DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
26°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Çok Bulutlu
24°C

İnsana Ağır Gelen Bir Yük: Haset

27 Ocak 2023 00:05
127
İnsana Ağır Gelen Bir Yük: Haset

Nedamet içerisinde çevresine bakar Kabil. Ama nafile… Yapacağı hiçbir şey içinde kıvrandığı pişmanlığı dindirmeyecektir, azaltmayacaktır hatta… Çünkü kalem kırılmıştır artık. Yaptığının geri dönüşü, telafisi yoktur.

Zaman bazı şeylerin telafisine imkan vermeyecek bir kesinlik ve keskinliğe sahiptir. Adem’in gönlünü derin bir hüzne teslim edecek suçu işlemiştir Kabil.

Toprağa ilk kan dökülmüştür. Habil’in topraktaki kanı; Kabil’in dinmesi mümkün olmayan vicdan azabı, Adem’in gözünün yaşı, gönlünün kederi olmuştur.

Adem’in ‘can’ının iki eşit can paresinden bir parçayı diğerinin yok edişinin ardında ne saklıdır?

Hangi duygu ya da vesvese?

İnsan gönlünün en büyük, en ağır yüklerinden biri saklıdır orda. Haset…

İçine sızdığı gönle ağır gelen, yakıp kavuran bir ateş. Allah’ın her bir can’a verdiği nimet ve ihsanın ardındaki hikmete, Allah’ın iradesine karşı koymaktır o.

Kuluna şah damarından daha yakın değil midir, Alemlerin Rabbi?

Onu en iyi tanıyan değil midir?

Ademoğlunun, gücünü, sınırlarını ve yeteneklerini varlığına işleyen Yüce Yaradan’ın verdikleri kadar vermediklerinde de bir sebep vardır elbette. Öyleyse gayretin ötesinde, gayretten sonra bir teslimiyet ve hakka, verilen ve verilmeyene bir rıza olmalıdır.

Bu teslimiyet ve bu rıza hali imanın gereğidir insan için. İman ile atan kalp bu yüzden hiç sevmez hasedi. İman ile atan kalbin öyle hassas bir dengesi vardır ki Sevgili Peygamberimizin ifade buyurdukları gibi bu dengede

  • İman ile haset bir arada bulunmaz.

İnsanoğlu muhatabına ve onun heybesindekilere hasetle baktığında, odaklandığında haset evvela insanı kendisine yabancılaştırır. İnsan, varlığına hediye edilen güzellikleri fark edemez hale gelir. Sonra kinle ve samimiyetsizlikle beslenen haset öyle bencilleştirir ki insanı, muhatabının mahrumiyetini isteyecek kadar acımasızlaşır.

Kalpleri hasetle yanıp kavrulmuş üç adamın hikayesi bize bu gerçeği hatırlatır.

Hikaye bu ya, geniş ve engin bir çölde üç kıskanç adam karşılaşmışlar. Birbirlerine nereden gelip nereye gittiklerini sormuşlar.

  • İçlerinden biri: “Ben, insanların mutluluğunu gördükçe çok kıskanıyor, buna tahammül edemiyordum. İnsanların mutluluğunu görmemek için bu çöle düştüm.” demiş.
  • Diğer iki adam da kalplerini yakıp kavuran haset ateşinden dolayı diyar diyar gezip sonunda bu çöle gelmişler.

Çölde beraber yürümeye başlamışlar. Bir süre sonra küçük bir gölün kıyısına gelmişler. Burada biraz dinlenmişler. Tekrar yola koyulacakları sırada, içlerinden biri:

Hey! Ayağımın altında sert bir cisim hissediyorum. Gelin bakalım! Nedir bu? demiş. Hemen adamın yanına koşup, toprağı kazmışlar. Büyük bir küp çıkmış. Bir de ne görsünler? Küpün içi altınla doluymuş. Altını üçe bölmeye karar vermişler. Ama paylaşamamışlar. Çünkü her biri diğerine verilecek hisseyi kıskanıyor, o hisseyi almasın diye kendi hissesini bile istemiyormuş.

Kıskançlıktan ve güvensizlikten küpün yanından bir an bile ayrılmamışlar. Sonunda açlıktan ölecek hale gelmişler. Bu sırada maiyetiyle ava çıkmış bir padişah onları görmüş. Adamların hasetten bu hale geldiklerini öğrenince, hangisinin daha kıskanç olduğunu sormuş.

  • Biri: Ben o kadar kıskancım ki hiç kimseye iyilik yapamıyorum.” demiş.
  • Diğeri; O da bir şey mi? Ben değil kendimin, bir başkasının diğer birine iyilik yapmasına dahi dayanamıyorum demiş.
  • Üçüncüsü gülmüş ve Sizinki de kıskançlık mı? Ben, bana iyilik yapılmasını dahi kıskanıyorum demiş.

Duydukları karşısında hayrete düşen padişah bu üç adama akıllanmaları için güzel bir ceza vermiş. Alemdeki her duygu zıttı ile kaim değil mi? Her derdin bir devası yok mu?

Hasedin zıttı ya da devası nedir? Elbette her duygu zıttı ile kaimdir. Hasedin zıttı ve dahi devası şükürdür.

Bolluk bilincidir bir diğer deyişle. İnsanın varlığına, hayatına hediye edilenleri fark etmesi, görmesi ve bunlar için Yaradan’a minnet ve şükran duygularıyla yakınlaşmasıdır. Böylece insan gönlünü hasetten arındırır. Tertemiz bir gönle sahip olmak niye önemlidir peki?

Çünkü gönül temizliği de imandandır. Çünkü insan, ancak temiz bir gönle sahipse gönlü ona yoldaş olur. Güzellikleri yakıp tüketen haset ateşine teslim ederse gönlünü, gönlü ona yük olur, hüzün ve keder sebebi olur.

Gönüllerimizdeki yükleri atıp cennete, iyiliğe ve güzelliğe, dünyevi mutluluğa götüren yolu döşeyeceğimiz taşları temiz ve samimi gönüllerimizle biriktirelim vesselam.

Kaynak: Canan Cehri Akyol (Diyanet İşleri Uzman Yardımcısı) / Diyanet Aile Dergisi / Ocak 2018 / bkz: 52-53

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.