ref: refs/heads/v3.0
DOLAR
31,0909
EURO
33,7060
ALTIN
2.026,65
BIST
9.330,11
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

İlk Cuma Namazı Nerede Kılındı ve İlk Cuma Hutbesi

İlk Cuma Namazı Nerede Kılındı ve İlk Cuma Hutbesi
4 Ağustos 2021 19:00
473

Allah Resulünun Medine’de Beni Salim b. Avf kabilesinde ilk kıldığı Cuma Namazı ve Hutbesi

Hamd Allah’a mahsustur. O’na hamd ediyor, ondan yardım, mağfiret ve hidayet talep ediyorum. Ona iman ederim, onu inkar etmem. O’nu inkar edenlere düşmanlık yaparım. Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur, birdir, ortağı yoktur.

Muhammed O’nun kulu ve Resulü’dur Muhammed’i hidayet, nur ve mev’ize ile Peygamberlik zincirinin kesildiği, ilmin azaldığı, sapkınlığın yayıldığı, zamanın sonu geldiği, hayatın son bulup kıyametin yaklaştığı bir zamanda, insanlara doğru yolu göstermek, aydınlatmak ve irşat etmek için göndermiştir.

Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse doğru yolu bulmuştur. Kim de onlara isyan ederse, doğru yoldan çıkmış, kendine zulmetmiş ve derin bir sapıklığa düşmüştür. Size Allah’ın kahrından, azabından korkmayı tavsiye ediyorum.

Çünkü bu, bir Müslümanın diğer Müslümanı teşvik edeceği şeylerin en hayırlısıdır. Öyleyse Allah sizi nelerden sakındırdıysa onlardan sakının. Bundan daha hayırlı bir öğüt ve daha üstün bir hatırlatma olamaz.

Şüphesiz takva, Allah’tan korkarak amel eden bir kimse için, istediğimiz ahiret için doğru bir yardımcıdır. Kim Allah ile arasındaki gizli ve açık ilişkilerini düzeltir ve bunu da Allah rızasını gözeterek yaparsa, bu davranışı onun için dünyada güzel bir isim bıraktığı gibi, ölünce de azığa ihtiyaç duyduğu ahirette kendisine güzel bir sermaye olur. İnsan ahirette, bunun haricinde hiç bir şeye sahip olmayı istemez ve bunun haricindeki şeyler için ‘Ne olurdu, aramızda uzun bir mesafe olsaydı der.

Allah sizi azabından sakındırıyor. Çünkü Allah kullarına karşı çok merhametlidir. Allah her sözünde doğrudur ve sözünü yerine getirir. O vaadinden asla caymaz. Çünkü Allah ‘Benim katımda söz değiştirilmez. Ben kullarıma zulmedici değilim (Kaf 29)’ buyurmuştur. O halde gizli-açık hiç bir işinizde takvadan ayrılmayın. Çünkü kim Allah’tan sakınırsa, büyük bir kazanç elde eder.

Takva; Allah’ın azabından korur. Allah’ın dargınlığını önler. Yüzleri ağartır, Allah’ı razı eder ve dereceyi yükseltir.

O halde nasibinizi alınız, kulluk etmede kusur etmeyin. Allah size kitabını öğretmiş ve yolunu göstermiştir ki, doğrularla yalancılar belli olsun. Allah’ın size ihsan ettiği gibi siz de ihsan edin. Allah’ın düşmanlarına düşman olunuz. Allah yolunda gereği gibi cihat edin. O sizi seçmiş ve Müslüman adını vermiştir. Bunu da helak olanlar bilerek helak olsunlar, yaşayanlar da bilerek yaşasınlar diye yapmıştır. Güç ancak Allah’a mahsustur.

O halde;

Allah’ı çok anın ve ahiret için çalışın. Çünkü kim Allah ile ilişkilerini düzeltirse, Allah’ta onunla insanlar ile olan ilişkilerini düzeltir. Çünkü Allah insanlara hakimdir,, insanlar ise Allah’a hükmedemezler. İnsanları Allah idare eder, insanlar ise Allah’ı idare edemezler. Allah en yücedir, bütün güç ve kuvvet Onundur

Kaynak: M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz: 144-145

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.