü’nün haram kıldıklarındandır. Allah da Resulü’de buna gazap eder.

Bunlardan bir diğeri kadının kadına yaklaşmasıdır. Bu da Allah’ın ve Resulü’nün haram kıldıklarındandır. Allah ve Resulü de buna gazap eder. Bunlar bu hallerini sürdürdükleri sürece Allah’a nasuh bir tövbe ile tövbe etmedikçe namazları olmaz (4)”

İsmail Ekinci

(1-A’raf Süresi 189) (2-Bakara Süresi 223) (3-Maide Süresi 87) (4-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim /  C:11 / bkz: 288)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.