Namaz Abdest Gusül Kur'an İslam Nefis Ahlak Tövbe Vaaz Resim Galerisi
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,44
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
29°C
İstanbul
29°C
Gök Gürültülü
Pazar Gök Gürültülü
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
33°C

(İlk Kez) Cezaevine Girecek Olanlara Tavsiyeler

17 Temmuz 2021 16:11
0

Evet, gençlik damarı, akıldan çok hissiyatı dinler. His ve heves ise kördür, akıbeti görmez.

Bir dirhem hazır lezzeti, gelecekteki bir batman lezzete tercih eder. İnsan bir dakikalık intikam lezzeti için katil olur, seksen bin saat hapis elemi çeker. Ve bir saat gayrimeşru zevk yüzünden bir namus meselesinde, binlerce gün hem hapisten hem de düşmandan duyduğu endişeden gelen sıkıntılarla ömrünün saadeti mahvolur.

Bunlar gibi, biçare gençler için çok tehlikeler var ki, hayatlarının en tatlı çağını en acı ve acınacak hale çeviriyor. Bilhassa kuzeyde koca bir devlet, gençlik heveslerini kötüye kullanarak bu asrı fırtınalarıyla sarsıyor.

Çünkü akıbeti görmeyen kör hissiyatla hareket eden gençlere, namuslu insanların güzel kızlarını ve kadınlarını helal gösteriyor. Hatta hamamlara erkek-kadın beraber çıplak girmelerine izin vererek fuhşiyatı teşvik ediyor.

Hem serseri ve fakir olanlara zenginlerin mallarını helal ediyor ki, insanlık bu musibet karşısında titriyor. İşte bu asırda İslam ve Türk gençlerinin kahramanca davranıp, iki yönden hücum eden bu tehlikeye, Risale-i Nur’un Meyve Risalesi ve Gençlik Rehberi gibi keskin kılıçlarıyla karşılık vermesi şarttır.

Yoksa o biçare genç, hem dünyadaki istikbalini, mutlu ömrünü hem de ahiretteki saadetini ve baâki hayatını azaplara, elemlere çevirip mahveder.

Gençliğini kötü yolda sarf etmesinin ve haram zevklerin sonucunda hastanelere ve hissiyatın taşkınlıklarıyla hapishanelere düşer.

Eyvahlar ve pişmanlıklarla ihtiyarlığında çok ağlar. Eğer Kur’an terbiyesi ve Nur’un hakikatleriyle kendini muhafaza ederse, tam bir kahraman genç, mükemmel bir insan, mesut bir Müslüman ve bütün canlılara, hayvanlara bir nevi sultan olur

Evet, bir genç, hapiste her günkü yirmi dört saatlik ömründen tek bir saatini beş farz namazına sarf etse, hapis zaten çoğu günaha mani olduğu gibi , o musibete sebebiyet veren hatadan da tövbe edip diğer zararlı, elem veren günahlardan el çekse; hem kendine hem istikbaline hem vatanına milletine hem de yakınlarına büyük bir faydası olur.

Bu şekilde o on-on beş senelik fani gençlikle ebedi, parlak bir gençliği kazanacağı, başta Kur’an-ı Mucizü’l Beyan, bütün mukaddes kitaplar ve semavi suhuf kesin bir şekilde haber verip müjdeliyor.

Evet, bir genç o şirin, güzel gençlik nimetine istikamet ve itaatle şükretse, nimet hem artar hem baki olur hem de lezzetlenir. Yoksa belalı, elemli, gamlı ve kabuslu olur, o gencin elinden kayıp gider.

Hem yakınlarına, hem vatanına, hem milletine zararlı bir serseri hükmüne geçmesine sebebiyet verir. Eğer mahpus, zulümle, haksız yere mahkum olmuşsa, farz namazını kılmak şartıyla, her bir saati bir gün ibadet yerine geçer. Hapis onun için inzivaya çekildiği bir çilehane olur.

O mahpus, eski zamanlarda mağaralara girerek ibadet eden münzevi salihlerden sayılabilir. Eğer fakir, ihtiyar, hasta ve iman hakikatlerine bağlı ise farz ibadetlerini yapmak ve tövbe etmek şartıyla her bir saati yirmişer saat ibadet olur, hapis ona bir istirahat yeri, merhametle kendisine bakan dostları için de bir muhabbet ve terbiye yuvası, bir dershane hükmüne geçer.

Dışarıdaki karmakarışık, her taraftan günahların hücumuna maruz kalınan serbestlikten çok o hapiste durmaktan hoşlanabilir. Hapisten tam terbiye alır. Çıktığı zaman bir katil veya intikam peşinde biri değil; tövbekar, tecrübeli, terbiyeli, millete faydalı bir insan olarak çıkar

Hatta Denizli hapsindeki mahkumlardan, az zamanda Nur’lardan fevkalade güzel ahlak dersi alanları gören bazı alâkadar zatlar demiş ki:

Terbiye için on beş sene hapis yerine on beş hafta Risale-i Nur dersi alsalar, bu onları daha çok ıslah eder

Madem ölüm ölmüyor ve ecel gizlidir, her vakit gelebilir. Ve madem kabir kapısı kapanmıyor, kafile kafile gelenler oraya girip kayboluyor. Hem madem ölümün, müminler hakkında ebedi idamdan terhis tezkeresine çevrildiği Kur’an hakikatleriyle gösterilmiştir;

Ve dalalet yolunda, haram zevkler peşinde gidenler için ölüm, gözle görüldüğü gibi ebedi bir idam, bütün sevdiklerinden ve dünyadan daimi bir ayrılıktır. Elbette ve elbette, hiç şüphesiz, en bahtiyar insan, sabır içinde şükreden ve hapis süresinden tam istifade edip Nur’ların dersini alarak istikamet dairesinde, imana ve Kur’an’a hizmete çalışandır.

Ey zevke ve lezzete tutkun insan! Ben yetmiş beş yaşımda, binlerce tecrübe, delil ve hadiseyle ayne’l yakin bildim ki:

Hakiki zevk, elemsiz lezzet, kedersiz sevinç ve hayattaki saadet yalnız imandadır, iman hakikatleri dairesinde bulunur. Dünyevî bir lezzette ise çok elem var. Dünya bir üzüm tanesini yedirip on tokat vurur gibi, hayatın lezzetini kaçırır.

Ey hapis musibetine düşen biçareler!

Madem dünyanız ağlıyor ve hayatınız acılaştı. Çalışınız, ahiretiniz de ağlamasın! Baki hayatınız gülsün, tatlılaşsın! Hapisten istifade ediniz. Nasıl bazen ağır şartlarda, düşman karşısında bir saat nöbet bir sene ibadet hükmündedir; aynen öyle de, sizin bu ağır şartlar altında her bir saat ibadet zahmetiniz saatler hükmüne geçip o zahmetleri rahmete çevirir.

Kaynak: Bediüzzaman Said Nursi / Sözler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.