DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağmurlu
22°C
İstanbul
22°C
Yağmurlu
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C

İman & Küfür & Cennet & Cehennem

9 Ekim 2022 23:55
165

Cennete ve cehenneme girmeye sebep olan bazı günahlar ve ameller vardır. Cennete girmenin sebebi iman iken, cehenneme girmeye sebep olan şeyde küfürdür. İman ile küfür, cennet ile cehennem ikisinin zıddı olan şeylerdir. İman, küfür, cennet ve cehennem kavramlarını inceleyecek olursak eğer;

Bilesin ki, cehenneme girme sebebi küfürdür. Cehennemde azabın kat kat olması ve cehennemin dibini boylamaya sebep de kötü ameller ve kötü huylardır.

Cennete girmenin sebebi de imandır. Cennette nimetlerin kat kat artması, cennette derecelerin yükselmesi de salih ameller ve güzel huylar sebebiyle olur.

Allah (c.c) cenneti yarattı ve cennete girenlere sevap (mükafat) olması için de orayı nimetlerle doldurdu. Cehennemi de yarattı. Ve oraya girenlere azap (ceza) olması için çeşitli azap verecek şeylerle doldurdu.

Allah dünyayı da yarattı. Dünyayı da afetlerle, nimetlerle imtihan için doldurdu. Cehennemi de yarattı. O sultanlara, kalpleri ürperten ve insanlara (tebaa ya) sahip olacakları bir saltanat verdi

Sultanların bu durumu da Allah’ın iradesine, mülkün gerçek sahibi olduğuna, emrinin ve muamelesinin geçerli olduğuna bir örnektir.

Allah (c.c) tüm bu haberleri bize bildirdi. Dünya ve ahiretin misallerini anlattı. Ayrıca, mülkünü, kudretini, iradesini ve yaptığı işleri misallerle anlattı. Sonra da şöyle buyurdu:

  • “İşte biz bu misalleri, insanlar için getiriyoruz. Fakat onlar ancak bilenler, düşünüp anlayabilir (Ankebut Süresi 43)

Allah’ı bilen alimler, onun getirdiği misalleri anlarlar. Çünkü misal, gördügün bir şeyin sıfatıdır. Allah (c.c) bu misalle, görmediğin bir şeyin sıfatını sana gösterir. Baş gözünle görmediğini kalp gözüyle göstermek ister. Baş gözünün görmediğini kalp gözün görür

Böylece kalbin, kendisine anlatılan melekut haberlerini, dünya ve ahiretin değişik haberlerini ve melikler meliki Allah’ın işlerinin haberini akıl eder anlar. Dünyadaki nimetler ve kendisine istek duyulan şeyler, cennetteki nimetlerin benzeri ve tadımlığından başka bir şey değildir.

Burada sözü edilenlerin dışında, hiç bir gözün görmediği, hiç bir kulağın işitmediği ve hiç bir kulun kalbine gelmemiş olan nice nimetler vardır.

Bu nimetlerin isimleri kullara söylenecek olsa, hiçbir faydası olmaz. Çünkü onlan, akıllan anlamaz, burada onları görmeleri mümkün değildir. Çünkü onların benzeri bu dünyada yoktur.

Mesela, cennetin yüz derecesi vardır. Fakat dünyada, onların sadece üç tanesi misal yollu anlatıldı:

  • Altın
  • Gümüş
  • Nur

Bunların dışındaki derecelere akıl ermez. Akıllar onları kavrayamaz. Aynı şekilde dünyadaki şiddet ve azap da öbür alemin azabı ve şiddetine örnektir. Yine akıl, ahiretin azap çeşitlerini anlayamaz ve kavrayamaz

Cehennem ehline gelecek olan azap Allah’ın (c.c) gazabından, cennet ehline verilecek nimetler de Allah’ın (c.c) rahmetinden zuhur eder. Bir kimse, dünyada nail olduğu mubah bir nimete şükrederse, onun daha güzelini hazır bulur.

Bir kimse de dünyada, kendisine mubah olmayan bir şeye nail olur ve onu yerse, cennetteki onun benzeri nimetleri kendisine haram etmiş olur. Bir kimse de bu anlatılanları yalanlarsa, o kişiye cennet ve cennette bulunan her şey haram olur.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / El Ğunye (Li Talibi Tariki’l Hak) / bkz: 456-457

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.