Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi

İnsanın Başına Ne Gelirse Ya Meraktan Yada Çok Soru Sormaktan

11 Eylül 2021 12:30
0

Napolyın, Rusya içlerinde ilerlerken küçük bir kasabada hiç ummadığı bir direnişler karşılaşmıştı. Ve ordusu dağılan Napolyon, Rus askerlerinin önünde kaçmaya başlamıştı. Dar bir sokakta çaresizce bir deri dükkanına girerek sahibine onu saklaması karşılığında çok büyük bir ödülle karşılık vereceğini söyledi. Adam onu köşedeki deri yığınının altına gizledi.

Az sonra dükkana giren Rus askerleri her yeri aradılar. Yığınları tek tek alt-üst etmek vakit kaybettireceği için içlerine süngülerini batırdılar. Süngüler şans eseri Napolyon’a isabet etmedi. Daha sonra Napolyon’un askerleri de dükkana ulaştı. Napolyon adama teşekkür etti ve onu bir kese altınla ödüllendirdi.

Tam dışarı çıkarken dükkan sahibi: Efendim! Bir şey öğrenmek istemiştim dedi. Merakımı bağışlayın ama siz koca Napolyon, o yığınların altında süngüler sağınızdan ve solunuzdan hamle yaparken hiç korktunuz mu?

Napolyon bu soruya çok kızdı ve askerlerine; Bu küstah adamı zincire vurun. Benim emrimle kurşuna dizeceksiniz. Zavallı bir derici, koskoca bir komutana nasıl böyle bir soru sorabilirmiş, görsün dedi.

Zavallı adam ellerinden ve gözlerinden bağlı bir şekilde meydana getirildi. Askerler atış için sıraya dizildiler ve Napolyon askerlerine emir verdi:

Rahat, hazır ol, dikkat, Ateş!

Elbette, bu arada zavallı adam ter içinde kalmış, yalvarıp yakarıyordu. O saniyeler geçmek bilmiyordu; fakat Napolyon’un emrine rağmen hiç kimse ateş etmemişti; sadece kendisine yaklaşan bir adamın ayak seslerini duyuyordu. Napolyon, adamın ellerini ve gözlerindeki bağı çözerken şaşkın ve korkulu bakışları arasında şöyle dedi:

O yığının altında neler hissettiğimi merak ediyordun değil mi? Evet, şu anda sen burada gözleri bağlı neler hissettiysen ben de aynısını hissettim. Şimdi merakını giderdin mi?

Kaynak: Göksu Birol / Öğreten Öyküler / Sayfa: 14-15

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

[Valid RSS]