DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
5°C
İstanbul
5°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Kar Yağışlı
2°C
Salı Hafif Yağmurlu
4°C
Çarşamba Çok Bulutlu
5°C
Perşembe Çok Bulutlu
7°C

İslam’da Boşanma, Sünnete Uygun Boşanma ve Hükmü

7 Nisan 2022 00:41
0

Boşamanın Hükmü: Kadına zarar vermek için boşamak haramdır. Bir kadını mirastan mahrum etmek için boşamak helal değildir.

Yine boşanan bir kadın yeme, içme, barınma, geçim ve korunma gibi temel ihtiyaçlarını göremeyecek bir durumda kalacaksa bu durumda kadını boşamak helal değildir.

Bir kadın boşandığı zaman zina gibi kötü yollara düşecekse, onu boşamak da helal değildir.

Erkek kadını boşadığı zaman kendisi ve çocukları ciddi boyutta zarar görecekse boşamak yine helal değildir.

Hiçbir ciddî sebep yokken kadını boşamak mekruhtur. Bu boşamadan yüce Allah razı değildir.

Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de; Kadınlar size itaat ederlerse (onlara eziyet veya boşama gibi) zararlarına olacak bir yol aramayın (Nisa 34) buyrulmuştur.

Peygamber Efendimiz de (s.a.v) konu ile ilgili şöyle buyurmuştur: Allah katında en sevimsiz helal iş, (yersiz ve sebepsiz) boşamadır.

Geçimsizlik ve itaatsizlik yapan bir kadını boşamak helaldir. Hem yüce Allah’a hem de kocaya itaatsizlik yapan kadını, düzeltmekten aciz kalındığında boşamak tavsiye edilmiş olup hayırlıdır. İffetini korumayan, farz ibadetlerini yapmayan ve yapma meyli göstermeyen, çocuklarına kötü örnek olup zarar veren bir kadını boşamak bu kısma girer.

Hakemlerin barıştırmak için uğraştığı fakat bir türlü uzlaştıramadığı geçimsiz karı kocayı ayırmaları vaciptir.

Boşanmanın haram olduğu durumlar:

  • 1- Kadını hayız halinde boşamak.
  • 2- Kadını temiz olduğu günlerde cinsi ilişkiden sonra boşamak.
  • 3- Kadını, bir temizlik devresinde bir defada veya ayrı zamanlarda üç kere birden boşamak.

Haram olmakla birlikte bu şekilde yapılan boşamalar çoğunluğa göre geçerlidir.

Sünnette tarif ve tavsiye edilen boşama, kocanın eşini temizlik günlerinde cinsi ilişkide bulunmaksızın, bir defa boşayıp, iddet sonuna kadar (yaklaşık üç ay) beklemesidir.

Çünkü pişmanlık durumunda eşlerin iddetten sonra da nikah yenileyerek evliliği sürdürmeleri mümkündür. Bu, kadına en az zarar veren boşanma yöntemidir.

Şafilere göre sünnete uygun boşanma, cinsi ilişkinin yapılmadığı temizlik döneminde yapılan boşamadır.

Boşanmanın Şekli ve Usulü

Nikah gibi boşama da herkesin kendi kullandığı dildeki boşama ifade eden kelimelerle olur.
Boşanma hükmü iki türlü ifade edilebilir:

1. Açık ifadelerle boşama. Bu boşama manası açık, hükmü kesin ve herkesçe bilinen boşama ifadeleriyle olur. Bu ifadelerin manası gibi kullanım yeri ve hedefi de bellidir. Bu tür sözlere sarih yani hükmü açık ifadeler denir.

  • Mesela kadına, Seni boşadım, Sen benden boşsun, Benden boş ol demek gibi.

Bu tür sözlerle yapılan boşamaya fıkıhta ric’i talak yani dönüşü mümkün olan boşama denir. Bu boşama ile koca, üç boşama hakkından birini kullanmış olur; ikinci hakkını kullanmak için hanımına dönebilir; bu dönüşte yeni bir nikaha gerek yoktur.

2. Kapalı ifadelerle boşama. Bir söz, iki ayrı manaya geliyorsa, ona kapalı ve kinaye lafız denir. Bazı sözcükler kullanılan dilde hem boşama hem de başka bir manaya gelebilir. Bu tür sözlere yapılan boşama, niyete bağlı olur, hüküm niyete göre verilir.

Mesela, Ailenin yanına git, Sen bana haramsın, Sen serbestsin, Artık iddetini bekle, Yolun açık olsun, Beni terket, Nikahın senin elinde, İstediğini yap, Kendine başka bir koca ara gibi sözler, istense ve niyet edilse boşama için de kullanılabilir. Aynı sözler boşamanın dışında bir manaya da kullanılabilir.

Bir koca, hanımına karşı böyle bir söz sarf ettiği zaman, niyetine bakılır. Niyeti boşamaksa, kadını boşamış olur. Bu tür boşama ile kesin boşama gerçekleşir. Buna fıkıhta bain talak yani karı kocayı hemen ayıran boşama denir. Kadına dönmek için yeni bir nikah gerekir. Bu nikah, kadının rızasına bağlıdır.

Şu tür boşanmalardan sonra da dönüş için yeni nikah gerekir:

  • 1. Kadının kocasına bir bedel vererek boşanması.
  • 2. Kocanın nikah yaptığı kadını hiç cima etmeden boşaması.
  • 3. Kadının müracaatı üzere hakimin hükmüyle gerçekleşen boşanma.
  • 4. Dönüş imkanı olan boşanmada (ric’î talakta) iddet süresi içinde dönülmezse, boşama baine dönüşür, yeni nikah gerekir.
  • 5. Hanımını mahrem birine benzeterek kendine haram eden kimsenin boşaması. Buna zıhar denir.

Erkek ya açık ya kapalı ifadelerle hanımını bir kere boşadığı zaman, bir talak hakkını kullanmış olur. İki talak hakkı daha olduğundan hanımına dönüş yapabilir. Ancak bu dönüş de boşamanın şekline göre iki türlü olur:

1. Kadının rızasına müracaat etmeye ve yeni bir nikaha gerek olmaz. Erkek, birinci şekilde belirtildiği gibi açık boşama sözleriyle boşadığı kadına, kadın boşanma iddetini beklerken dönebilir.

Boşanan kadının iddeti yani bekleme süresi, Hanefilere göre üç hayız, diğer üç mezhebe göre üç temizlik dönemidir. Bu süre içinde erkek boşadığı hanımına gidip, Sana geri döndüm dese, ikinci hakkını kullanmak üzere dönmüş olur. Aynı şekilde onunla evli iken yaptığı bir işi, döndüğünü göstermek niyetiyle yapsa, mesela onu öpse veya kendisiyle cima etse, bu da dönüş sayılır.

2. Kadına müracaat yapılır, kabul ederse yeniden nikah kıyılır. Erkek hanımını kapalı ifadeler, kinayeli sözler kullanarak boşamışsa, ondan kesin olarak ayrılmış olur. Artık, Ben sana döndüm sözü yeterli olmaz; iş kadının rızasına bağlı olur. Kadın evet derse, yeni bir nikah yapılır. Bu boşama şekilleri Hanefi mezhebine göre böyledir. Bu konuda diğer mezheplerin görüşleri farklıdır.

Kaynak: Turan Yazılım / Mürşit 5

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.